شهیندخت مولاوردی، معاون رییس جمهور در امور زنان روز دوشنبه ۲۱ بهمن‌ماه، در بازدید از زندان زنان در قرچک ورامین، با آتنا فرقدانی و حکیمه شکری دو نفر از زندانیان سیاسی محبوس در این زندان دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، سحام‌نیوز با اعلام این خبر نوشته: «آتنا فرقدانی و حکیمه شکری به خانم مولاوردی درباره شرایط نامناسب نگهداری زندانیان زن در قرچک ورامین توضیح مبسوط دادند و شرایط این زندان را بسیار غیربهداشتی، غیرانسانی و غیرقابل تحمل توصیف کردند.»

آتنا فرقدانی به خانم مولاوردی گفته که در دومین روز اعتصاب غذای خود به سر می‌برد و فقط آب می خورد و تا زمانی که او به زندان اوین منتقل نشود به اعتصاب غذای خود ادامه خواهد داد حتی اگر منجر به مرگ وی شود.

فرقدانی در پاسخ به این سوال مولاوردی که دلایل اعتصاب غذایت چیست، افزوده: «در اعتراض به شرایط غیرانسانی نگه داری همه زندانیان زن اعم از عادی و سیاسی در زندان قرچک ورامین، اعتراض به روند انتقال زندانیان سیاسی از جمله انتقال نگار حائری، حکیمه شکری، رویا صابری‌نژاد و بسمه جبوری به زندان قرچک ورامین و همچنین اعتراض به انتقال غیرقانونی خودم به زندان قرچک ورامین دست به اعتصاب غذا زده‌ام و درخواست می‌کنم مسوولان قضایی هرچه سریع‌تر مرا به زندان اوین بازگردانند.»

به گزارش این وبسایت، فرقدانی به معاون رییس جمهوری گفته : «امروز به خاطر بازدید شما از زندان، ظاهرسازی کرده اند و برای نخستین بار به زندانیان برای ناهار مرغ داده اند در حالی که در برنامه غذایی زندان قرچک چیزی به نام گوشت و مرغ وجود ندارد. همچنین به خاطر حضور شما تعداد زیادی از زندانیان را به واحد اشتغال فرستادند و در آنجا به آنها لباس‌های مناسب دادند که بپوشند تا در بازدید شما این جور به نظر بیاید که زندانیان زن از لباس مناسب و امکان فعالیت‌هایی چون خیاطی، بافتنی و عروسک‌بافی برخوردارند، اما این فقط برای همین امروز و همین چند ساعتی است که شما از اینجا بازدید می‌کنید.»

حکیمه شکری و آتنا فرقدانی همچنین شرایط بد بهداشتی این زندان را تشریح کردند و گفتند: «آب مصرفی اینجا آنقدر شور است که اغلب زندانیان دچار بیماری‌های پوستی و چشمی شده‌اند، امکانات درمانی و دارویی بسیار محدود و در مواردی در حد صفر است.»

حکیمه شکری در باره بیماری چشمی خود نیز توضیح‌هایی داد و گفته مسوولان زندان از درمان و رسیدگی به بیماری‌اش خود داری می‌کنند. وی همچنین با اشاره به قانون تفکیک زندانیان سیاسی و عادی گفت که با وجودی که جرم او سیاسی است برخلاف قوانین او را به زندان قرچک تبعید کرده‌اند.

خانم مولاوردی از بندهای یک تا پنج زندان زنان قرچک ورامین دیدار کرده و با زندانیان عادی نیز گفت‌وگوهایی داشته است.

آتنا فرقدانی هنرمند نقاش، فعال حقوق کودکان است از چندی پیش در زندان به سر می‌برد. وی در انجمن حمایت از کودکان کار به کودکان نقاشی درس می‌داد و با معدل کل ۱۹.۷۸ و رتبه برتر کل دانشگاه الزهرا در مقطع کارشناسی در رشته‌ی هنر از دانشجویان نخبه و استعدادهای درخشان این دانشگاه بود، اما به خاطر کشیدن طرحی از نمایندگان مجلس از ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد منع شد.

حکیمه شکری نیز از حامیان «مادران پارک لاله» بود که در پی اعتراضات پس از انتخابات ۱۳۸۸ در حمایت از مادران زندانیان و کشته شدگان بعد از انتخابات ایران فعالیت می‌کرد. وی ۱۴ آذرماه ۱۳۸۹، به همراه شماری دیگر در مراسم بزرگداشت امیر ارشد تاجمیر یکی از کشته شدگان حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری در ایران، در«بهشت زهرای تهران» بازداشت شد. وی توسط قاضی مقیسه به تحمل سه سال زندان محکوم شد.

سه‌شنبه ۲۱ بهمن‌ماه ۱۳۹۳ – ۱۰ فوریه ۲۰۱۵

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)