شبکه حقوق بشر کُردستان – در طی چند هفته گذشته مجددا تیمی از وزارت اطلاعات به زندان خوی مراجعه کرده و زینب جلالیان، زندانی سیاسی کُرد محبوس به حبس ابد را تحت فشار قرار داده‌اند که اقدام به انجام اعترافات تلوزیونی بکند اما وی از این کار امتناع کرده است.

عکسهای زینب جلالیان در زندان کرمانشاه - سال ۹۰

عکسهای زینب جلالیان در زندان کرمانشاه – سال ۹۰

یک منبع آگاه به شبکه‌ حقوق بشر کُردستان گفت در طی چند هفته گذشته مجددا تیمی از ماموران وزارت اطلاعات به زندان خوی مراجعه کرده و زینب جلالیان، زندانی سیاسی کُرد را تحت فشار قرار داده که باید اقدام به اعترافات تلوزیونی بکند. این ماموران شرط معالجه و اعزام او را به بیمارستان خارج از زندان را انجام این اعترافات تلوزیونی اعلام کرده‌اند اما وی از این کار امتناع کرده و اعلام کرده به هیج شیوه حاظر به انجام اعترافات تلوزیونی نیست.

به گفته‌ این منبع، بیماری زینب جلالیان که شامل برفک دهان، ناخنک چشم، التهاب روده و التهاب در پاها ( شامل عفونت و خونریزی ) همچنان ادامه دارد. بهداری زندان به دلیل کمبود امکانات امکان معالجه این زندانی را ندارد و مسئولین زندان نیز اعلام کرده به دلیل حساس بودن پرونده نیاز به مجوز دادستان خوی و وزارت اطلاعات است اما هر دو از دادن مجوز خودداری می‌کنند.سال گذشته نیز چند نفر از ماموران امنیتی تحت عنوان روزنامه‌نگار شبکه پرس تی‌وی به زندان خوی مراجعه کرده بودند و از وی خواسته بودند در مقابل دوربین اعترافاتی را انجام دهد اما با امتناع این زندانی سیاسی مواجه شده بودند و بعدا آنها نیز اقدام به تهدید وی کرده بودند و اعلام کرده بودند تا زمانی که این کار را انجام دهد از حق معالجه در بیمارستان و مرخصی محروم خواهد بود.

زینب جلالیان زندانی سیاسی کُرد، متولد ۱۳۶۱ روستای دیم قشلاق از توابع شهر ماکو در اسفندماه سال ۸۶ توسط نیروهای اداره اطلاعات کرمانشاه بازداشت شد. وی حدود یک ماه در بازداشتگاه ستاد خبری اداره‌ی اطلاعات کرمانشاه مشهور به میدان نفت به اتهام عضویت در پژاک مورد بازجویی قرار گرفته و بازجویان برای گرفتن اعتراف بارها او را تحت شکنجه قرار دادند. ماموران امنیتی بعدا او را به کانون اصلاح و تربیت کرمانشاه متتقل کردند اما همچنان به صورت مستمر بازجویان اداره اطلاعاتی وی را از زندان به بازداشتگاه امنیتی منتقل کرده و مورد بازجویی قرار می‌دادند.Zaynab Jalalian

در ۱۳ آذرماه سال ۱۳۸۷ او در شعبه یک دادگاه انقلاب کرمانشاه به ریاست قاضی مرادی به اتهام « اقدام مسلحانه علیه جمهوری اسلامی ایران و عضویت در پژاک » به اعدام محکوم شد. بعد از اعتراض وکیل وی به حکم صادره شعبه ۴ دادگاه تجدیدنظر استان کرمانشاه حکم را عینا تایید کرد و زمستان سال ۸۸ نیز این حکم توسط دیوان عالی کشور تایید شد.
این زندانی در اسفند ۸۸ به دلایل نامشخص از زندان کرمانشاه به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد و مسئولین وزارت اطلاعات به وی اعلام کرده که دستور اجرای حکم اعدام وی صادر شده و تنها با انجام مصاحبه تلوزیونی است که اجرای حکم متوقف خواهد شد. بعد از ۵ ماه نگهداری در بند ۲۰۹ زندان اوین مجددا وی به زندان دیزل‌آباد کرمانشاه منتقل شد.

حکم اعدام این زندانی سیاسی در آبانماه سال ۹۰ با عفو رهبر جمهوری اسلامی مورد تخفیف و به حبس ابد تبدیل شد. در آذرماه سال ۹۳ دادستانی و اداره اطلاعات با انتقال او به زندان خوی موافقت کرده و او به زندان خوی منتقل شد. در مدت این ۷ سل حبس این زندانی سیاسی از حق مرخصی و درمان بیماریهای که در اثر شکنجه و نگهداری در زندان با آن مواجه شده است، محروم بوده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com