رضا سلامى مهر

هواپیمایی قطر

هواپیمایی قطر

در طول دوران مذاكرات هسته اى ميان ايران و غرب، يكى از نكاتى كه از سوى رسانه ها و برخى از چهره هاى سياسى مطرح مى شد اين بود كه كشورهاى عربى نيز مانند اسراييل (و حتى بيشتر از اسراييل) نگران حل مناقشات هسته اى و رسيدن به تفاهم اند.

در ميان دولت هاى عربى منطقه، قطر وضعيت دشوارترى داشت؛ زيرا اين كشور به علت مخالفت با برخى از سياست هاى اتحاديه عرب مورد غضب عربستان و متحدان منطقه اى آن قرار داشت و موضع حكومت قطر در قبال اخوان المسلمين و رويارويى با آنچه كودتاى عبدالفتاح سيسى مى خواند بر تيرگى روابط اش با دولت هاى عربى افزوده بود، از سوى ديگر قدرت گرفتن ايران مى توانست وضعيت قطر در قبال استفاده از منابع انرژى مشترك ميان دوحه و تهران را تغيير دهد؛ به عبارت ديگر ايران مى تواند موضوع دامنه ى استفاده گذشته و آينده ى قطر از منابع انرژى خود را در دستور كار خود قرار دهد.

اين موضوع مورد توجه برخى از چهره هاى بريتانيا نيز قرار گرفت. در تاريخ دوم فوريه سال جارى ميلادى، لرد استراه كلايد، رييس مجلس اعيان انگلستان، در سوالى از دولت پرسيده بود: “آيا در صورت حل مشكل هسته اى با ايران، دولت بريتانيا قصد دارد در راستاى تشويق همكارى ميان ايران و قطر قدمى بردارد؟”

سوالى كه با پاسخ صريح و البته قابل پيش بينى خانم بارونس روما وزير بازرگانى بريتانيا مواجه شد؛ او در تاريخ ١١ فوريه چنين پاسخ داده بود كه:  “فعلا تا زمان حل مشكل هسته اى، كوچكترين زمينه اى براى كمك به ايران وجود ندارد و دولت در حال حاضر براى طرح نظرات خود در اين باره آمادگى ندارد”.

كمى پيش از آن در تاريخ ٢٠ نوامبر سال گذشته ى ميلادى، سازمان موج سبز (از تشكل‌هاى سياسى ايرانى خارج از كشور) در كنفرانسى خبرى به مشكل ايران و قطر اشاره كرده بود و مى توان لابى اين تشكل را در طرح چنين سوالى در مجلس اعيان انگلستان موثر دانست.

به هر حال اكنون كه افق مثبتى در توافق هسته اى پيدا شده مى توان منتظر بود تا پرونده ايران و قطر نيز مانند بسيارى پرونده هاى ديگر منطقه روى ميز ايران و ساير كشورها قرار بگيرد و اين البته مى تواند قطر را نگران كند؛ اين پرونده اگر درست مديريت شود مى تواند به اقتصاد ايران كمك بزرگى نمايد و راهى تازه براى شكوفايى اقتصاد در دولت حسن روحانى باز كند.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)