در گردهم آیی فارغ التحصیلان ۴۰ سال اخیر دانشگاه شریف چه گذشت؟ / دلیل مهاجرت نخبگان، باور داشتن آنها در خارج از کشور است / یک گسل مهم از وسط دانشگاه تهران می گذرد
مهندس محسن جعفریان گفت: مهم ترین دلیل مهاجرت نخبگان ایرانی این است که خارج از ایران آن ها را باور دارند. آن ها در خارج امکان تحصیل و شغل های مناسبی دارند.
به گزارش خبرنگار گروه آموزش خبرگزاری دانا (دانا خبر)، چهلمین سال فارغ التحصیلی دانش آموختگان دانشگاه صنعتی شریف؛ امروز، پنجشنبه، ۱۸ مهرماه در سالن جابر ابن حیان این دانشکده، با هدف نشست تخصصی تجارب و دستاوردهای چهل ساله فارغ التحصیلان دانشگاه برگزار شد.

این نشست با حضور جمعی از اساتید و دانشجویان ۴۰ سال گذشته برگزار شده بود که حضور همگی آن ها در کنار هم سال های پر خاطره ای را یاد آوری می کرد. دانشجویان گذشته ای که اکنون افتخاری برای ایران هستند و سرشار از تجربه هایی که هر کدام درسی برای دانشجویان تازه وارد شده به این دانشگاه می باشد.

برگزاری چنین جشن هایی از سال ۱۳۸۹ در برنامه کار انجمن قرار گرفت. محور اصلی این جشن ها معرفی دستاوردهای ۴۰ ساله فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف به جامعه بوده است. سخنرانان و ارایه دهندگان مقاله در این کنفرانس دانش آموختگان دوره اول تا چهارم دانشگاه صنعتی شریف هستند. محور کلی برای ارایه سخنرانی؛ نقش دانشگاه شریف در توسعه جامعه ایران، نمونه های برجسته از تجارب مدیریتی، صنعتی و اقتصادی فارغ التحصیلان دانشگاه و همچنین پخش فیلم های منتخب از مصاحبه با دوره چهارمی ها می باشد. در این گزارش به شرح مختصری از بخش نخست و بخش دوم نشست داخل سالن و سخنرانی سخنرانان می پردازیم.

در ابتدا از مهندس فروزنده طبیبی دبیر همایش و عضو هیئت اجرایی انجمن فارغ التحصیلان دانش آموخته دوره چهارم، خواسته شد تا در رابطه با گزارش کارگروه و مصاحبه و فیلم توضیحاتی ارایه کند و سپس دکتر جمال الدین گلستانی به معرفی برنامه نشست تخصصی، اهداف و محور های این نشست پرداخت.

به کارگیری نیروهای انسانی متعهد و متخصص و کارآمد

از دکتر مجتبی شمسی پور خواسته شد تا برای سخنرانان سخنرانی کند. شمسی پور استاد شیمی دانشگاه رازی کرمانشاه، دکترای شیمی تجزیه از دانشگاه ایالتی میشیگان آمریکا و کسب افتخار جهانی پر استناد ترین مقالات محقیقن جهان توسط ISI از سال ۷۸ تا کنون می باشد. محور اصلی سخنرانی وی پرداختن جدی به چرخه تولید علم و تبدیل علم به فناوری و تبدیل فناوری به تولید اقتصادی و ثروت ملی بود. وی با تأکید بر استفاده از نیروهای انسانی متعهد و متخصص و کارآمد ادامه داد: محیط این دانشگاه همواره سرشار از تعهد فردی و اجتماعی و علمی بوده است و ما نیز باید فارغ التحصیلان دانشگاه را در جهت آبادی کشور حفظ نماییم. در این دانشگاه باید از دانشجویان با رتبه های بالاتر و فارغ التحصیلان شایسته حمایت کرد. در این راستا، ایجاد دوره های دکترا در رشته های مختلف علمی در کشور یکی از دستاوردهای بزرگ ملت ایران است. تولید علم از یک طرف به چاپ مقالات علمی و از طرف دیگر رابطه آن علم با اقتصاد یک کشور بستگی دارد. اگر به تاریخ اقتصادی کشورها نگاهی بیاندازیم، متوجه خواهیم شد که کشوری که تولید علم آن زیاد بوده به تولید اقتصادی و پیشرفت در آن نیز دست پیدا کرده است.

جمعیت زیاد، سبک زندگی و توسعه شهر ها علت افزایش مصرف

دومین سخنران این نشست، دکتر احمدرضا گنجی، عضو هیئت علمی و استاد مهندسی مکانیک و مدیر برنامه مهندسی مکانیک در دانشگاه ایالتی سانفرانسیسکو و عضو انجمن های علمی ASHRAE,ASME در آمریکا، دکترای مهندسی مکانیک گرایش حرارت و سیالات از دانشگاه کالیفرنیا در برکلی با بیش از ۴۰ مقاله و انتشار آن در مجلات و کنفرانس های بین المللی بود. عنوان سخنرانی وی Energy Efficiency, Polices and practices به معنای بهره وری انرژی، سیاست ها و شیوه های آن است. وی در سخنرانی خود با تأکید به این که چگونه می توانیم افزایش مصرف را مدیریت کنیم اذعان کرد: در کالیفرنیا گروه ها تلاش می کنند مصرف را کاهش دهند، ظرف سی سال گذشته مصرف برق برای هر نفر در ایران حدودا ۵ برابر شده است. البته جمعیت زیاد، سبک زندگی و توسعه شهر ها باعث افزایش این مصرف شده است. برای حل این امر باید زیرساخت های انرژی را ساخت و افزایش داد؛ البته هم در مورد گاز و هم در مورد برق کشور. باید بتوانیم مصرف فعلی را کم کنیم و تقاضای بیشتر از مصرف را نیز کاهش دهیم. ترکیب این دو امر برای کاهش مصرف در کشور بسیار مفید است. البته برای رساندن مصرف انرژی به منحصه ظهور باید از قانون گرایی شروع کرد.

