نشست روز ۲۸ خرداد وزیران اقتصاد کشورهای منطقه یورو با مقامات یونانی بی‌نتیجه ماند. نشستی که در سایه افزایش احتمال خروج یونان از منطقه پولی یورو و حتی اتحادیه اروپا برگزار شد و در آن یونانی‌ها با پیشنهاد تازه‌ای نزد وام دهندگان‌شان آمدند.

اخرین پیشنهاد یونان از سوی مقامات اروپایی رد شد و سران اروپا تاکید کردند خواستار اصلاح بیشتر در نظام بازنشستگی و مالیاتی یونان هستند.

حمله شدید رئیس شورای اروپا

به گزارش ایرنا ، رسانه های یونان جمعه شب از بروکسل گزارش دادند «دونالد توسک» رئیس شورای اروپا پس از به بن بست رسیدن مذاکرات درجلسه روزگذشته یوروگروپ، با هشدار شدید به آتن، اعلام کرد: بازی تمام شده است، یا توافق و یا ورشکستگی یونان.

رئیس شورای اتحادیه اروپا بااشاره به بن بست رسیدن مذاکرات گفت: مذاکرات چهارماهه گذشته نشان داد که یونان مسئولیت های خود را نمی پذیرد و تشکیل اجلاس اضطراری روز دوشنبه به منظور یافتن راه حلی نیست و معجزه ای صورت نخواهد گرفت، بنابراین تنها هدف این اجلاس درک متقابل و تفهیم مسئولیت هاست، تا یافتن راه حلی برای بحران مالی یونان.

وی افزود: چنانچه یونان به مسئولیت خود عمل نکند، این کشور ورشکسته خواهد و ملت یونان قربانی این ورشکستگی که دولت آنان مسئول آن می باشد،خواهند شد.

تو سک افزود: یونان فقط یازده روز وقت دارد تا تصمصم نهایی خودرا بگیرد و بعدازآن دیگر زمانی در اختیار آتن قرار داده نخواهد شد، زیرا زمان توافق اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول با دولت قبلی این کشور، در آن زمان به پایان می رسد.

درهمین حال کمیسیون اتحادیه اروپا نیز از آتن خواست واقع بینانه به روند مسایل و اوضاع اقتصادی کشورش نگاه کند و بیش ازاین وقت را صرف ننماید که خسارات جبران ناپذیری در پی خواهد داشت.

یونان از سال ۲۰۱۰ میلادی تاکنون ٣۴۰ میلیارد یورو از بانک مرکزی اتحادیه اروپا، اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول، منوط به اجرای تمام خواسته های آنان وام دریافت کرده است.

اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول بر ادامه سیاست ریاضت اقتصادی در یونان اصرار دارند ولی دولت چپ گرای این کشور آن را ناکارآمد قلمداد می کند و می گوید که هرگز چنین سیاستی را در کشور به اجرا نخواهد گذاشت.

سیپراس: خروج یونان، آغاز انحلال اروپاست
در همین حال نخست وزیر یونان تاکید کرده است: خروج یونان از حوزه یورو، آغاز انحلال اتحادیه اروپا را در پی خواهد داشت.
به گزارش ایرنا از آتن، خبرگزاری رسمی یونان (آنا) روز جمعه گزارش داد: نخست وزیر یونان در مصاحبه با روزنامه’ کوریر’ اتریش گفته است: خروج یونان از حوزه یورو، آغاز انحلال اتحادیه اروپا را در پی خواهد داشت و تاثیرات آن تنها به یونان ختم نمی شود

الکسیس سیپراس با اشاره به پیامدهای خروج یونان از حوزه یورو گفت: وی و ملت یونان خواستار خروج یونان از حوزه یورو نیستند ولی چنانچه یونان از حوزه یورو خارج شود، باید دلیل آن را در جای دیگری جستجو کرد. عواقب چنین تصمیمی باعث خواهد شد که اروپا بسوی انحلال کامل گام بردارد.

وی بااشاره به اجرای سیاست ریاضت اقتصادی درکشورش طی ۵ سال گذشته، تصریح کرد: اجرای سیاست ریاضت اقتصادی که خواست اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول بود،نه تنها مشکل مالی کشور را حل نکرد، بلکه هر روز برمشکلات مالی یونان افزود، بنابراین ادامه این سیاست غلط غیرممکن است و باید چاره ای جهت توسعه اقتصادی کشور اندیشید و سیاست ناکارآمد گذشته را کنار گذاشت.

نخست وزیر یونان افزود:دولت چپ گرای یونان هیچگونه ارتباطی با اقلیت ثروتمند ندارد و به سرمایه داران وابسته نیست، بنابراین دولت فقط با برنامه ای که زمینه توسعه اقتصادی کشور را فراهم آورد موافقت خواهد کرد.
وی افزود: ملت یونان دیگر تحمل سیاست ریاضت اقتصادی و مشکلات تحمیل شده را ندارد، بنابراین زمان ادامه سیاست ریاضت اقتصادی در یونان به پایان رسیده که امر هم به نفع یونان و هم به نغع کل اروپا خواهد بود.
نخست وزیر یونان با اشاره به ضرورت حل بحران مالی یونان و اختلافات با اتحادیه اروپا و وام دهندگان نیز گفت: یونان تمام تلاش های خود را برای رسیدن به حل آبرومندانه ای که تامین کننده منافع ملت یونان و منافع ملت اروپا باشد، را بکار خواهد گرفت.

جلسه ی سرنوشت ساز

قرار است رهبران ۱۹ کشور منطقه پولی یورو در این شرایط روز دوشنبه هفته آینده در نشستی فوق‌العاده، آخرین تصمیم را درباره بحران یونان بگیرند.
اما با آنکه نخست وزیر یونان همچنان نسبت به حل بحران خوش‌بین است، خبرگزاری‌های مختلف به نقل از منابعی در کشورهای مختلف اروپایی می‌گویند که منطقه یورو در حال آماده کردن خود برای خروج احتمالی یونان از این منطقه است.

به گزارش رادیو فردا، گفته شده بانک‌ مرکزی اتحادیه اروپا هم در حال آماده شدن برای قطع عرضه پول به بانک‌های یونان از ابتدای ماه آینده میلادی است. در داخل یونان هم طی روزهای اخیر شهروندان این کشور بیش از هر زمان دیگر در حال خارج کردن پولهای‌شان از بانک‌ها هستند.
یک مقام اروپایی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که در سه روز گذشته دو میلیارد یورو از بانک‌های یونان خارج شده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)