شبکه‌ی حقوق بشر کُردستان اطلاع یافته است که در طول یک ماه گذشته نیروهای نظامی و انتظامی جمهوری اسلامی ایران به بهانه‌ی مبارزه با قاجاخ کالا ۶ کاسبکار و کولبر را به قتل رسانده‌اند.

بر طبق گزارشات دریافتی از منابع مطلع روز یک شنبه ۳ آبان‌ماه نیروهای انتظامی در روستای” مچک “از توابع چالداران گروهی از کاسبکاران مرزی را مورد هدف تیراندازی مستقیم قرار داده که در بر اثر آن دو کاسبکار کُرد به نامهای ” ناصر دالایی‌میلان فرزند سیف الدین ۲۵ ساله ” و ” مصطفی نوری فرزند علی ۲۷ ساله ” به قتل رسیدند. شاهدان عینی اعلام کردند که نیروهای مرزبانی جنازه این دو نفر را با ماشین از محل قتل تا پاسگاه بر زمین کشیدند.

در موردی دیگر روز ۵ آبان‌ماه اینبار در جاده بیجار به زنجان نیروهای مبارزه با قاجاخ کالا خودروی کاسبکاران کُرد سقزی را مورد هدف تیراندازی مستقیم قرار داده که در نتیجه‌ی آن دو کاسبکار کُرد اهل سقز به “نامهای منصور عباسی ۲۵ ساله “و ” فرامرز رشیدی ۲۸ ساله ” به قتل رسیدند.

دوشنبه ۲۵ آبان‌ماه نیروهای انتظامی پاسگاه ” آقابرار ” شهرستان قصر شیرین یک خودروی وانت را به بهانه‌ی خرید و فروش سوخت قاجاخ مورد هدف تیراندازی مستقیم قرار داده که بر اثر آن یک جوان ۲۱ ساله‌ی کُرد به نام ” سعید جمالی ” به قتل رسیده و دو همراه وی نیز بازداشت شدند. این جوان چند ماه قبل مدت سربازی اجباری خویش را تمام کرده بوده و نان‌اور خانواده بوده و پدر ایشان قبلا فوت کرده بوده است. مادر این جوان نیز بعد از قتل فرزندش دچار شک روحی شده و به بیمارستان منتقل شده است.

یک منبع آگاه در این باره به شبکه‌ی حقوق بشر کُردستان گفت که نیروهای انتظامی برای تحویل جسد به خانواده مقداری پول به عنوان حق تیر از خانواده گرفته و بعدا جسد را تحویل داده‌اند. معاون فرمانداری شهرستان قصرشیرین نیز در گفنگو با رسانه‌های حکومتی اعلام کرده این افراد زورگیر بوده‌اند و تیرهای شلیک شده نیز به دلیل ناهمواری راه به یکی از سرنشینان برخورد کرده و کشته شده است، این در حالی است که شاهدان عینی اعلام کردند نیروهای انتظامی مستقیم این خودرو را هدف شلیک قرار دادند و هر سه نفر نیز مشغول خرید و فروش سوخت بودند.

در آخرین مورد شب یک شنبه ۱ آذرماه نیروهای انتظامی شهرستان قزوین در اتوبان این شهر خودروی سمند یک کاسبکار مهاباد به نام ” مالمال حمه‌لاویی ” را مورد هدف تیراندازی مستقیم قرار داده و این کاسبکار کُرد را به قتل رساندند. تاکنون جنازه‌ی این کاسبکار به خانواده‌ تحویل داده نشده است.

شبکه‌ی حقوق بشر کُردستان پیشتر با انتشاری گزارشی تحت عنوان ” جان در گرو جان ” اعلام کرد در سال گذشته بر اثر تیراندازی مستقیم نیرهای انتظامی و نظامی حدالقل ۲۷ کولبر و کاسبکار کشته و ۲۸ نفر هم زخمی شده‌اند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com