قطعی و خاموشی اینترنت در دنیا، هر روزه بیشتر و بیشتر اتفاق می‌افتد. این روزها در ایران، شاهد مواردی از قطعی اینترنت در خوزستان، گلستان، شهرکرد و برخی نقاط دیگر هستیم. در سال ۲۰۲۱، نیز دنیا شاهد ۱۸۲ مورد خاموشی اینترنت در ۳۴ کشور بود. 

از آنجایی که خاموشی‌های اینترنتی همراه با سرکوب دولت، حملات نظامی و خشونت همراه است، آماده‌سازی کنشگران، خبرنگاران و یا هر کسی که تحت تاثیر قطع یا سانسور آنلاین قرار می‌گیرد، بسیار ضروری است. 

 انجمن حمایتگری با راه‌اندازی آکادمی خاموشی اینترنت در پی این است که تمام اطلاعات مفیدی که افراد برای مقابله با قطعی‌های اینترنت احتیاج دارند را به علاقه‌مندان منتقل کند و در نهایت تغییر مثبتی در این زمینه بوجود آورد. 

مستندسازی نقض حقوق بشر در زمان خاموشی اینترنت

خاموشی و قطعی اینترنت همیشه برابر با نقض حقوق بشر است. ثبت نقض حقوق بشر که در زمان سرکوب مردم در حین قطع اینترنت صورت می‌گیرد، کاری بس دشوار است.
در تازه‌ترین دوره  انجمن حمایتگری که با همکاری موسسه Witness تهیه شده، نکات مفیدی را درباره مستند کردن موارد نقض حقوق بشر در زمانی قطعی اینترنت می‌آموزید. این دوره به شما تکنیک‌هایی را معرفی می‌کند تا مستندات شما قابل تایید و محافظت باشد و حتی در زمان قطعی اینترنت به دست دیگران برسند.

⇐هم‌اکنون ثبت‌نام کنید⇒

 

توضیح دوره

چکیده: این دوره به شما آموزش می‌دهد که چطور در زمان قطعی اینترنت موارد نقض حقوق بشر را به شکلی امن و موثر، مستند سازی کنید. این دوره که برای کنش‌گران مردمی تهیه شده است، توصیه‌هایی کاربردی ارائه می‌دهد که برای افراد و یا سازمان‌های کوچک با منابع محدود قابل استفاده باشد.

درباره دوره: حکومت‌های اقتدارگرا با همدستی شرکت‌های مخابراتی هر روز بیش از پیش به قطع کردن اینترنت به عنوان تاکتیکی برای سرکوب مردم خود روی می‌آورند و بدین صورت از بسیج شدن نیروهای مردمی و همینطور از مستندسازی و اشتراک گذاری اطلاعات مربوط به نقض حقوق بشر جلوگیری می‌کنند. تنها در بازه زمانی بین ژانویه تا مه ۲۰۲۱، ائتلاف #KeepItOn ، پنجاه مورد قطع کردن اینترنت را در سراسر جهان ثبت کرده است، که از این جمله می‌توان به قطع کردنهای اینترنت در بزنگاه‌های تاریخی مانند انتخابات اوگاندا، کودتا در میانمار و بمباران نوار غزه اشاره کرد. نقض حقوق بشر و قطع اینترنت کاملا به هم مرتبط هستند، و اشکالات و موانع فنی که در هنگام قطعی اینترنت رخ می‌دهد، مستندسازی موارد نقض حقوق بشر را دشوارتر نیز می‌کند.

چه می‌آموزم: این دوره به افراد و گروه‌ها توصیه‌های‌ کاربردی ارائه می‌دهد تا آنها بتوانند به رغم قطع شدن اینترنت، موارد نقض حقوق بشر را بوسیله ضبط ویدیو مستندسازی کنند. در هر بخش، تکنیک‌ها و ابزارهایی را معرفی می‌کنیم که افراد را در روند مستندسازی محافظت می‌کند. این ابزار به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که مستندات شما به درستی ذخیره می‌شوند، قابل راستی آزمایی هستند، و حتی بدون وجود اینترنت، به دست دیگران می‌رسند.

لازم است چه بدانم: برای گذراندن این دوره به دانش تخصصی نیاز ندارید. این دوره به طور خاص بر آن جنبه‌هایی از مستندسازی ویدیویی که تحت تأثیر قطع کردنهای اینترنت قرار می‌گیرند، و نه مستندسازی ویدیویی به صورت کلی، تمرکز دارد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)