یک فعال حقوق بشر در شهر مهاباد به شبکه‌ی حقوق بشر کُردستان گفت ظهر امروز شنبه ۲۵ مهرماه ماموران اداره‌ی اطلاعات شهر مهاباد زندانی سیاسی کُرد امید دباخچی مکری را به دفتر رئیس زندان اجضار کرده و در آنجا صدور چهار سال حبس از سوی شعبه‌ی یک دادگاه انقلاب مهاباد ریاست قای محمدخواه را به او رسما ابلاع کردند.

به گفته‌ی این فعال حقوق بشر، نیروهای امنیتی به صورت شفاهی حکم صادره را به او ابلاغ کردند در دادنامه اتهامات مطرح شده شامل ” اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی از طریق فعالیت سایبری در شبکه‌های اجتماعی و همکاری با پژاک ( حزب حیات آزاد کُردستان ) عنوان شده است.

منبع مذکور در خصوص سابقه‌ی این زندانی سیاسی گفت امید دباخجی مکری متولد ۱۳۶۱ شهر مهاباد دارادی دو مدرک مهندسی کامپیوتر و مدیریت در روز جمعه ۱۱ اردیبهشت یک روز بعد از برگزاری اعتراضات گسترده در شهر مهاباد نسبت به مرگ مشکوک فریناز خسروانی در منزل پدری خویش توسط نیروهای امنیتی بازداشت و بعد از ضبط وسایل شخصی شامل کامپوتر و کتابهایش به بازداشتگاه اداره‌ی اطلاعات شهر ارومیه منتقل شد و برای ۷۶ روز در این بازداشتگاه امنیتی برای قبولی اعترافات ساختگی و شرکت در مصاحبه‌ی تلوزیونی تحت فشار و حتی ضرب و شتم شدید قرار گرفت، شدت شکنجه‌های فیزیکی به حدی بوده که ماموران امنیتی مجبور شده را او را در تاریخ ۱۶ تیرماه به یکی از بیمارستانهای شهر ارومیه منتقل بکنند. بعد از ۷۶ روز بازجویی ماموران امنیتی او به زندان مهاباد منتقل کرده و تا زمان صدور حکم دو بار ایشان در شعبه‌ی یک دادگاه انقلاب مهاباد مورد محاکمه قرار گرفته که جلسه‌ی اول به دلیل رد اتهامات مطرح شده در پرونده از سوی این زندانی کُرد جلسه اخر با حضور کارشناس پرونده‌ی ایشان در اداره‌ی اطلاعات برگزار شد.

امید دباخچی در آزمون کارشناسی ارشد امسال رشته‌ی کامپیوتر در یکی از دانشگاههای تهران قبول شده ولی به دلیل حضور در زندان برای ثبت نام در دانشگاه ناموفق بوده و عملا ایشان از ادامه تخصیل محروم شده است. وی در سالهای ۷۹، ۸۰ و ۸۱ در المپیاد کامپیوتر سراسری شرکت داشته است و یکی از دانشجویان نخبه‌ی کُرد در رشته‌ی کامپیوتر می‌باشد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)