شبکه حقوق بشر کُردستان – رمضان احمد کمال زندانی سیاسی کُرد اهل کوبانی برای پنچمین بار در طی زمان بازداشت تاکنون به دلیل بی‌توجهی مسولین زندان و دادستانی به درخواست معالجه‌اش اقدام به اعتصاب غذا کرد.

یک منبع آگاه به شبکه حقوق بشر کُردستان گفت: « امروز شنبه ۱ اسفندماه زندانی سیاسی کُرد رمضان احمد با نوشتن نامه به مدیریت زندان و قاضی ناظر بر زندان اعلام اعتصال غذا نموده است. بعد از اعلام اعتصال غذا مسئولین بهداری به این زندانی اعلام کرده که به دلیل حساس بودن پرونده‌اش اعزام ایشان به بیمارستان و تداوم دوره معالجه‌اش تنها با دستور دادستان قابل اجرا است و به همین خاطر آنها با دفتر دادستانی مکاتبه می‌کنند و درخواست او را به دادستانی انتقال خواهند داد.»

متن نامه اعلام اعتصاب غذای رمضان احمد کمال به شرح ذیل است:

« اعلام اعتصاب غذا به دلیل عدم رسیدگی های پزشکی و عدم اعزام به بیمارستان

مدیریت زندان رجایی شهر و دادیار زندانیان سیاسی و امنیتی ناظر بر زندان

همانگونه که استحضار دارید بیش از سه ماه پیش عمل جراحی بر روی دستم انجام گرفته است که متاسفانه پس از این عمل، انگشتان دست راستم که تا پیش از این عمل سالم بوده، پس از آن عمل جراحی از کار افتاده است و علیرغم مکاتبه های قبلی به شما و مسئولین بهداری زندان هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

لذا با توجه به اینکه اینجانب در طی این چند ماه بارها اقدام به نامه‌نگاری نموده‌ام و در آخرین نامه‌ای که حدودا سه هفته پیش نوشته بودم و در آن نامه اعلام کرده بودم در صورت عدم رسیدگی پزشکی و اعزام به بیمارستان ناچارا مجبورم دست به اعتصاب غذا بزنم.

لذا با توجه به عدم هرگونه پاسخگویی ناچارا از امروز ۱ اسفند ماه ۱۳۹۴ اعلام اعتصاب غذای تر میکنم و تا زمان رسیدگی پزشکی و اعزام به بیمارستان به اعتصاب خود ادامه می دهم و در صورت عدم پاسخگویی ناچارا دست به اعتصاب غذای خشک خواهم زد.

رمضان احمد کمال زندانی سیاسی زندان رجایی شهر کرج
۱ اسفندماه ۹۴ »

رمضان احمد کمال مدتی پیش نیز با انتشار نامه سرگشاده به گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در خصوص وضعیت سلامتی‌اش و ضرب و شتم ماموران زندان در هنگام اعزام به بیمارستان که سبب به کما رفتن ایشان به مدت ۶ روز شده بود توضیحاتی داده بود.

رمضان احمد کمال در بهار سال ۸۷ در یکی از روستاهای اطراف شهر ماکو در کمین نیروهای سپاه پاسداران قرار گرفته و بعد از مورد هدف قرار گرفتن از سوی این نیروها و اصابت چندین گلوله به صورت زخمی بازداشت و علی‌الرغم نیاز فوری به اعزام به بیمارستان اما جهت بازجویی بازداشتگاه امنیتی سپاه منتقل و در مورد عضویت در حزب کارگران کُردستان مورد بازجویی قرار گرفت. در طول مدت بازجویی به دلیل عفونت، زخم‌ها دچار کرم‌زدگی شده و در این مدت وی از هر گونه مداوای پزشکی محروم بود. بعد از چند ماه از سوی دادگاه انقلاب شهرستان خوی به اتهام عضویت در پ.ک.ک به اعدام محکوم شد و بعد از اعتراض وی به حکم صادره دیوان علی کشور حکم اعدام را نقض و حکم به ده سال زندان و تبعید به زندان قزوین داد.

از زمان بازداشت رمضان احمد در سال ۸۷ تاکنون وی چهار بار دیگر، چهل روز در آذرماه سال ۸۸، دو هفته در تیرماه سال ۹۱ ، ده روز در اسفندماه سال ۹۳ و در ۲۱ شهریورماه امسال به مدت یک هفته اقدام به اعتصاب غذا نموده است. در طول چند ماه گذشته نیز چند بار به بیمارستان منتقل شده و هر بار به بهانه‌های مختلف حتی مورد معاینه قرار نگرفته است و در اعتراض به این رفتارها وی اعلام اعتصاب غذا نموده و مسئولیت جان خویش را بر عهده‌ی مسئولین جمهوری اسلامی گذاشته است.

این زندانی در طول چند سال گذشته در زندانهای ماکو، قزوین، اوین و رجایی‌شهر تحمل حبس نموده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com