مترجم : مرمر مشفقی

p1

هیچ چیزی هراس اور تر از زن کاملا پوشیده با لکه ای خون عادت ماهیانه بر روی شلوارش نیست.

حداقل این چیزی است که روپی کائور٬ هنرمند و شاعر٬ فهمید وقتی که یکی از عکسهایی که او برای پروژه درسی اش در دانشگاه واترلو با نام «پریود» ازاینستاگرام دوبار حذف شد. عکس یاد شده خود کائور است در رختخواب در حالیکه تی شرت و گرمکن پوشیده و  لکه خونی روی شلوار و ملافه اش است که نشانه دوران پریود است.

بعد از اینکه عکس او در ۲۵ مارس (۲۰۱۵) از اینستاگرام حذف شد، وی با گذاشتن دوباره عکس و نوشتن یادداشتی پرمعنا و قوی اینستاگرام را به چالش کشید:

» با سپاس از اینستاگرام که دقیقا واکشنی را که برای پروژه کاریم نیاز داشتم فراهم کرد. شما عکس یک زن که کاملا پوشیده است و فقط نمایانگر دوران عادت ماهیانه بود را حذف کردید بخاطر اینکه «ناقض مناسبات اجتماعی» بود. عکس مال من بود، دختری کاملا پوشیده. این عکس به هیچ گروه خاصی حمله نمیکرد، اسپم نبود و از آنجایی که هیچ قانونی را نقض نکرده من دوباره میگذارم

p4.

من برای خوراک ندادن به غرورو خود پسندی یک جامعه زن ستیز که بدن من را  با لباس زیر میپسندد٬  اما با کمی لکه خون قابل پذیرش نیست عذر خواهی نمیکنم. وقتی صفحات شما پر است از عکسها و پروفایلهای نا محدود که زنان (خیلی از انها هم زیر سن قانونی هستند) مورد سو استفاده قرار میگیرند، برای پورن استفاده میشوند، و با آنها مثل یک انسان برخورد نمیشود واقعا باید از شما برای حذف عکسم تشکر کنم!

p7

من هرماه خون ریزی دارم که امکان تولید مثل بشریت را داشته باشم. رحم من خانه ملکوتی است، سرچشمه زندگی ، چه من بخواهم این زندگی را خلق کنم چه نخواهم. اما این پدیده به ندرت به این صورت دیده میشود. در تمدنهای قدیمی تری این خون مقدس شمرده میشد. در بعضی هنوز هست. اما بیشتر مردم، جوامع و گروهها از این اتفاق طبیعی دوری میکنند. بعضی با جنسی کردن بدن زنان٬ پورنوگرافی و خشونت و سرکوب زنان راحت ترند تا این موارد.  آنها حتا ذره ای از دیدن این موارد آزرده خاطر نمیشوند اما چیزی مثل عادت ماهانه آنها را به شدت آزرده میکند. ما پریود میشویم و آنها آن را کثیف میدانند، در جستجوی توجه ، مریض و مزاحم میدانند.  این اتفاق را جوری میبینند که انگار کمتر از نفس کشیدن طبیعی است، یک پل بین جهان و آخرت نیست.  عشق، زایش ، زندگی و از خودگشتگی و زیبایی نیست.

p10

بعد از این یادداشت همراه با عکس،  اینستاگرام دوباره عکس را حذف کرد. در نتیجه روپی کائور در تامبلر نوشت:

«خانواده عزیز تامبلری،

اینستاگرام یکبار دیگر انتخاب کرد که این عکس را تحت عنوان «نقض مناسبات اجتماعی» پایین آورد. علیرغم اینکه ۹۵ درصد کامنتها زیبا و در حمایت بود. این فقط نشان میدهد که چه کسانی پشت میز نشسته صحنه گردانند. چه کسانی رسانه را کنترل و ما را سانسور میکنند.

p6

این اتفاق خیلی ناراحت کننده ای است که هنوز در این دنیا اتفاق میفتد. من میدانم که اجتماعات و فرهنگهای بسیاری هستند که زنان را برای دوران پریودشان سرکوب و تحقیر و اذیت میکنند و من حدس میزنم اینستاگرام یکی از انهاست.