ایران بهشت زلزله شناس ها

سومین سخنران نشست، دکتر یوسف بزگ نیا، دکترای مهندسی عمران از دانشگاه کالیفرنیا در برکلی و مدیر اجرایی مرکز پژوهشی مهندسی زلزله پاسیفیک(PEER) در دانشگاه کالیفرنیا، محقق و مدرس و مشاور در زمینه خطرات حرکت زمین و مهندسی زلزله و همچنین برنده جایزه تعالی در نوآوری برای پروژه ابداعی تحقیقاتی ساختمان های بلند از شورای سیاست گذاری زلزله ایالت های غربی آمریکا (WSSPC) در سال ۲۰۱۳ بود.

وی ضمن بیان عنوان سخنرانی خود که آیا زلزله در ایران باید همیشه به یک فاجعه تبدیل شود؟ ادامه داد: خطر زلزله خیزی در ایران همیشه بالاست. وقوع هر زلزله حتی در مقیاس متوسط به یک فاجعه تبدیل می شود و موجب تلفات انسانی وسیع می شود. ایران نیز بهشت زلزله شناس ها است. چرا که ایران کشوری است سرشار از گسل ها و خطر زلزله به مراتب در آن بیشتر است.

در تهران هم سه گسل مهم داریم که یکی از آن از وسط دانشگاه تهران و مرکز شهر می گذرد. تمامی ساختمان های ولنجک نیز بروی گسل قرار دارند. سوال این است که آیا می توانیم زلزله داشته باشیم ولی فاجعه نداشته باشیم. برای حل این مسئله باید دانشکده جدید برای علوم زمینی و زلزله و مرکز تحقیقات چند رشته ای ایجاد کنیم. از نتایج زلزله های کشورهای دیگر و همکاری دانشکده های زمین شناسی مکانیک و عمران برای ساخت خانه در کنار هم استفاده کنیم. باید همه با هم همکاری داشته باشند تا بتوان از ایجاد فاجعه جلوگیری کرد.

ترجمه ها و تفسیرهای غلط از آیات قرآن

مهندس ژیلا موحد شریعت پناهی، فوق لیسانس حفاظت در برابر تشعشعات رادیو اکتیو از دانشگاه هاروارد آمریکا بورسیه سازمان انرژی اتمی ایران، مسوول دوزیمتری و کالیبراسیون دستگاه های اندازه گیر اشعه در راکتور تحقیقاتی امیرآباد تهران در سازمان انرژی اتمی ایران و مولف کتاب های پرتوی نهضت حسینی، تحلیل نو بر حقوق زن از دیدگاه قرآن کریم و زنان تأثیرگذار در دو قرن اول هجری است. وی ضمن بیان عنوان سخنرانی خود، تساوی حقوق زن و مرد از دیدگاه قرآن اظهار کرد: مهمترین علت نسبت دادن این همه نابرابری در قوانین به دین مبین اسلام نه در متن قرآن کریم، بلکه در ترجمه ها و تفسیرهای بعضا غلط از آیات و نیز استفاده از روایات نامعتبر و بعضا متضاد با قرآن می باشد. دلیل دیگر گام به گام بودن و تدریجی بودن سیر تحول در صدور احکام دین مبین اسلام است.

جوانان ایرانی مهاجرت می کنند چون در کشورهای دیگر آن ها را باور دارند

آخرین سخنران بخش دوم نشست مهندس محسن جعفریان، کارشناسی مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف، عضو هیات مدیره شرکت مهندسین مشاور سفره گاز پارس در تهران، ۲۹ سال سابقه مهندسی مشاور در زمینه های صنعتی خصوصا نفت و گاز و پتروشیمی و همچنین متخصص در زمینه مدیریت پروژه های پتروشیمی و نفت و گاز است. او پس از بیان عنوان سخنرانی خود، « بررسی پدیده مهاجرت و بیان تاریخچه مهاجرت» ادامه داد: مهم ترین علتی که جوانان و تحصیل کرده ها از ایران خارج می شوند باور است.

چرا که در کشورهای غربی آن ها و توانایی هایشان را باور می کنند و از آن ها در جایگاه های ارزشمند استفاده می کنند و نیروی جوان ما را به کار می گیرند. در آن کشورها امکان رشد و تحصیل و موقعیت شغلی بهتر وجود دارد. امید به زندگی با این موارد بیشتر می شود. ثبات اقتصادی و سیاسی در جامعه و وجود قوانین از دیگر علت های مهاجرت است. جوانان تحصیل کرده ما به دنبال دستیابی به شغل آبرومند و درخور شخصیت و دانش و آگاهی خود مهاجرت می کنند.

در پایان از زحمات حسین ترابی دانش آموخته دوره چهارم مهندسی مکانیک دانشگاه شریف و رییس هیات مدیره شرکت ایتوک ایران، مجتبی تهمورس، دانش آموخته دوره چهارم دانشکده مهندسی مکانیک، محمد زهرایی، دانش آموخته دوره دهم مهندسی عمران و عضو هیئت اجرایی انجمن فارغ التحصیلان و دیگر فارغ التحصیلان دوره چهارم که از اعضای کارگروه کنفرانس بودند تقدیر و تشکر شد.

جشنواره فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف، فردا (جمعه) در سالن جابر بن حیان این دانشگاه به پایان می رسد.

برچسب ها: دانشگاه صنعتی شریف ، فارغ التحصیلا دانشگاه ، محسن جعفریان ، ژیلا موحد شریعت پناهی

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com