To Stop Iran’s Bomb, Bomb Iran

این بحث را از ویدئو بشنوید.

اثباتِ شئی نفی ماعَدا نمی‌کند
گرچه به قول «جورج اورول» به هنگام فریب عالمگیر؛ گفتن حقیقت، کنشی انقلابی است، اما زیر سئوال بردن امثال جان بولتون و جان مک‌کین وقتی بیهوده نیست که پیش‌تر و بیش‌تر، با استبداد زیر پرده دین مرزبندی داشته باشیم. نمی‌شود با مرتجعین دین‌خو یا دین‌ستیز، هم‌کاسه بود و «لِوی‌یاتان»های مستبد و جنگ افروز را در واشنگتن یا ریاض و تل‌آویو نشانه گرفت. اشاره به کید و مکر مدعّیان صاحب اختیاری جهان ابدا به معنی نادیده گرفتن ظلمی که بر مردم ستمدیده ایران می‌رود نیست و «اثبات شئی نفی ماعَدا نمی‌کند.»
ــــــــــــــــــــــــــــ
«جغد جنگ»، بریده باد نای او
جان بولتون – «جغد جنگ» که بریده باد نای او – سیاست‌مدار و نو محافظه‌کار راستگرای آمریکایی؛ «جُعَلق»ی است که سّق‌اش را با جنگ برداشته‌اند و گاه و بیگاه غلط‌های زیادی هم می‌کند. وی در سال ۱۹۶۴ در کمیته‌ تبلیغاتی گلدواتر، کاندیدای راست افراطی ریاست جمهوری آمریکا فعالیّت می‌کرد. بعداً به تبلیغات جیمز بیکر برای تصدی سمت دادستان کل تگزاس پیوست و به کمک «جیمز بیکر» که سرانجام وزیر خارجه آمریکا شد؛ جان بولتون به دولت‌های «رونالد ریگان» و جرج بوش پدر هم راه یافت، و چندین سمت گرفت.
وی همچنین یکی از امضا کنندگان نامه ۲۶ ژانویه ۱۹۹۸ با عنوان پروژه قرن جدید آمریکا بود.
پروژه «قرن جدید آمریکایی» Project for the New American Century مانیفست نومحافظه کاران آمریکایی است که راهبرد قرن جدید حوزهٔ دیپلماسی و امنیت ملی دولت آمریکا را تدوین نمود.
ــــــــــــــــــــــــــــ
To Stop Iran’s Bomb, Bomb Iran
جان بولتون، که خواهان بمباران ایران شده‌؛ یک فرد نیست، او نمادِ «جریان» پوسیده و منفوری است که کارچاق‌کن کارتل‌های تسلیحاتی و سرمایه سالاران لاکهید مارتین و نورتروپ گرومن…است. جریانی که فاشیست‌هایی چون «جان مک‌کین»، «رابرت منندز»، «لیندسی گراهام»، «تام کاتن»، «ریچارد پرل» و «موشه یعلون»… در صف آن هستند و با ریاض و تل آویو و اورسورواز و…سَر و ِسر دارند و نیاّت پلیدشان گاه در محافل جنگ افروز تهران و قم هم بازگو می‌شود.
اینکه جان بولتون از بمباران کشور ما دَم زده‌است، تعجبی ندارد. این ترجیح‌بند همیشگی او و امثال «شِلدون گرَی اَدلسون» است. کسانیکه که آزادی برایشان تجارت است و بس.
(شِلدون گرَی اَدلسون سهام‌دار عُمده، رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت لاس‌وگاس سَندز، مالک بسیاری از هتل‌ها، سالن‌های گردهمایی و کازینوها در سراسر جهان از جمله در آمریکا و چین و سنگاپور است)

بیست و ششم مارس ۲۰۱۵ (ششم فروردین ۱۳۹۴) جان بولتون در نشریه نیویورک تایمز یاداشتی نوشته‌است با عنوان:
برای جلوگیری از بمب ایران این کشور را بمباران کنید.
To Stop Iran’s Bomb, Bomb Iran
رادیو تلویزیون فاکس نیوز، و دیگر رسانه‌های وابسته به جنگ افروزان، یاداشت آقای جان بولتون را حلوا حلوا کرده‌اند.
مضمون بخش اصلی یاداشت مزبور را اینجا (به‌فارسی) گذاشته‌ام.

پیش از اشاره به فرمایشات جان بولتون تصریح کنم که هدف من دامن‌زدن به گرایشات کور و بی‌محتوای ضد آمریکائی نیست. اندیشه‌های زلال پدران بنیان‌گذار Founding fathers و امثال جرج واشینگتن و توماس جفرسون و جیمز مدیسون…؛ و مردم شریف ضدجنگ ایالات متحده با جنگ افروزان، شرکتهای غارتگر چند ملیتی و نمایندگان سیاسی‌شان (امثال جان بولتون) از بنیاد متفاوتند.
یادآوری کنم که موضوع رقابت تسلیحاتی در خاورمیانه و نیات عربستان و ترکیه…(در یاداشت جان بولتون) واقعی است.


