استوانگر Stavanger، چهارمین شهر کشور نروژ با جمعیتی حدود ۱۳۵۱۱۸نفر( سال ۲۰۱۹ ) در شبه جزیره استوانگر در جنوب غربی نروژ واقع شده‌است . حضور خانه های چوبی در مناطق مختلف این شهربه ان یک ویژگی منحصر بفردی بخشیده است که متمایز از سایر شهرهای اروپایی است و مرا که در دوران کودکی ام در روستای تشکون از توابع تنکابن تا سن ۱۲ سالگی در خانه ای چوبی بزرگ شده بودم، کاملا سرکار بگذارد و به مدد دوربین کوچکم فیلمی سریع برایتان سوغاتی آوردم. همزیستی طبیعت بکر( درختان زیاد، سر سبزی جنگل، پیشرفتگی دریا در شهر، فقدان مترو، عدم وجود واحد های مسکونی ۱۰ الی ۱۵ طبقه مانند پاریس و حتی اسلو، سنگ بستر …) _ با مدرنیسم شهری شاید برجسته ترین ویژگی باشد که در این شهر توجهم را به خود جلب نموده است. قدمت شهر به سال ۱۱۲۵ میلاد ی برمی گردد که نخستین نهاد مذهبی کلیسا در ان تاسیس شد. این خانه‌های چوبی به سبک قرن ۱۸ و ۱۹، که به عنوان بخشی از میراث فرهنگی شهر محافظت می‌شود، موجب شد مانند شهرهای کوچک، خانه‌ها جدا از هم باشد. این وضعیت به نوبه خود باعث گسترش حومه شهر و رشد جمعیت در مناطق اطراف و دور از مرکز استوانگر شده‌است.

فیلم از یک محله مسکونی، با خانه‌های چوبی قدیمی، در غرب وُگِنْ، به نام استراStraen))، که هنوز پا برجاست، گرفته شده است : استاوانگر قدیم

نکته اخر تاثیراین طبیعت شگفت انگیز و ارام در روانشناسی اجتماعی مردم است. در تظاهرات اول ماه مه که در ان شرکت کردم، نه شعاری دیدم، ونه پلیس های باتوم به دست مثل پاریس.

پاریس، نادروهابی، شنبه ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ (۷ مه ۲۰۲۲)

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)