کمک‌های ۳۳۰ میلیون دلاری به پاکستان، هفت میلیون دلاری به سنت وینسنت، ۳۵۰ میلیون دلاری به نیکاراگوئه و همچنین کمک‌هایی به عراق و بولیوی تنها چند مورد از امتیازهای مالی دولت سابق به کشورهای دیگر است.

هوگو چاوز محمود احمدی نژاداقتصادنیوز در این‌باره نوشت: ۱۴ شهریور ۱۳۹۱، آن زمان که اجلاس سران جنبش عدم تعهد در ایران برگزار شده بود، وزیر امور خارجه جمهوری بروندی به ساختمان سازمان آموزش‌های فنی و حرفه‌ای رفت و با رئیس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد. حاصل آن دیدار هشت ماه بعد مشخص شد. زمانی که ششم اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۲ کوروش پرند از ساخت مراکز آموزش مهارتی در کشور بروندی توسط ایران خبر داد و از بودجه کمک‌های توسعه‌ای ایران سخن گفت.

وی گفته بود: به محض دریافت این کمک‌ها، کار راه‌اندازی و تجهیز مراکز آموزشی را آغاز خواهیم کرد؛ سخنانی که با تغییر دولت دیگر روی واقعیت به خود ندید، اما پیش از آن، از این جنس وعده‌ها عملی شده بودند.

مثلاً پنج سال پیش در کنفرانس بین‌المللی پاکستان که در ژاپن برگزار شد، ایران تعهد داد به کشور پاکستان ۳۳۰ میلیون دلار کمک کند. این اتفاق در مورد کشورهایی مانند سریلانکا، سنت وینسنت، نیکاراگوئه و چند کشور دیگر رخ داد. پول‌هایی که برخی از آنها با عنوان بودجه کمک‌های توسعه‌ای هزینه شد و برخی دیگر نیز مشخص نیست تحت چه عنوان پرداخته شده است.

در سال‌های فعالیت دولت‌های نهم و دهم اختصاص ۳۳۰ میلیون دلار برای پاکستان، اختصاص بودجه‌ای برای ساخت یک بیمارستان تخصصی در عراق، اختصاص وام ۱.۵ میلیارد دلاری با مدت ۱۰ سال بازپرداخت برای سریلانکا، اختصاص بودجه‌ای برای برای ساخت دو درمانگاه عمومی در بولیوی، کمک هفت میلیون دلاری برای ساخت یک فرودگاه در سنت وینسنت، کمک ۳۵۰ میلیون دلاری برای ساخت یک بندر نیکاراگوئه و موارد اینچنینی در رسانه‌های ایرانی انعکاس یافت. موضوعی که گاه انتقادهایی را هم در پی داشت اما حتی در زمان بیان این انتقادات هم کمتر کسی در مورد اهداف این سیاست سخن گفت. با این حال از این دست موارد در دولت روحانی تاکنون در رسانه‌ها اعلام نشده اما باید دید این دولت تا پایان کار خود چه مسیری را انتخاب می‌کند؟

نام کشور کمک‌شونده میزان کمک توضیح
پاکستان ۳۳۰ میلیون دلار در کنفرانس بین‌المللی پاکستان که در ژاپن برگزار شد، ایران تعهد داد به پاکستان کمک کند. (فروردین ۱۳۸۸)
عراق بودجه‌ای برای ساخت یک بیمارستان تخصصی ۲۲۰ تختخوابی، ۱۷ مدرسه و نیروگاه ۲۵۰ مگاواتی این خبر توسط حسین کاظمی قمی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق اعلام شد. (۲۴ فروردین ۱۳۸۸)
سریلانکا وام ۶۵ میلیون دلاری با بهره پایین این خبر توسط سفیر جمهوری اسلامی ایران در سریلانکا اعلام شد. (پنجم مرداد ۱۳۸۷)
سریلانکا وام ۱.۵ میلیارد دلاری با مدت ۱۰ سال بازپرداخت بنا بر گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری (هشتم آذر ۱۳۸۶)
بولیوی بودجه‌ای برای ساخت دو درمانگاه عمومی این خبر توسط حجت‌الله سلطانی، کاردار ایران در بولیوی اعلام شد. (۲۰ مهر۱۳۸۷)
سنت وینسنت کمک ۷ میلیون دلاری برای ساخت یک فرودگاه اعلام شده توسط آسوشیتدپرس (۳۰ شهریور ۱۳۸۷)
نیکاراگوئه کمک ۳۵۰ میلیون دلاری برای ساخت یک بندر اعلام شده توسط رویترز (۱۴ تیر ۱۳۸۷)

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)