برخی زنان اجازه ندارند که در دوران پریودشان وارد مکانهای مذهبی و مقدس برای عبادت شوند و خیلی ساده به آنها میگویند که مریض هستند و پریود را مثل یک سرماخوردگی نشان میدهند! بله این اتفاق اینجا ، در آمریکای شمالی هم می افتد.

p9

من بارها بخاطر پریودم در بیمارستان بستری شدم. من برای بیماری مرتبط با پریود بسیار ازار دیده ام ، و من خیلی زحمت کشیدم تا دوستش داشته باشم، در آغوشش بکشم و آن را بپذیرم٬ با اینکه به من درد بسیاری را در سالهای اخیر تقدیم کرده است و آنها میخواهند به من بگویند تو باید درباره آن سکوت اختیار کنی. چیزی را که جمع بزرگی از انسانها مدام تجربه میکنند نباید دیده شود. باید پشت درهای بسته بماند. برای همین این موضوع خیلی مهم است. زیرا وقتی من برای اولین بار پریود شدم مادرم بسیار ناراحت و نگران بود. بعد آنها میخواهند که همه درد ها را سانسور کنم و تجربه و آموزش را انتقال ندهم!

p11

من یکبار دیگر این عکس را میگذارم که ببینم چطور پیش می رود و از شما هم قدردانی میکنم اگردیدگاههایتان را بیان کنید. یا حتی عکسهایتان را در اینستاگرام یا هر شبکه اجتماعی دیگری بگذارید. این مردسالاری آنهاست که چکه میکند، زن ستیزی شان است که چکه میکند. ما سانسور نخواهیم شد»

بعد از پست کردن این دو یاداشت اینستاگرام از کائور پوزش خواسته و نوشته:

«وقتی تیم ما گزارشهای دریافت شده از اعضا در جامعه اینستاگرام را بررسی میکند اشتباهاتی هم میکند. در این مورد، ما اشتباهی کار و متن را برداشتیم و برای اصلاح این اشتباه داریم کار میکنیم. برای ناراحتی پیش امده عذرخواهی میکنیم.»

عکس به صفحه روپی بازگشت و او بسیار خوشحال است که برنده این نبرد شده است و بسیار شگفت انگیز که هرکس فکر میکند این بیشتر از یک نقطه قرمز بوده است.

در مصاحبه ای با هافینگتن پست کائور گفت: «همیشه فکر میکرم چرا باید تامپون و نواربهداشتی ام را از همه دنیا پنهان کنم و چرا باید شرمگین باشم که به آدمها بگویم دردی که دارم درد پریود است و نمیتوانم خیلی کارها را انجام بدهم.» این تابوی دیرینه باعث شد تا کائور پروژه  پریود را برای واحد درسیش در دانشگاه واترلو انجام بدهد. وی درباره ایده اولیه پروژه اش میگوید: «چرا درباره اش دروغ بگویم انگار که چیز بدی است؟ خونریزی فقط یک بخش کوچک این دوران است. موضوع خیلی عمیق تر از اینهاست. برخی زنان نمیتوانند وارد مکانهای مذهبی بشوند، یا خانه شان را ترک کنند یا برای خانواده غذا بپزند. برای اینکه آنها را در دوران پریود آلوده و ناپاک میدانند. در مکانهای عمومی ما را مسخره می کنند اگر شورتمان پس داده باشد و این چیزها هنوز و همه جا ادامه دارد.

بسیار گفته میشود که دیدن خون پریود باعث احساس بد در مردم  در سراسر دنیا میشود در حالیکه ما به صورت مداوم تصاویری میبینیم که سکسی، خشونت بار و  خون بار است. ما گزارشهای خبری را درباره جنگ تماشا میکنیم آنها باعث آزردگی و احساس بد نمیشوند؟

تنها در یک آگهی بازرگانی مرتبط با پریود از شرکت آلویز ( در تابستان ۲۰۱۱) دیده شده که از رنگ قرمز به عنوان خون استفاده کردند. در باقی اگهی های بازرگانی همیشه از رنگ آبی استفاده شده. وقتی اپلیکیشن سلامتی اپل به بازار آمد، شرکت زیر حمله قرار گرفت برای حذف چرخه پریود زنان از خیلی از چیزهای مرتبط با بدن که یک کاربر میتواند آن را دنبال کند.

من را طوری تربیت کردند که فکر کنم هیچ اتفاقی شرم آور تر از لحظه ای نیست که لکه های خون از شلوار روشن بیرون بزند  و صد البته تو باید تامپون ات را در راه توالت پنهان میکردی. مبادا تو شاهد فیزیکی نشان بدهی که نشاندهنده این باشد که ماهی یک بار بدنت دارد لایه های دیواره رحمی را فرو میریزد. خیلی مهم است. ما نیاز نداریم که بنشینیم در یک مجمع زنانه و تحسین کنیم الهه درونیمان را و وانمود کنیم که هر لحظه پریودمان زیبا و سحر آمیز است. خیلی مواقع میتواند بسیار کثیف باشد. اما کم کردن خجالتی که حول دوران پریود هست باید هدف ارزشمند ما باشد. خون ریزی اتفاق میفتد. بدن ما گاهی عجیب و گیج گننده است، اما اینها همچنین تنها چیزهایی هستند که ما داریم ، پس میتوانیم که دوستش داشته باشیم.»

برای دیدن عکسهای این پروژه به این وبسایت مراجعه کنید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com