سایت اصلاح‌طلب خرداد در گزارشی نوشت: «گل بود به سبزه نیز آراسته شد» هنوز دیر زمانی از ولوله شادی حامیان اصلاح طلب روحانی درخیابان‌های کشور نگذشته است، دو سال زمان زیادی نیست برای فراموشی واقعیات میدانی انتخاباتی که حاصل آن برخلاف همه انتظارها پیروزی دکتر حسن روحانی بود.

به گزارش سحام نیوز سایت خرداد با توجه به اظهاراتی که پیرامون نزدیکی لاریجانی و روحانی در انتخابات مجلس شنیده می شود، نوشته است:
هر چند دکترلاریجانی در مقاطع مختلف و لااقل درعرصه رسمی نشان داده که قصد جدل با دولت ندارد و اظهارات معتدلانه‌ای داشته اما نتیجه نهایی و آن‌چه از سوی فراکسیون وی در مجلس به منصه ظهور رسیده حکایت دیگری دارد. حال با همه این اوصاف با نزدیکی به انتخابات مجلس، آرایش انتخاباتی تازه ای در حال شکل گیری است و گویا فراکسیون اعتدال! یا همان جبهه رهروان دکتر لاریجانی قصد ائتلاف با دولت اعتدال حسن روحانی را دارد و براساس قرائن و شواهد گویا دکتر محمدباقر نوبخت ماموریت یافته تا این مهم را به سرانجام برساند.

img_33671
خبری که در ابتدای امر و با توجه به سابقه‌ای که شرح مختصر آن رفت، عجیب و غیر منتظره به نظر می رسد اما با اظهارات تنی چند از سیاست‌مداران نزدیک به دو طرف گویا در دست تهیه و اجراست. ماجرا از آن‌جایی کلید خورد که ابراهیم امینی عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در گفت‌وگو با فارس خاطرنشان کرد که روحانی بنا دارد برای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با طیف لاریجانی ائتلاف کند. وی در ادامه نیز مدعی شد که شخص پیگیر ماجرا در دولت روحانی کسی نیست جز محمدباقر نوبخت سخن‌گو و چهره نزدیک به حسن روحانی که سمت دبیرکلی حزب اعتدال و توسعه را نیز عهده دار است.
این اظهارات شاید می توانست حدس و گمانه باشد اما ماجرا وقتی جدی تر شد که سخن‌گوی جبهه رهروان با صراحت درپاسخ به این اظهارات تاکید کرد: من به عنوان سخن‌گوی فراکسیون رهروان ولایت اعلام می‌کنم ما(طیف لاریجانی و روحانی) هم برای انتخابات مجلس و هم موضوعات دیگر می‌توانیم کنارهم قرار بگیریم.
صفر نعیمی رز در ادامه پا از این فراتر گذاشته و تاکید می‌کند که فراکسیون رهروان چون در برابر افراط و تفریط ایستاده پس اطلاق واژه فراکسیون اعتدال برای آن معنا داشته و می‌تواند در کنار دولت اعتدال قرار بگیرد. وی حتی افق همکاری‌ها را فراتر از انتخابات مجلس ترسیم کرده و تاکید می‌کند: همکاری فراکسیون رهروان و دولت اعتدال صرفاً به انتخابات مجلس شورای اسلامی خلاصه نمی‌شود. ما همواره گفته‌ایم که مواضع آقای لاریجانی ریاست محترم مجلس به آقای روحانی رئیس‌جمهوری کشورمان نزدیک‌تر است.
با توجه به جایگاه سخن‌گویی نعیمی رز در فراکسیون رهروان مجلس سخن وی نمی تواند ناشی از عدم اطلاع و بدون عقبه ملموس باشد و با این وصف چند نکته دراین میانه وجود دارد که قابل تامل و شایسته توجه است. حزب اعتدال و توسعه و شخص رئیس جمهوری نه متعلق به جریان راست است و نه بدنه حامی مستقلی در اردوگاه اصلاح طلبان دارد و برای جبران این خلاء روحانی در انتخابات گذشته به سمت اصلاح طلبان متمایل شد و اکنون گویا می‌خواهد از موقعیت و مزایای امن اصولگرایان در انتخابات مجلس استفاده کند. اقدامی که شاید هوشمندانه باشد اما بدیهی است که اگر در کوتاه مدت نیز به نتیجه ملموس رهنمون شود در بلند مدت این چرخش‌های ناگهانی آسیب‌های جدی به وجه دولت و شخص رئیس جمهوری در افکارعمومی وارد خواهد کرد.
از طرف دیگر طیف حامی لاریجانی و بدنه فراکسیون رهروان در بزنگاه‌های حساس نشان داده‌اند که براساس چارچوب‌های مشخص سیاسی خود حرکت می‌کنند و حال باید از دولت مردان پرسید با چه تضمین و چه دورنمایی می‌خواهند به این ائتلاف تازه دست ببرند؟ دولت چه درعرصه سیاست خارجی و چه در جبهه داخلی با مخالفت‌ها و تخریب‌های گسترده ای روبروست و دراین میان حذف بدنه حامی اصلاح طلب که بی گمان از چرخش روحانی به سمت لاریجانی استقبال نخواهد کرد، پشتوانه دولت در مواجهه با مخاطرات آتی را بسیار ضعیف و شکننده خواهد کرد.
شاید ائتلاف برای لاریجانی از آن جهت که در جبهه اصولگرایی قصد همکاری و همدلی با طیفی چون پایداری را ندارد، مثمرثمر واقع شود و از طرف دیگر روحانی با توجه به محدودیت‌های قابل پیش بینی برای اصلاح طلبان بتواند با همراهی اصولگرایان حامی لاریجانی اکثریتی درمجلس آینده برای خود ایجاد کند اما درنهایت این چرخش‌ها و عدم ثبات در افکارعمومی و بدنه حامی دولت تبعات ناخوشایندی داشته و مهم ترین پشتوانه دولت یعنی حامیان اجتماعی آن را دل‌زده و به دور از دولت خواهد کرد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com