در پنج نمودار زیر اطلاعاتی که مرکز اسناد نقض حقوق بشر (Violations Documentation Center – VDC)، سازمان همکار فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر در سوریه، گرد آورده است ارایه می شود. مرکز اسناد نقض حقوق بشر از مارس ۲۰۱۱ که اولین اعتراض ها در شهر درعا رخ داد، آمار کشته شدگان، بازداشت و ناپدیدشدگان را ثبت کرده است. این مرکز در همکاری با شبکه ای از فعالان در سوریه و نیز در خارج از آن، ۱۳۰۰۳۵ مورد مرگ و ۶۰۴۲۴ مورد بازداشت و آدم ربایی مربوط به درگیری را ثبت کرده است. آمار این مرکز در عین داشتن اعتبار به هیچ وجه کامل نیست. در آخرین برآورد سازمان ملل جمع کل کشته شدگان دست کم ۲۲۰۰۰۰ تن اعلام شده است.

مرکز اسناد نقض حقوق بشر با دقت هویت کشته شدگان و زندانیان از جمله سن، جنسیت، مکان و غیرنظامی یا جنگجو بودن آنها را ثبت کرده است. این سازمان اطلاعات مربوط به گروه های مسؤول کشته شدن و ناپدیدشدن قربانیان و نیز دلیل مرگ هر فرد را مشخص کرده است. نمودارهای زیر اطلاعات مربوط به چهار سال را نشان می دهند و به درک بهتر کارکردِ خشونت در سوریه کمک می کنند.
نمودار ۱: چهار سال جنگ و کشتار ادامه دارد
نمودار ۲: غیرنظامیان: قربانیان اصلی درگیری در سوریه
نمودار ۳: رژیم سوریه: ماشین کشتار
نمودار ۴: رژیم سوریه و سرکوب مرگبار منتقدان
نمودار ۵: بازداشت: سلاح جنگی


روش کار:

مرکز اسناد نقض حقوق بشر ترکیبی از فعالیت میدانی و تحقیق اسنادی را برای گردآوری اطلاعات به کار گرفته و آنها را از طریق یک سیستم سه مرحله ای مورد کنترل قرار داده است. فعالان مرکز اسناد نقض حقوق بشر در مناطق مختلف کشور مستقر هستند و به طور منظم از بیمارستان های محل، گورستان ها، مراکز رسانه ای و خانواده های قربانیان دیدار می کنند. سپس یافته های خود و از جمله عکس ها و ویدیوها را برای تیم مدیریت مرکز ارسال می کنند. در مرحله نهایی، کنترل کنندگان مرکز گزارش نهایی را یک بار دیگر به اطلاع فعالان محلی می رسانند تا از دقت اطلاعات اطمینان حاصل کنند.

همچنان که مرکز اسناد نقض حقوق بشر در وبگاه خود خاطرنشان کرده، وضعیت امنیتی در کشور فعالیت کنشگران محلی آن را بسیار مشکل می کند، خانواده های قربانیان به خاطر نگرانی از انتقام جویی از دادن اطلاعات می ترسند و قطع منظم برق برقراری ارتباط را سخت می کند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com