حسن رحیم پور ازغدی در نشست تخصصی «رسانه اسلامی؛ خبرنگار مسلمان» در دانشکده رسانه خبرگزاری فارس، اظهار داشت: برخی می گویند می خواهیم با جامعه جهانی آشتی کنیم، این حرف مبین این است که به مردم بگوییم ما تا الان دچار سادیسم بودیم و با جهان دعوا داشتیم. کسی که با جهان دعوا دارد جایش در دیوانه خانه است، انقلاب اسلامی اگر با جهان دعوا داشت جایش در تیمارستان بود نه اینکه تشکیل حکومت بدهد. انقلاب اسلامی دچار سادیسم و دگر آزاری نبود، شما دچار مازوخیسم و خود آزاری هستید و این ملت را آزار می‌دهید.
IMG14105826
وی در ادامه افزود: آیا جامعه جهانی چند کشور آمریکا، انگلیس، فرانسه و… محسوب می‌شوند ولی ۱۲۰ کشور غیر متعهد که در مسائل هسته ای به نفع ما موضع می‌گیرند جزو جهان نیستند؟ در مذاکرات هسته‌ای به جایی رسیده بودیم که عملا با ۵-۱ یعنی فقط آمریکا مذاکره می‌کردیم و بقیه کشورها عملا حذف شده بودند.

ازغدی با اشاره به خاطره‌ای به نقل از حاج عیسی خادم امام (ره) گفت: یک وقت امام با مرحوم سید احمد داشتند قدم میزدند و من چایی آوردم، دیدم سید احمد می‌گوید که در دنیا دو ابر قدرت آمریکا و شوری… که امام حرفش را قطع کرد و گفت: نخیر سه ابر قدرت، آمریکا، شوروی و ایران و ما ابرقدرت اسلام هستیم که جلوی دو ابر قدرت دیگر خواهیم ایستاد.

وی در ادامه تصریح کرد: کسی یک وقت با ملتش این طور حرف می‌زند و می‌گوید این آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند و در وصیت نامه‌اش از جوانان مسلمان کشورهای اسلامی می‌خواهد که حکومت‌هایشان را سرنگون کنند. اما عده‌ای در داخل را می بینید که می‌گویند، ما که کسی نیستیم، هر چه هستند آن‌ها، یعنی جامعه جهانی هستند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به نگاه مادی غربی‌ها به رسانه و استفاده از روش‌های اقناع‌سازی مخاطب برای جلوه دادن دروغ‌ها به عنوان حقیقت گفت: هدف رسانه‌ها اقناع است و زیاد حرف زدن و بمباران خبری مخاطب دلیلی بر اقناع نیست گرچه این ایدئولوژی، تاکتیک و صداقت رسانه‌هاست که باعث اقناع‌سازی می شود.

وی با تاکید بر اصل صداقت افزود: حتی کسانی که نگاه مادی دارند بر روی صداقت تاکید ویژه‌ای دارند. این ها نمی‌گویند دروغ نگو بلکه می‌گویند جوری دروغ بگو که مخاطب احساس کند حقیقت است. اینجاست که در یک اقناع‌سازی خوب، تمام ضد ارزش‌ها به ارزش تبدیل می‌شوند.

ازغدی در ادامه به تبیین نگاه ماکیاولیستی و مقایسه آن با نگاه ارزشی و انقلابی در رسانه‌ها پرداخت و گفت: ماکیاول می‌گوید، کسی که بد است و می‌خواهد خوب به نظر برسد باید خود را چنان نشان دهد که انگار مجبور به انجام کار بد شده است. روانشناسی جامعه می‌گوید که مردم، عمل بد را با نتایج خوب می‌بخشند که با این روش می‌شود کاری کرد که مردم راست راست در چشم هم نگاه کنند و باطل را حق نشان دهند.

در نگاه اسلامی ذات ژورنالیسم، سینما و … خراب نیست

وی در ادامه به تشریح نگاه اسلامی پرداخت و گفت: امام آمد و همه این ها را رد کرد و به دنبال تمدن‌سازی به دور از تمام بدی‌ها بود. در نگاه اسلام ذات ژورنالیسم یا سینما و هر چیز دیگری خراب نیست و فرق بین اسلام کفر دقیقا در همین جاست.

وی افزود: برخی می‌پرسند مگر می‌شود در رسانه دروغ نگفت و تهمت نزد. بله می‌شود. اصلا انقلاب به همین دلیل است که بگوید می‌شود.

رحیم پور با تشریح ویژگی‌های رسانه اسلامی و خبرنگار مسلمان اضافه کرد: روزنامه نگار و رسانه صادق بودن خیلی سخت است اما به همین دلیل است که با ارزش است. طبق قرآن و فرمایش پیامبر(ص) بدون تحقیق نباید خبری را پذیرفت و آن را منتشر کرد و این رسانه مسلمان است که باید به این‌ها توجه داشته باشد و بداند که بدی‌ها به ذات رسانه ربطی ندارد و مبارزه با آن ها نیاز به جهاد اکبر و آموزش دارد.

وی در ادامه به جلوتر بودن رسانه‌های غربی در بحث آموزش و تکنیک‌ها اشاره کرد و افزود: چرا باید رسانه‌های خارجی ما را تحت تاثیر قرار دهند اما رسانه‌های داخلی ما با تشکیلات گسترده‌تر و نیروی انسانی بیشتر در این موضوع عقب افتاده باشند. ما می‌توانیم رقابت بین رونامه‌نگاران و رسانه‌ها داشته باشیم و از آن برای افزایش تاثیر و آموزش خود استفاده کنیم.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)