اول ماه مه، روز جهانی کارگر روزی با اهمیت و از مناسبت های مهم در مبارزات کارگران و طبقات مزدبگیر و زحمتکش است. سندیکاها، اتحادیه ها، تشکل‌های کارگری، احزاب و سازمان‌های سیاسی در سراسر جهان این مناسبت سیاسی را با توجه به امکانات خود جشن می گیرند. در بلژیک اول ماه مه تعطیل رسمی است و انواع فعالیت‌های سیاسی، هنری و فرهنگی برای بزرگداشت این روز برگزار می‌شود.


پس از دو سال وقفه به‌خاطر همه‌گیری کرونا در جهان و بلژیک، بالاخره جشن اول ماه مه روز جهانی کار و کارگر توسط بزرگترین سندیکای کارگری بلژیک اف. ژ. ت. ب. ( FGTB)، در بروکسل به‌شکلی باشکوه در مکانی جدید در برابر کتابخانه‌ی ملی و در نزدیکی مرکز شهر بروکسل برگزار شد. برای برگزاری این جشن، پیشتر از همه‌ی طیف‌های سیاسی و مترقی بلژیکی و خارجی ساکن بروکسل دعوت به عمل آمده بود که مشترکاً و با همراهی با سندیکای اف. ژ. ت. ب.، این جشن فرخنده را هر چه باشکوه‌تر از طریق برپایی چادرهای تبلیغاتی، سیاسی و فعالیت‌های هنری و غیره برگزار کنند، تا از این طریق وجه همبستگی بین‌المللی در روز کارگر برجسته تر شود.


فضای جشن دمکراتیک و صمیمانه بود و حضور طیف‌های مختلف چپ مانند احزاب و شخصیت‌های سوسیالیست، کمونیست، سبز، جریانات صلح‌طلب و مترقی، مطبوعات، انجمن‌ها و نهادهای مدنی و دمکراتیک بلژیکی و غیر بلژیکی و مهاجرین چشمگیر بود. در این تجمع بزرگ چند هزار نفری انواع برنامه‌های سیاسی، تفریحی، هنری، فرهنگی و مطبوعاتی برگزار شد.

جشن بزرگ سندیکا، سرشار از همبستگی، دوستی، شادی، تبادل فرهنگی و  سیاسی میان شرکت کنندگان در مراسم بود. چندین کنسرت با خوانندگان معروف از سبک‌های مختلف در طول مراسم برگزار شد و انواع برنامه‌های هنری متنوع به اجرا در آمد و نیز فعالیت های گوناگون بسیاری برای کودکان و شرکت‌کنندگان در جشن انجام شد. حضور گسترده شهروندان بلژیکی و خارجی در این جشن بزرگ کارگری بسیار بارز بود. وسایل ارتباط جمعی بلژیکی این جشن بزرگ سندیکایی را پوشش خبری و تصویری دادند.

جنگ اوکراین و تحولات پیرامون این جنگ، این جشن را هم تحت تاثیر قرار داده بود. شعارها و پوسترهایی در محکومیت تجاوز روسیه، و بویژه در حمایت از صلح در جهان، مخالفت با جنگ، و اعتراض به ناتو از عمده‌ترین تصاویر منعکس شده در این جشن بزرگ بود.

در جشن پر شکوه اول ماه مه ۲۰۲۲، برای اولین بار پنج تشکل دموکراتیک و سیاسی ایرانی شامل؛ اروپرس، انجمن دوستی ایران و بلژیک، انجمن فرهنگی و اجتماعی پرسپولیس، جمهورىخواهان سکولار و دمکرات ایران در بلژیک و حزب چپ ایران (فدائیان خلق)- بلژیک با همفکری و گفتگوی صمیمانه با هم موفق شدند درباره‌ی چگونگی سازماندهی شرکت در جشن سندیکای اف. ژ. ت. ب.، به توافق برسند و سرانجام حاصل این گفتگوها تقویت ایده‌ی همکاری بر اساس اشتراکات بود. این تلاشی تازه، ارزنده و فرخنده بود. حمایت از حق تشکیل سندیکای مستقل و آزاد، و مطالبه‌ی آزادی فوری و بی‌قید و شرط فعالین سندیکایی، صنفی، مدنی، حقوق بشری، محیط زیستی و سیاسی در ایران، شعارهای مشترک این پنج تشکل جمهوری‌خواه در برگزاری مراسم اول ماه مه بود. از این مراسم فیلمبرداری صورت گرفت و نیز قرار شد از مراسم به صورت کتبی گزارش تهیه شود.


در جشن یک چادر تبلیغاتی و سیاسی در اختیار پنج تشکل قرار داده شد. درون و بیرون چادر شعارها و خواسته‌های مربوط به مبارزات کارگران و زحمتکشان و برای آزادی سندیکالیست‌های زندانی و برای آزادی تشکیل سندیکا و اتحادیه‌های کارگری آزاد و آزادی همه‌ی زندانیان سیاسی، علیه اعدام و توقف آن در ایران، آتش بس فوری در جنگ، گفتگو و مذاکره برای صلح، به زبان‌های فرانسه و فارسی تهیه و نصب شده بود.

نامه‌های مشترکی که چند ماه قبل خطاب به سندیکاها و اتحادیه‌های کارگری و معلمین در بلژیک درباره‌ی وضعیت معلمین و کارگران و بازنشستگان و سرکوب فعالیت‌های سندیکایی و بازداشت‌ها و زندانیان سندیکایی نوشته شده بود به همراه دو اعلامیه جدید دیگر در باره اوضاع سیاسی، سرکوب و سانسور در ایران و در باره آزار و اذیت فعالین سندیکایی تهیه و در مراسم پخش شد.

برخی از نمایندگان پارلمان و سنای بلژیک و شخصیت‌های بلژیکی به چادر مشترک پنج تشکل آمدند و از مبارزات فعالین سندیکایی و از حق تشکیل سندیکا در ایران و آزادی زندانیان سیاسی اعلام حمایت کردند. طیف های مختلفی از ایرانیان از هنرمندان، شاعران، فعالین سیاسی، مدنی و اجتماعی در این جشن حضور یافته بودند و همبستگی خود را با مبارزات فعالین سندیکایی و اجتماعی در ایران اعلام کردند.


تمام نیروها و مردمی که در جشن سندیکا شرکت کردند به اشکال گوناگون از طریق بحث و گفتگو، پخش تراکت، اعلامیه، فروش روزنامه‌های کاغذی، کتاب، اجرای موزیک و… به زبان های مختلف، اما به یک صدا می‌گفتند که ما این جهان سراسر از فقر، تبعیض، ستم، بهره‌کشی و جنگ را نمی‌خواهیم و برای یک جهان نو، بهتر، و انسانی‌تر، برابر، مدرن مبارزه می‌کنیم.

گزارش: علی صمد
اول ماه مه ۲۰۲۲

 

 

 

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)