ماه گذشته نشریه دیلی تلگراف بر پایه منابع اطلاعاتی غربی  از مخفی کاری های هسته ای سپاه پاسداران پرده برداشت.  این گزارش اطلاعات ماهواره‌ ای  ازمکان‌ هایی برای نگهداری فیبر کربن که در تولید سانتریفیوژهای پیشرفته  کار برد دارد را افشا می کند. علاوه بر آن تولید پمپ‌ها و قطعات یدکی سانتریفیوژهای قابل استفاده برای ساخت سلاح از بازرسان آ‌‌ژانس اتمی و سازمان ملل در تضاد با مفاد برجام  پنهان شده است. 
 
از سال ۲۰۰۱ اسناد زیادی از مخفی کاری های هسته ای رژیم و انحراف به سمت سلاح به خارج از کشور درز کرده است. در سال ۲۰۱۸، هنگامی که بنیامین نتانیاهو هزاران صفحه اطلاعات سری از برنامه هسته ای سپاه را به نمایش تلویزیونی گذاشت، ظریف و عراقچی اسناد نخست وزیر اسرائیل درباره تورقوزآباد را به سخره گرفتند؛ اما پس از آتش سوزی اخیر در تاسیسات نطنز، احمدی نژاد، محسن رضایی، و فریدون عباسی، رئیس کمیسیون انرژی مجلس، صریحا به خروج آن اسناد محرمانه اتمی ا‌ذعان کردند. آٰژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز وجود ذرات اورانیوم  در تورقوزآباد را تایید کرده است.
 
علاوه بر اسناد و مدارک دلایل علمی و اقتصادی زیادی وجود دارد که انگیزه نظام جمهوری اسلامی استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای نیست. نیروگاه بوشهر که ۷۵ درصد آن قبل از انقلاب  توسط شرکت های خوشه ای زیمنس آلمان فدرال به اتمام رسیده بود  بنا به اذعان  دکتر غفوری فرد وزیر وقت نیرو(کابینه موسوی-خامنه ای) بعد از انقلاب لغو قرارداد گردید. غفوری فرد در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا اعلام کرد: “اشتباهی که صورت گرفت لغو قرارداد نیروگاه با آلمان بود همین امر باعث شد به جای  آنکه ما از آن ها خسارت بگیریم آن ها مدعی خسارت به سبب لغو قرارداد شدند.” غفوری فرد سال ها قبل از اتمام نیروگاه بوشهر هشدار داده بود که که این نیروگاه به علت طولانی شدن (چهار ده و ادغام پروژه زیمنس آلمان  با روسیه) کارآیی با راندمان استاندارد نخواهد داشت. برخلاف تعهد روسیه بر اتمام ۴ سال و نیم  نیروگاه بوشهر، تکمیل  پروژه ۱۶ سال به طول انجامید. روسیه و دولت های هاشمی، خاتمی و احمدی نژاد هیچ شفافیتی درباره هزینه های انجام شده در تکمیل پروژه ۱۶ ساله  بوشهر وغنی سازی اورانیم اصفهان انجام ندادند. در حالی که صالحی،  رئیس سازمان انرژی اتمی، در سال ۱۳۹۵ هزینه نیروگاه بوشهر را پنج میلیارد دلار اعلام کرد موسسه کارنگی  با تخمین  تورم نرخ ارز در طول سال های تعویق پروژه بوشهر توسط روسیه، هزینه را ۱۱ میلیارد دلار برآورد کرد. سرانجام  نیروگاه بوشهر به علت کارآیی با راندمان پایین وعدم مقرون به صرفه بودن اقتصادی بنا به اقرار مقامات انرژی اتمی ایران از شبکه برق رسانی کشور خارج گشت. 
 
