ر برنامه‌ی نهم رادیو ریزوم با بهمن خونین همراه می‌شویم و به یاد همه‌ی خون‌هایی که توسط حکومت پهلوی ریخته شد، گریزی می‌زنیم به یکی از چهره‌های اصلی سرکوبِ مردمیِ دورانِ سلطنت. فرح دیبا یا آن‌طورکه خودش را می‌نامد فرح پهلوی و یا آن‌طور که دوست دارد نامیده شود: شهبانو فرح پهلوی. به کسی که این روزها ردای تطهیر به تن کرده و به همراه دوست‌داران داخلی و خارجی، با پشتوانه‌ی ثروت بی حد و مرزش که از خزانه‌ی عمومی به یغما رفته و به لطف دوگانه‌ی جمهوری‌اسلامی – حکومت پهلوی و پنهان شدن پشت جنایت‌های نظام اسلامی، تبدیل شده به بانوی هنردوستِ دموکراتِ آزادی‌خواه. در این برنامه می‌کوشیم با این دوگانه مبارزه کنیم و آن‌چیزهایی که در تبلیغات پرآب‌و‌تاب رسانه‌ها عمدا نادیده گرفته می‌شود را با شما قسمت کنیم. با رادیو ریزوم همراه باشید.

 

Screen Shot 2015-02-10 at 8.00.39 PM

دانلود در کیفیت بالا

دانلود در کیفیت متوسط

دانلود در کیفیت پائین

 

موسیقی‌های استفاده شده در این برنامه:
– سرود انقلابی سرودآوران سپیده از چریک‌های فدائی خلق
– We’re in this together by Nine inch Nails
– سرود فلسطینی أغانی الثوره الفلسطینیه
– Uprising by Muse
– ترانه‌ی انقلابی بی‌نامی از فرامرز اصلانی
– Venceremos by Inti Illimani
– قطعه‌ی روایه هیبتا ساخته مروان أنور
– Louder than words by Pink Floyd
– Wake Up by Rage Against The Machine
– ترانه‌ی شبانه با صدای فرهاد، شعر احمد شاملو و آهنگسازی اسفندیار منفردزاده
– شعر محاق با صدای احمد شاملو همراه با قطعه‌ای از مرتضی حنانه

 

در این برنامه دو شعر از رضا براهنی به نام‌های «مرگ شاعر» و «دو صدای یک شلاق» از مجموعه شعر «ظل الله» خوانده شده. شعر انتهای برنامه با صدای احمد شاملو با نام «محاق» که به «غلامحسین ساعدی» تقدیم شده در مجموعه «ابراهیم در آتش» چاپ شده است. مقاله‌ی اریک رولو و متن ضمیمه آن نیز از کتاب «شناخت‌نامه‌ی ساعدی» به کوشش جواد مجابی نقل شده است.
صدای فرح دیبا از مستند «تهران تا قاهره» ساخته‌ی تلویزیون من و تو برداشته شده و گفتگوی ایرج گرگین برگرفته از برنامه‌ی پارازیت از تلویزیون صدای آمریکاست.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)