«این فیلم نیست» اثری است که حدود دو سال پیش جعفر پناهی و مجتبی میرطهماسب با یکدیگر آن را ساختند. فیلمی درباره یک کارگردان که امکان ساخت فیلم را ندارد. فیلم را ما نفرستادیم. این فیلم یک پخش‌کننده جهانی فرانسوی دارد و از سال گذشته که فیلم در کن اکران شد و مشکلاتی را هم برای ما در پی داشت پخش فیلم را بر عهده گرفت. این پخش‌‌کننده اثر را در حدود ۳۰ جشنواره نمایش داد و در حدود ۶۰ کشور هم اکران کرد که البته من از آن بی‌خبر بودم. احتمالا همین پخش‌کننده هم فیلم را به اسکار فرستاده که من همین الان خبرش را از شما شنیدم.

فیلم جدید جعفر پناهی که به تازگی کارهای آن در حال اتمام است می تواند شانس رفتن به بخش مسابقه کن را داشته باشد.
به گزارش کافه سینما به نقل از بانی فیلم، براساس شنیده ها این فیلم داستانی – مستند در خارج از تهران فیلمبرداری شده و بازیگر نقش نخست آن یکی از کارگردانان مطرح سینمای ایران است.

گفته می‌شود این فیلم به غیر از جشنواره کن به جشنواره برلین نیز پیشنهاد شده است، البته فیلم پناهی هنوز توسط هیات انتخاب ‌ فستیوال کن بازبینی نشده است.

 

در همین حال قاعده بازی به نقل از بهار درباره اثر پیشین پناهی که به اسکار رفته، گزارش داد؛ «این فیلم نیست» اثری است که حدود دو سال پیش جعفر پناهی و مجتبی میرطهماسب با یکدیگر آن را ساختند. فیلمی درباره یک کارگردان که امکان ساخت فیلم را ندارد.

در ادامه‌ توضیح خلاصه‌ داستان فیلم نوشته است: او سعی می‌کند با توصیف و بازی کردن صحنه‌های فیلمنامه و استفاده از راش‌هایی که در مرحله تحقیق گرفته است فضای فیلم را بازسازی کند اما امکان‌پذیر نمی‌شود. این فیلم در یک صبح تا شب می‌گذرد. در شب چهارشنبه‌سوری و با نمایش صحنه آتش‌بازی مردم پایان می‌یابد. این یک گفتگو با مجتبی میرطهماسب یکی از سازندگان این فیلم است.

 

شما فیلم را چه‌طور به آکادمی اسکار فرستادید؟
فیلم را ما نفرستادیم. این فیلم یک پخش‌کننده جهانی فرانسوی دارد و از سال گذشته که فیلم در کن اکران شد و مشکلاتی را هم برای ما در پی داشت پخش فیلم را بر عهده گرفت. این پخش‌‌کننده اثر را در حدود ۳۰ جشنواره نمایش داد و در حدود ۶۰ کشور هم اکران کرد که البته من از آن بی‌خبر بودم. احتمالا همین پخش‌کننده هم فیلم را به اسکار فرستاده که من همین الان خبرش را از شما شنیدم.

 

فکر می‌کنید چقدر این مسئله می‌تواند بازتاب سیاسی داشته باشد؟
امیدوارم نداشته باشد، این واقعا نه مسئله من است نه به آن فکر می‌کنم. «این یک فیلم نیست» در آن سوی دنیا حیات خودش را دارد و ما هم اینجا به زندگی نباتی خودمان ادامه می‌دهیم و در این مدت به قدری از مسایلی که به من مربوط نبوده آزار دیدم که ترجیح می‌دهم برای شرایط فعلی تعریفی قایل نشوم. اما امیدوارم که انگ سیاسی به فیلم نخورد چراکه این فیلم در حیطه فرهنگ ساخته شده و نگرانی من هم این است که واکنش سیاسی در پی داشته باشد.

 

از اتفاق پیش‌آمده خوشحال هستید؟
راستش نه. اما به هر حال سال گذشته و موفقیت فیلم «جدایی نادر از سیمین» یک شرایط ویژه بین‌المللی برای ما مهیا کرد که بسیار بی‌نظیر بود و اگر یک مستند هم در سینماهای جهان و آمریکا از ایران پخش شود موفقیت بزرگی محسوب می‌شود، اما اینکه اتفاقاتی در حاشیه می‌افتد که ربطی به من ندارد و ما را دچار مشکل می‌کند بحث دیگری است و رمق خوشحال شدن را از من می‌گیرد.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)