ژنو – با ادامۀ تلاش‌های وقیح در راستای محروم نمودن جوانان بهائی از تحصیلات عالی، مقامات رسمی ایران مادر یک پسر شش سالۀ بهائی را زندانی نموده و پدر او را به حبس تهدید کردهاند، و به این ترتیب کودک از سرپرستی پدر و مادر محروم شده است.

روز ۳ آبان (۲۵ اکتبر)، خانم آزیتا رفیع¬زاده برای گذراندن دورۀ محکومت پنج سالۀ خود، به “جرمِ” حمایت از اقدامی غیر-رسمی در جهت ایجاد تسهیلات برای ادامۀ تحصیل جوانان ایرانیِ بهائی محروم از حق از آموزش عالی، به زندان احضار شد.

آقای پیمان کوشک¬باغی، شوهر خانم رفیع¬زاده، نیز به این اتّهام نادرست محکوم شده و در حال حاضر در انتظار آغاز دورۀ زندان خود به¬ سر می¬برد.

چنانچه آقای کوشک¬باغی نیز احضار شود، بشیر، پسر شش سالۀ آنها، از حضور پدر و مادرش محروم شده و سرپرستی و آموزش او به افراد دیگری سپرده خواهد شد.

به گفتۀ خانم دیان علائی، نماینده جامعه جهانی بهائی در سازمان ملل متحد در ژنو، «شرایط موجود در این پرونده، پوچ و بیمعنی است».

خانم علائی گفت: «ما با کودکی روبرو هستیم که هر لحظه ممکن است از سرپرستی پدر و مادرش محروم شود، نه به دلیل ارتکاب به جنایتی زیانبخش یا عملی شنیع، بلکه صرفاً به علت تلاششان در جهت کمک به آموزشِ عالیِ جوانانی که مقامات دولتی آنها را، تنها به دلیل اعتقادات مذهبیشان، از حق تحصیلات دانشگاهی محروم کرده¬اند.»

خانم رفیع زاده و آقای کوشک¬باغی از اهالی کرج، از جمله ۱۶ شهروند بهائی هستند که در ماه مه ۲۰۱۱ دستگیر شدند. این هنگامی صورت گرفت که مقامات دولت به منازل بیش از ۳۰ نفر از افراد بهائی هجوم آوردند که به مؤسسۀ آموزش عالی بهائی (BIHE) کمک میکردند.

مؤسسۀ آموزش عالی بهائی (BIHE) نهادی غیر رسمی و داوطلبانه است که با هدف کمک به نیازهای آموزشی جوانان بهائی، که مقامات ایران آنها را به گونهای سازمانیافته از دسترسی به آموزش عالی محروم کردند، ایجاد شد.

در فوریه سال ۲۰۱۳، آقای کوشک¬باغی و خانم آزیتا رفیعزاده برای بازجویی احضار شدند و به آنان گفتند که اگر دست از همکاری خود با مؤسسۀ آموزش عالی بهائی بردارند، اتهامی علیه آنها به میان نخواهد آمد. آنها این پیشنهاد را نپذیرفتند.

این زن و شوهر در موضع خود از حمایت قوانین بین¬المللی حقوق بشر برخوردار هستند؛ اصولی که محروم نمودن دانش آموزان از دسترسی به حق آموزش عالی را جرم به شمار میآورد، نه فراهم آوردن امکانات آموزشی را برای آنان.

در ماه مه ۲۰۱۴، هر دو به دادگاه احضار شدند. آقای کوشک¬باغی به پنج سال و خانم رفیع¬زاده به چهار سال زندان محکوم گردیدند.

خانم علائی اظهار داشت: «ما امیدواریم که حکومت ایران بلافاصله اقدامات لازم را به عمل آورد تا از احضار آقای کوشک-باغی برای گذراندن دوره محکومیت خود جلوگیری، و خانم رفیع¬زاده را آزاد کند.»

پروندۀ بشیر و والدین او نمونههای منحصر به فردی نیست. پیش از این، آقای کامران رحیمیان و همسرشان، خانم فاران حسامی، هم در ارتباط با مؤسسۀ آموزش عالی بهائی، هر دو به زندان افتاده و مجبور شدند تا مراقبت از کودک دو ساله خود را به بستگانشان بسپارند.

خانم علائی اضافه کرد: «دامنۀ اقدامات حکومت ایران برای محروم کردن جوانان بهائی از تحصیلات دانشگاهی روز به روز بغرنجتر و افراطیتر می¬شود.»

«ماجرای این زن و شوهر و بسیاری موارد دیگر، نمونه¬های غم¬انگیزِ کمپینی است که از طرف دولت طرّاحی و حمایت میشود و، در نهایت، ایران را از مشارکت ارزشمندِ برخی از نخبگان جوان و هوشمند این کشور محروم می¬سازد.»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com