از تاریخ ۸ تا ۱۷ ماه دسامبر نمایشگاهی از عکس‌های مرجان گرکانی در مرکز پناهندگان شهر «کلن» آلمان برگزار می‌شود. این نمایشگاه که موضع اصلی آنها پناهندگان می‌باشد در برگیرنده ۱۱ عکس کولاژ است.

8

نمایشگاه‌های عکس پیشین خانم گرکانی در آلمان و ایران با موضوعاتی متفاوت مورد توجه تماشاگران آثارش قرار گرفته است.

مرجان گرکانی در مورد انتخاب نام «جزیره سعادتمندان» برای نمایشگاه عکس‌هایش می‌گوید:

«من این نام را از کلمه یونانی قدیم برگرفتم. جایی که اسطوره‌ها و قهرمانان افسانه‌ای یونان پس از مرگ به آنجا می‌رفتند و توسط خدایان به جاودانگی می‌رسیدند. من در تجربه کاری و گفتگویم با پناه‌جویانی که با دشواری‌های زیادی به آلمان می‌رسیدند به این نتیجه رسیدم که آنها در آرزوی رسیددن به بهشتی که در تصور خود داشتند به اینجا می‌آیند و گاه از این تصمیم و رسیدنش شادمان و گاه سرخورده می‌شوند. من تلاش کردم در این نمایشگاه این حس‌ها را در عکس‌هایم نشان دهم.»
در عکس‌های خانم گرکانی ترس، نگرانی و دلهره بیننده را به فضاهایی می‌برد که می‌توان در آن درماندگی و اضطراب را احساس کرد. او در عین حال بیینده کارهایش را با این احساسات تنها نمی‌گذارد و با نشان دادن پرواز پرنده‌ای و یا عکس پایانی که کسی در بالای کوهی دست‌هایش را باز کرده است حس امید را هم در کنار درد و ترس نشان می‌دهد.

نمایشگاه به بهانه روز جهانی حقوق بشر فرصتی است برای نگاه کردن به وضعیت دشوار پناهجویان از دریچه دوربین هنرمندی که با تجربه کار با پناهجویان درد و رنج آنها را شناخته است.

7

 

7 Kopie

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com