این هفته با حقوق بشر در ایران

حقوق اقلیت‌ها

۱۳ اسفند، بیش از ۱٫۸۰۰ دانشجوی آذربایجانی طی نامه سرگشاده‌ای به حسن روحانی، از او خواستند به وعده خود در زمینه «تدریس به زبان مادری»‌، «به رسمیت شناختن زبان ترکی» و «تأسیس فرهنگستان زبان و ادب ترکی» عمل کند.

۱۴ اسفند، شش زندانی کرد سنی مذهب، پس از گذراندان سال‌ها پشت میله‌های زندان، در زندان رجائی‌شهر کرج به دار آویخته شدند. این افراد با اتهام‌های گنگی همچونمحاربه محکوم شده‌ بودند. به دلیل اشکالات متعدد در روند دادرسی و همچنین مسائل انسان‌دوستانه، فعالان حقوق بشر و سازمان‌های بین‌المللی مانند عفو بین‌الملل خواستار لغو مجازات اعدام این افراد بودند. محمد نوری‌زاد، فیلم‌ساز و کنشگر حقوق بشر، که صبح روز اعدام همراه خانواده‌های اعدامیان حضور داشت، نزدیک زندان توسط نیروهای امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفته، وسائل شخصی‌اش را ضبط کرده‌اند.

آزادی بیان

۷ اسفند و پس از آن‌که قوه قضائیه به‌طور رسمی ممنوع‌التصویر بودن محمد خاتمی، رئیس‌جمهور اسبق کشور را اعلام کرد، وب‌سایت‌های بهارنیوز و جماران به دلیل پوشش مراسم ختم خواهر متوفی خاتمی فیلتر شدند. غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ۱۱ اسفند اعلام کرد، پس از آن‌که این وب‌سایت‌ها تعهد دادند که دیگر تصاویر محمد خاتمی را پوشش نخواهند داد رفع فیلتر شدند. هم‌زمان، مردم در شبکه‌های اجتماعی با به اشتراک گذاشتن تصاویر و سخنان محمد خاتمی، این اقدام قوه قضائیه را به چالش کشیدند.

۱۲ اسفند، به‌طور ناگهانی درمان مسعود باستانی، روزنامه‌نگار زندانی، در بیمارستان متوقف شده، او را به زندان رجائی‌شهر بازگرداندند. به گزارش وب‌سایت کلمه، باستانی بدون اجازه پزشکان معالج از بیمارستان به زندان منتقل شده.

۱۱ اسفند، جیسون رضائیان، خبرنگار روزنامه واشنگتن‌پست، پس از گذراندان هفت ماه در زندان، موفق به تعیین وکیل برای خود شد. پیشتر، دادگاه اجازه نداده بود مسعود شفیعی، وکیل با سابقه‌ای که تجربه دفاع از زندانیان آمریکایی در ایران را دارد، وکالت او را بر عهده بگیرد. اکنون لیلا احسان، وکیلی که پیشتر وکالت همسر رضائیان را نیز بر عهده داشته، او را همراهی خواهد کرد. کماکان، تاریخ برگزاری دادگاه رضائیان مشخص نیست.

حقوق بشر

۱۲ اسفند، بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، گزارش سالیانه خود از وضعیت حقوق بشر در ایران را منتشر کرد. وی در این گزارش نسبت به تدام گسترده نقض حقوق بشر در ایران، به‌خصوص اعدام کودکان، بدرفتاری با زنان و اقلیت‌های مذهبی و محدودیت شدید بر آزادی بیان و تشکیل انجمن‌ها ابراز نگرانی کرده است.

خسرو و مسعود کردپور برنده جایزه «رها» سودویند شده‌اند. این جایزه به کسانی اهدا می‌شود که در راه بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران تلاش می‌کنند. این دو برادر کرد، از دو سال پیش به جرم اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام زندانی شده‌اند.

حقوق کنشگران

۷ اسفند، آتنا فرقدانی، هنرمند و کنشگر مدنی زندانی، پس از یک دوره اعتصاب غذا دچار سکته قلبی شده به بیمارستان منتقل شد. ۱۴ اسفند، وکیل وی اعلام کرد که پس از موافقت قاضی با انتقال او از زندان قرچک به بند زندانیان زن سیاسی در زندان اوین، فرقدانی به اعتصاب خود پایان داده. فرقدانی نخست مردادماه گذشته و در پی انتشار برداشت هنری‌اش از وقایع سال ۱۳۸۸ بازداشت شد. او سپس در دی‌ماه به دلیل انتشار ویدئویی که به شرح بدرفتاری‌های دوران بازداشت می‌پردازد، دوباره بازداشت شد.

حقوق زن

۵ اسفند، در نشست دموکراسی و حقوق بشر، مسیح علی‌نژاد،‌ خبرنگار ایرانی مقیم لندن، برنده جایزه حقوق زن شد. علی‌نژاد را بسیاری برای کمپین «آزادی‌های یواشکی زنان در ایران»اش می‌شناسند. او در این صفحه فیس‌بوکی از زنان در ایران می‌خواهد تا تصاویر بدون حجاب‌شان را برای نشر ارسال کنند. این صفحه فیس‌بوک تا کنون بیش از ۷۷۰٫۰۰۰ لایک جمع‌آوری کرده.

۶ اسفند، ۱۹۰ تن از کنشگران ایرانی با انتشار نامه سرگشاده‌ای به سپ بلاتر، رئیس فیفا (فدراسیون جهانی فوتبال)، از او خواستند تا زمانی که ممنوعیت ورود زنان به استادیوم‌های وزرشی در ایران برداشته نشده، عضویت ایران در این فدراسیون را به حالت تعلیق در آورد. طی سال گذشته، موضوع ورود زنان به استادیوم‌های ورزشی به موضوعی داغ در ایران بدل شده. بازداشت غنچه قوامی و تعلیق موقت عضویت ایران در فدراسیون والیبال از وقایع مهم سال گذشته در این زمینه بود.

حقوق کارگر

اعتراضات کارگری در ایران به منظور افزایش حداقل دستمزد کماکان ادامه دارد. کارگران معتقدند که میزان افزایش حداقل دستمزد متناسب با نرخ تورم جوابگوی نیازهای زندگی‌شان نیست. با فرارسیدن نوروز و آغاز سال ۱۳۹۴ نرخ جدید دستمزدها اجرائی خواهد شد و کارگران امیدوارند تا پیش از آن بتوان به توافقی قابل قبول دست یابند.

۱۲ اسفند، ۳۰۰ معدن‌چی معدن «زمستان یورت» مقابل دفتر معدن تجمع کردند. کارگران به عدم پرداخت حقوق و مزایای چهارماه گذشته‌شان اعتراض دارند. آنان قرار بود تا ۱۱ اسفند مطالبات‌شان را دریافت کنند که برآورده نشدن آن موجب اعتراض کارگران شد.

۱۰ اسفند، معلمان در شهرهای مختلف مقابل ساختمان‌های وزارت آموزش و پرورش، دست به راه‌پیمایی سکوت زدند. آنان معتقدند که منابع اختصاص داده شده برای آموزش و پرورش در بودجه سال ۹۴، آنان را زیر خط فقر قرار می‌دهد.

قاسم اکسیری‌فرد، استاد فیزیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، به دلیل داشتن صدای زنانه توسط کمیته بررسی و گزینش دانشگاه اخراج شده.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)