جای خالی زنان: پیروزی تیم ملی والیبال و ناکامی دولت در عمل به وعده حضور بانوان در ورزشگاه‌ها

شنبه, 30ام خرداد, 1394

منبع این مطلب کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران

نویسنده مطلب:
 

مطالب منتشر شده در این صفحه نمایانگر سیاست رسمی رادیو زمانه نیستند و توسط کاربران تهیه شده اند. شما نیز می‌توانید به راحتی در تریبون زمانه عضو شوید و مطالب خود را منتشر کنید.

مسابقه والیبال تیم ایران و آمریکا روز جمعه به میزبانی ایران در ورزشگاه آزادی با پیروزی سه بر صفر ایران پایان یافت در حالیکه زنان بار دیگر از حق نشستن روی نیمکت ها و تشویق تیم ملی شان محروم شدند.

روز ۲۹ خرداد ماه بازی والیبال میان دو تیم ایران و آمریکا در ساعت ۹ شب آغاز شد در حالیکه علیرغم وعده های قبلی، حتی خبرنگاران زن نیز اجازه حضور در ورزشگاه ازادی را نیافتند. خبرگزاری ایسنا همین روز اعلام کرد با توجه به ممنوعیت ورود کلیه بانوان از ورود خبرنگاران خانم هم جلوگیری شد.

با این حال در عکس‌هایی که خبرنگاران ورزشی از داخل ورزشگاه آزادی گرفته اند تعداد انگشت‌شماری زن در حدود ۵-۶ نفر روی نیمکت های تماشاگران دیده می شوند که مشخص نیست آنها چگونه اجازه ورود به استادیوم را یافته اند.

به جز این تعداد معدود از زنان، هیچ زنی حتی زن خبرنگار اجازه ورود به استادیوم را نیافته است. حتی به گفته شاهدان عینی درخیابان های منتهی به استادیوم آزادی، ماموران انتظامی جلوی خودروها با راننده یا سرنشین زن را گرفته و اجازه عبور به آنها ندادند.

یکی از شهروندان از مشاهدات خود از خیابان های منتهی به استادیوم آزادی به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت: «تمام خیابان های اطراف استادیوم پر از مامور امنیتی و نیروی انتظامی و به خصوص ماموران زن بود. من اصلا فکر نمی کردم اینقدر مامور زن داشته باشیم. از خیابان‌هایی که به سمت پارکینگ استادیوم می رفت تمام ماشین هایی که حتی سرنشین زن هم داشت جلویش را می گرفتند و اجازه رانندگی بیشتر نمی دادند و می خواستند که راننده دور بزند. فقط ماشین های که راننده و سرنشینان هم مرد بودند اجازه عبور می گرفتند.»

این شهروند در ادامه به کمپین گفت: «اصلا نیازی به گشتن اتومیبل ها و وادار کردن زنان به دور زدن نبود. مگر زنان قرار بوده که یا خودروهایشان وارد استادیوم شوند. آنها از در ورودی باید عبور می کردند که طبیعتا اجازه نداشتند. این حرکت ها بیشتر توهین به زنها و نمایشی برای ترساندن است. خیلی از زنها یا ماشین هایی که تصادفا امشب سرنشین زن داشته اند اصلا به فکر رفتن به استادیوم هم نبودند و تصادفی  از آنجا رد می‌شدند.»

این شهروند زن با اظهار اینکه دولت روحانی از کوچکترین خواسته زنان حمایت نکرد به کمپین گفت: «زنان می ترسیدند که امسال غنچه های دیگری به دستگاه قضایی تحویل بدهند. سال گذشته غنچه قوامی برای اینکه می خواست بازی ایران و والیبال را تماشا کند دستگیر شد و حکم گرفت. خانم مولاوردی هم که بارها گفت زنها اجازه خواهند داشت امسال در مسابقات شرکت کنند دیگر سکوت کرد و زنان را تنها گذاشت.»

