این هفته با حقوق بشر در ایران

حقوق زن

پنجم اردیبهشت، نسرین ستوده، وکیل مدافع فعال در زمینه حقوق بشر، در مصاحبه‌ای با کمپین بین‌المللی برای حقوق بشر در ایران نسبت به تصویب طرح «حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر» ابراز تأسف کرد. او اجرای این طرح را در دراز مدت بر ضد ملت و حکومت می‌داند، زیرا «وجود نیروهای غیر رسمی و غیر پاسخگو در هر جامعه‌ای می‌تواند منجر به وقوع فاجعه‌هایی شود که هیچکس قادر به پاسخگویی و رفع و رجوع آنها نخواهد بود.» شورای نگهبان سوم اردیبهشت، این طرح را مغایر با موازین شرعی و قانون اساسی تشخیص نداده و تأیید کرد.

حقوق کارگر

۲۳ اردیبهشت، دو نهاد کارگری بین‌المللی، کنفدراسیون بین‌المللی کارگران و اتحادیه حمل و نقل بین‌المللی علیه ایران به سازمان جهانی کارشکایت کردند. این شکایت به دستگیری کنشگران کارگری از جمله، محمود صالحی، ابراهیم مددی، داوود رضوی و عثمان اسماعیلی می‌پردازد.

همچنین همان روز، برخی کارگران شاغل در مراکز تولیدی سنندج با امضاء بیانیه‌ای خواستار آزادی بی‌قید و شرط محمود صالحی شدند.

آزادی بیان

محمدرضا شجریان، خواننده موسیقی سنتی ایرانی، ۱۵ اردیبهشت، طی سخنرانی، نسبت به ممنوعیت پخش صدای‌اش و محدودیت‌ها در برگزاری کنسرت موسیقی توسط او در کشور اعتراض کرد. او گفت: «چند سال است اجازه ندارم برای مردم خودم و در مملکت خودم بخوانم.»

در همین‌حال، ۱۶ اردیبهشت، شاهین نجفی، خواننده ایرانی مقیم آلمان، نسبت به اعلامیه یک وب‌سایت ایرانی برای تعیین جایزه ۵۰۰ میلیون تومانی برای انفجار محل کنسرت‌های او واکنش نشان داد. او این اقدام را روشی برای ایجاد ارعاب میان هنرمندان ایرانی داخل و خارج از کشور دانست. مهرانگیز کار، وکیل مدافع فعال در زمینه حقوق بشر، اقدام این وب‌سایت را مطابق قانون جرائم رایانه‌ای، جرم آشکار و اقدام تروریستی توصیف می‌کند. تا کنون کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه هیچ واکنشی نسبت به این تهدید نشان نداده.

۲۰ اردیبهشت، بیش از ۷۰۰ تن از دانشگاهیان با انتشار نامه سرگشاده‌ای خواستار توقف فشار بر فضای دانشگاهی کشور شدند.

۲۳ اردیبهشت، شهلا لاهیجی، ناشر فعال در زمینه کتب زنان در مصاحبه‌ای اعلام کرد که در نمایشگاه کتاب تهران شرکت نخواهد کرد. او که از سال ۱۳۹۳ ۵۵ کتاب پیشنهادی انتشارات‌اش مجوز چاپ دریافت نکرده، دلیلی برای شرکت در نمایشگاه کتاب نمی‌بیند.

محاکمات

۲۴ اردیبهشت، آتنا دائمی، کنشگر حقوق مدنی، به استناد نوشته‌های فیس‌بوکی، محتوای تلفن همراه و شرکت در اجتماعات اعتراضی به هفت سال زندان محکوم شد. یکی از اتهامات وارده به او توهین به رهبری است که برپایه جوک‌های موجود در تلفن همراه ایشان مطرح شده.

پس از بازداشت نرگس محمدی، نایب‌رئیس کانون مدافعان حقوق بشر،‌ در ۱۵ اردیبهشت، موجی از اعتراضات به این اقدام به راه افتاد. در این باره، عبدالکریم لاهیجی، رئیس فدراسیون بین المللی جامعه های دفاع از حقوق بشر در مصاحبه‌ای با رادیو فرانسه اظهار داشت، اصل آزادی وکیل در جمهوری اسلامی به رسمیت شناخته نمی‌شود و گاه خود وکیل به دلیل دفاع از موکل با اتهامات واهی به زندان‌های طولانی مدت محکوم می‌شود.

آزادی در اینترنت

در دوهفته گذشته، گزارش‌هایی مبنی بر اختلال در نرم‌افزارهای ارتباط تلفنی مانند تلگرام در از ایران دریافت شده. همزمان سازمان بسیج اعلام کرده که نرم‌افزار «سلام» را به عنوان جایگزینی برای وایبر و واتس‌آپ به بازار عرضه کرده. برخی این اقدامات را تلاش حکومت برای تحت کنترل گرفتن مکالمات شهروندان در اینترنت تفسیر می‌کنند. نرم‌افزارهایی مانند تلگرام که از رمزگذاری برای تبادل پیام میان دستگاه‌های تلفن همراه استفاده می‌کنند، کار نظارت بر مکالمات بین شهروندان را برای دستگاه‌های اطلاعاتی مشکل می‌کند.

در همین حال، روزنامه قانون در مقاله‌ای که در شماره ۲۲ اردیبهشت منتشر کرد خبر از استراق سمع مکالمات، ثبت گفته‌ها و مکان شهروندان توسط برنامه‌ای داد که بدون اجازه مشترکان توسط سیم‌کارت‌های تلفن همراه اول و ایرانسل روی دستگاه‌های تلفن همراه آنان نصب می‌شود.

اعدام

۱۸ اردیبهشت، احمد شهید و کریستوف هَینس، کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل، افزایش آمار اعدام‌ها در ایران، بخصوص آمارهای اعلام نشده را در ماه‌های اخیر محکوم کردند. از آغاز سال میلادی جاری تا کنون، بیش از ۳۴۰ نفر در ایران اعدام شده‌اند که در آن میان نام شش زندانی سیاسی نیز به چشم می‌خورد.

۲۴ اردیبهشت، سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای نسبت به احتمال اعدام محمدعلی طاهری، زندانی عقیدتی و بنیان‌گذار مکتب عرفان حلقه، ابراز نگرانی کرد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)