علاوه برعدم  کارآیی نیروگاه بوشهر غنی سازی اورانیم هزینه هنگفتی برای مردم ایران داشته است. به علت خلوص پایین معادن اورانیم درایران، به گفته ظریف کل اورانیم موجود در کشور مربوط به ۵۰۰ تنی است که قبل از انقلاب خریده شده و بعد ازانقلاب هیچ کشوری به ایران اورانیم نفروخته است. در فایل صوتی منتشر شده از ظریف به صراحت گفته شد که روسیه حتی حاضر نیست از اورانیم  غنی شده در ایران برای سوخت راکتورش استفاده شود، یعنی با وجود غنی سازی در نطنر، ایران باید سوخت را هم از روسیه بخرد. سالانه درصد بالایی از برق و سوخت ایران به علت فرسودگی شبکه انتفالی و خودروهای فرسوده به هدر می رود و تاثیر مخربی بر محیط زیست می گذارد. در حالی که ایران پتانسیل بالایی برای انرژی های خورشیدی و چرخه پذیر دارد، برنامه مدون و سرمایه گذاری اساسی  در آن به جز سد سازی صورت نگرفته است. اگر هزینه های تحریم ها و عدم سرمایه گذاری های خارجی در نفت و گاز ایران به خصوص در حوزه مشترک پارس جنوبی با قطر را هم اضافه کنیم متوجه می شویم ماهیت  برنامه هسته ای در ایران در جهت بهبود اقتصاد و تامین انرژی نیست. 
 
احمد شیرزاد، استاد فیزیک دانشگاه،  همکار و دوست دکتر مسعود علی محمدی، در سال ۱۳۸۲ نظام را به  سال ها دروغ گویی به دنیا متهم کرد و درمجلس ششم اعلام کرد: جمهوری اسلامی با طراحی پروژه های بلندپروازانه بی هدف، نامعقول ترین و نامتعارفترین شیوه ها را برای دستیابی به فن آوری هسته ای برگزید. سخنان شیرزاد درباره سال هایی بود که مخفی کارهای هسته ای در دولت های رفسنجانی و اصلاحات خاتمی رخ داده بود. در زمان دولت خاتمی بعد از جنگ عراق، حسن روحانی از سوی رهبر به عنوان رئیس  شورای عالی امنیت ملی  مسوول مذاکره با سه وزیر خارجه بریتانیا، آلمان و فرانسه در سعدآباد تهران گشت. در پایان مذاکره سعدآباد روحانی تعلیق غنی سازی اورانیم و پروتکل الحاقی را موقتا پذیرفت. بعدها حسین موسویان (سفیر وقت دولت هاشمی در آلمان هنگام ترورهای سیاسی در بن و برلین) که عضو ارشد مذاکرات  سعدآباد بود اذعان کرد با قبول تعلیق غنی سازی وقت خریدیم تا برنامه های هسته ای را در اصفهان و نطنز تکمیل کنیم؛ درغیر این صورت پرونده هسته ای ما به شورای امنیت ارجاع می شد. موسویان اکنون در آمریکا برای جمهوری اسلامی لابی گری می کند. تمام تلاش لابیست های نظام در غرب این است که به مردم القا کنند در ایران دو جناح اصلاح طلب و تندرو وجود دارد و در صورت عدم شرکت مردم در انتخابات، سپاه پاسداران قدرت را در دست می گیرد. در حالی که پنهان کاری ها و ماجراجویی های هسته ای در دولت های هاشمی، خاتمی آغاز گشت و توسط تیم روحانی که سابقه اطلاعتی دارند کشور را در معرض فقر و بی ثباتی بیشتر فرو برد. خاتمی، روحانی و ظریف هم بارها غیر مستقیم اقرار کرده اند که تنها تدارکچی سپاه و رهبر هستند. تنها راه حل موجود مردم ایران هستند که با اراده خود حق کشور خیش را طلب کنند. تجربه ۴۲ ساله ثابت کرده اتکا به مافیای فاسد حکومتی در قالب اصلاح طلب و اصول گرا یا امید به برجام و انتخابات آمریکا عملا ایران را از نظر اقتصادی و امنیتی در مسیرانزوا مانند کره شمالی قرار خواهد داد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)