برای جلوگیری از بمب ایران این کشور را بمباران کنید
سال‌هاست که کارشناسان از عدم توان کنترل تسلیحات هسته‌ای در خاورمیانه و احتمال آغاز رقابت تسلیحاتی در آن منطقه نوشته‌اند و با توجه به درگیری‌های سیاسی مذهبی و قومی در منطقه، نگران دستیابی ایران به سلاح اتمی هستند.
از سوی دیگر؛ مثال‌هایی از کشورهای دارنده تسلیحات هسته ای از جمله کره شمالی، هندوستان و پاکستان وجود دارند که پیش‌تر مورد بی توجهی قرار گرفته‌اند اما اکنون همه ما نسبت به این موضوع مسئول هستیم.(…)
[واقعش] موضع کنونی اوباما در قبال ایران شرایط بدی را به وجود آورده‌است که می‌تواند به یک فاجعه منتهی شود.

در تئوری، تحریم‌های جامع بین‌المللی که (باید) به‌شدت اعمال و به‌طور جهانی به آن التزام صورت گیرد ممکن بود که برنامه اتمی رژیم ایران را از بین ببرد.(…) [اما] علیرغم تحریم‌های وضع شده علیه آن کشور، ایران به توسعه برنامه هسته ای خود ادامه داده‌است.(…)
گزارش‌های دستگاه‌های اطلاعاتی امریکا در این باره که ایران از سال ۲۰۰۳ میلادی [صرفاً] فعالیت‌های هسته‌ای مسالمت‌آمیز خود را دنبال کرده، خجالت آور و پوچ است.
(…) هم اکنون رقابت برای دست‌یابی به سلاح‌های هسته‌ای در منطقه راه افتاده‌است‌…و این محصول مذاکرات هسته‌ای آقای اوباما با ایران است…[در این رقابت تسلیحاتی] اولین واکنش از سوی عربستان سعودی خواهد بود. عربستان سُنی هیچوقت اجازه نخواهد داد هژمونی جهان اسلام و جغرافیای سیاسی خاورمیانه با ایران شیعی باشد.(…) مصر و ترکیه هم [ساکت نخواهند نشست]…
[نتیجه مذاکرات هسته‌ای دولت آمریکا با ایران آغاز یک رقابت برای دست‌یابی به سلاح‌های هسته‌ای است. ترکی الفیصل، وزیر اطلاعات پیشین عربستان سعودی خواستار دست‌یابی عربستان به برنامه هسته‌ای مانند ایران شده‌است]…
عربستان با کره و چین و آرژانتین موافقت‌نامه هسته‌ای امضا کرده‌ که تا سال ۲۰۳۰، شانزده راکتور اتمی بسازند…پاکستان می‌تواند در این زمینه به مصر و ترکیه کمک کند و حتی کره شمالی هم می‌تواند…[دوستان ایرانی خود را بفروشد!]
موضوع ایران [معلوم و مشخص] است. پیشرفت سریع غنی سازی اورانیوم و پلوتونیوم توسط ایران نشان می‌دهد که آن کشور چه مقاصدی دارد. در این باره منافع مصر، ترکیه و عربستان سعودی متفاوت[با ایران] است اما روشن است که ایران به دنبال سلاح هسته ای است…
(…)
نتیجه گیری نهایی که نمی‌توانیم از آن فرار کنیم این است که ایران به هیچ روشی بر سر موضوع اتمی‌اش مذاکره نمی‌کند و از طرف دیگر تحریم‌ها هم نمی‌توانند مانع ایجاد زیر ساخت‌های تسلیحاتی عمیق و گسترده از طرف این کشور شوند. واقعیت آن است که گزینه دیپلماسی و تحریم علیه ایران جواب نداده‌است.
تنها؛ اقدام نظامی شبیه اقدام اسرائیل بر ضد راکتور اوسیراک عراق در سال ۱۹۸۱، و نابودی راکتور سوریه در سال ۲۰۰۷ که به دست کره شمالی طراحی و ساخته شده بود می‌تواند آنچه را که به آن نیاز داریم تامین کند. زمان بسیار کوتاه است اما یک حمله هوایی هنوز هم می‌تواند موفقیت آمیز باشد.

از کارانداختن تأسیسات غنی سازی «فوردو» و «نطنز» و «آب سنگین اراک» باید در اولویت باشد. تاسیسات تبدیل اورانیوم اصفهان هم باید مورد توجه باشد. یک حمله ضرورتا نباید تمامی زیر ساخت‌های اتمی ایران را نابود کند بلکه باید ارتباطات کلیدی در چرخه سوخت را از بین ببرد و برنامه آنها را برای سه تا پنج سال به تاخیر بیاندازد.
آمریکا می‌تواند کار نابودی کامل را صورت دهد البته اسرائیل به تنهایی می‌تواند کار ضروری را انجام دهد.
این اقدام (بمباران) باید همراه با حمایت قاطع آمریکا از مخالفان دولت ایران صورت گیرد تا سبب تغییر رژیم در تهران شود…

یاداشت جان بولتون در نیویورک تایمز ۲۶ مارس ۲۰۱۵
To Stop Iran’s Bomb, Bomb Iran / JOHN R. BOLTON / MARCH 26, 2015
http://www.nytimes.com/2015/03/26/opinion/to-stop-irans-bomb-bomb-iran.html?
_r=1

سایت همنشین بهار
http://www.hamneshinbahar.net

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)