شهیندخت مولاوردی، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در روز ۱۱ خرداد ماه در گفتگو با روزنامه شرق خبر از امضای مجوز ورود زنان به سالن های والیبال را داد. در غروب همان روز، در برنامه «اخبار ۲۲» از شبکه سوم صداوسیما نیز این خبر پخش شد. پس از ان این خبر به صورت گسترده ای در شبکه های اجتماعی مجازی پخش شد و بسیاری بر امیدوار بودند زنان امسال موفق به تماشای مسابقات والیبال خواهند شد.

اما هفت روز بعد در تاریخ ۱۸ خرداد ماه، انصار حزب الله فراخوانی را منتشر کرد و طی آن از «امت حزب الله» خواست تا با «حضور خونین» خود مانع از ورود زنان در استودیوم ازادی در تاریخ ۲۹ خرداد ماه شوند.

پس از آن در تاریخ ۲۷ خرداد ماه نیز فدراسیون والیبال اعلام کرد ورود کلیه بانوان به سالن های والیبال در دیدار تیم های ملی ایران ایران و آمریکا ممنوع اعلام شد. حتی در ادامه این خبر نوشته شده بود تمام بلیط های مسابقات والیبال ایران و آمریکا از طریق اینترنت فروخته شده و دیگری بلیطی موجود نیست.

در تمام این مدت خانم مولاوردی، معاون رییس جمهور هیچ اظهارنظری نکرد.

خبرگزاری تنسیم وابسته به سپاه پاسداران صبح روز ۲۹ خرداد ماه با اظهار اینکه از هرگونه هنجار شکنی در مسابقه والیبال میان تیم ایران و آمریکا ممانعت خواهد شد، خبر از حضور «پلیس اسب سوار» داد.

این خبرگزاری با انتشار عکسی از پلیس های سوار بر اسب در محوطه استادیوم آزادی نوشت، یگان ویژه ناجا امشب با حضور در مجموعه ورزشی آزادی، «با لباس و تجهیزات جدید و متناسب با ماموریت خود» در داخل و اطراف استادیوم حضور می یابند.

تنسیم نوشت یگان اسب سوار نیروی انتظامی، «تامین امنیت دیدار دو تیم والیبال ایران و آمریکا را بر عهده دارد و با استقرار در اطراف استادیوم ۱۲ هزار نفری، از هرگونه هنجار شکنی ممانعت به عمل خواهد آورد.»

با این حال هیچکدام از شهروندانی که با کمپین صحبت کردند نیروی انتظامی سوار بر اسب را نه در داخل استادیوم و نه در اطراف آن ندیده اند.

بنفشه جمالی، فعال حقوق زنان نیز در صفحه فیسبوک خود با اشاره به مامورانی که جلوی خودروهای با سرنشین زن را می گرفته اند، نوشته است: «جلوی ماشین را می گیرند. شیشه را پایین می دم. ماموری که جلوی ماشین رو گرفته میگه از اینجا نمی تونید برید. می پرسم چرا؟ می گه بهمون دستور دادند به خانم ها اجازه ندیم که سمت ورزشگاه بیاند!! میگم اما من مسیر خونم این سمت هست و باید از این سمت برم. مامور با بی حوصلگی میگه به خاطر بازی والیبال خانم. ما هم از صبح اینجا هستیم! دور بزن نمی تونی از خیابون ورزشگاه رد شی

مسابقه والیبال تیم ایران و آمریکا روز جمعه به میزبانی ایران در ورزشگاه آزادی با پیروزی سه بر صفر ایران پایان یافت در حالیکه زنان بار دیگر از حق نشستن روی نیمکت ها و تشویق تیم ملی شان محروم شدند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com

مطلب را به بالاترین بفرستید

این مطلب خلاف آیین نامه تریبون است؟ آن را به ایمیل tribune@radiozamaneh.com گزارش کنید
Join

دسته‌بندی‌ها: اجتماعی, تمام مطالب, جامعه مدنی, زنان, سیاسی, پیشنهاد ما

برچسب‌ها: | |

هنوز نظری ثبت نشده است. شما اولین نظر را بنویسید.