یک منبع آگاه در زندان مرکزی ارومیه به شبکه‌ی حقوق بشر کُردستان گفت ۳۰ دقیقه بامداد امروز چهارشنبه ۴ شهریورماه بهروز آلخانی زندانی سیاسی کُرد به همراه ۵ زندانی متهم به جرایم مواد مخدر در محوطه‌ی زندان مرکزی ارومیه اعدام شدند.

به گفته‌ی این منبع ساعت ۱ ظهر روز گذشته سه شنبه ۳ شهریورماه بهروز آلخانی از بند ۱۲ به بهانه‌ی دریافت بسته‌ی پستی به نگهبانی احضار شده و در آنجا با بستن دست‌بند به سلول شماره ۷ قرنطینه‌ی زندان منتقل شده و در آنجا به وی اعلام شده که قرار است او را به زندانی دیگر منتقل کنند. بعد از اطلاع خانواده و مراجعه‌ی آنها به درب زندان مسئولین با اصرار خانواده موافقت کرده که اعضای خانواده و تعدادی از بستگان نزدیک وی بتوانند برای آخرین با با وی به صورت حضوری ملاقات نمایند و در آنجا بهروز در حین ملاقات متوجه شده که خطر اجرای حکمش وجود دارد. بعدا ۵ زندانی دیگر متهم به جرایم مواد مخدری به نام‌های ر. والافر ، ا. فتحی ، ک. گلشنی، ع. کریمی و ر. قاسمی نیز به سلول‌های انفرادی منتقل شدند.

این منبع در ادامه افزود که تعداد زیادی از بستگان بهروز آلخانی در جلوی درب زندان تجمع کرده و تا اواخر شب در آنجا بوده که با یورش گارد ویژه‌ و ضرب و شتم مواجه شدند و تجمع کنندگان مجبور شده از زندان دور شده و در بلوار جاده منتهی به زندان مسقر شدند و در آنجا نیز نیروهای پلیس و ماموران امنیتی آنها را محاصره کرده و مورد تهدید به بازداشت قرار دادند. در ساعت ۲۳ با اصرار زندانیان سیاسی بند ۱۲، مسئولین زندان موافقت کرده که سید سامی حسینی بتواند به نمایندگی از زندانیان سیاسی بند ۱۲ در سلول با بهروز ملاقات نماید. سید سامی حسینی برای چند دقیقه توانسته در سلول انفرادی با بهروز ملاقات نماید. بهروز در این ملاقات از سید سامی حسینی خواسته‌ که با خانواده صحبت بکند و از آنها بخواهد نگران وضعیت وی نباشند و در صورت احتمال اجرای حکم اعدام نیز وی همچنان بر بی‌گناهی خویش اصرار دارد. در ساعت ۲۴ تا ۳۰ دقیقه بامداد بهروز آلخانی به همراه ۵ زندانی دیگر به محوطه‌ی زندان منتقل شده و در آنجا هر ۶ نفر اعدام شدند.

این منبع در پایان افزود که ساعت ۲ بامداد مسئولین زندان به خانواده اطلاع داده که حکم اجرا شده و جنازه تنها در صورت حکم دادگاه به آنها تحویل داده خواهد شد. تا همین لحظه خانواده به دادگاه ارومیه، شورای تامین و اداره‌ی اطلاعات مراجعه کرده و خواستار تحویل جنازه هستند ولی ماموران امنیتی اعلام کرده جنازه به آنها تحویل داده نخواهد شد و حتی آنها حق برگزاری مراسم ترحیم را هم ندارند و نسبت به مصاحبه با رسنانه‌ها آنها را تهدید به بازداشت کرده‌اند و در نهایت تنها برگه‌ی گواهی فوت به خانواده تحویل داده شده است.

بهروز آلخانی فرزند فارس متولد ۱۳۶۴ ساکن سلماس در تاریخ ۷ بهمن ماه سال ۸۸ توسط نیروهای وزارت اطلاعات در شهر سلماس بازداشت شد. وی به مدت ۱۹ ماه در بازداشتگاهای اداره‌ی اطلاعات شهر سلماس، خوی و ارومیه نگهداری شده و به اتهام محاربه از طریق همکاری موثر با پژاک و ترور دادستان خوی مورد بازجویی قرار گرفت.بازجویان امنیتی برای گرفتن اعتراف او را مورد انواع شکنجه‌های فیزیکی و روانی مثل تهدید به اعدام، شلاق زدن، شک الکتریکی، آویزان کردن و .. قرار دادند و شدت آنها به حدی بوده که وی بعد از انتقال به زندان دچار مشکلات روحی و روانی شده بود.

در تاریخ ۲۳ مهرماه سال ۹۰ در جلسه‌‌ی چند دقیقه‌‌ای با حضور وکیل تسخیری یدالله حصاری ، نماینده دادستان و نماینده اداره اطلاعات شهر ارومیه شعبه یک دادگاه انقلاب شهر ارومیه به ریاست قاضی چابک بهروز آلخانی را به اتهام محاربه از طریق همکاری موثر با پژاک و ترور دادستان خوی به اعدام محکوم کرد و در اتهام نگهداری اسلحه‌یی که هرگز وجود نداشته به ۱۰ سال زندان محکوم کرد. وی در زمان بازجوی و هم در زمان دادگاهی اتهام قتل دادستان را رد کرده و خانواده مقتول نیز علی الرغم فراخوانده شدن از سوی دادگاه برای جلسه دادگاه فقط یک بار در جلسه‌ی دادگاه حضور پیدا کرده و اعلام کرده که بهروز را قاتل نمی‌دانند و نسبت به وی هیچ شکایتی ندارند.

حکم بعد از اعتراض به دیوان عالی کشور ارسال و در آنجا نقض گردید و بار دیگر به دادگاه ارومیه ارسال که در آنجا نیز مجددا حکم اعدام صادر شد و دوباره بعد از اعتراض حکم به دیوان عالی کشور ارسال شده بود ولی تاکنون این حکم از سوی دیوان عالی کشور تایید نشده بود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)