دانش آموزان محروم سیستان و بلوچستان، همچنان چشم به دستهای بخششگر خیرین دوخته اند

پایگاه خبری تحلیلی عصر هامون، خبرگزاری سیستان و بلوچستان، در هشتم بهمن ماه گزارشی از نرخ محرومیت آموزشی در این استان منتشر کرده است. در این گزارش می خوانیم:

” بر اساس آمار موجود از نظر شاخص های آموزشی بویژه میانگین سرانه آموزشی استان سیستان و بلوچستان با ۳٫۷ مترمربع به عنوان پهناورترین استان کشور با حدود بیش از ۵۵۰ هزار دانش آموز در پایین ترین رده کشور قرار دارد. اما عجیب ترین بخش این محرومیت‌ها، وضعیت اسفبار سرانه پایین آموزشی در شهرستان ویژه چابهار به عنوان محور و نگین توسعه شرق کشور است.

این موضوع و عمق محرومیت موجود در شهرستان چابهار به قدری گسترده و عمیق است که تصور درستی این ادعا را سخت می کند، اما آمار و واقعیت‌های موجود این نقصان و کاستی را غیر قابل کتمان می‌کند.
طبیعی است که هیچ کسی نتواند باور کند شهرستان ویژه چابهار با توجه به جایگاه ویژه و راهبردی‌اش در حوزه‌های مختلف بویژه نقش تاثیرگذاری اقتصادی آن، از نظر شاخص‌های توسعه‌ای بویژه آموزشی در پایین ترین رتبه شهرستان‌های کشور قرار دارد تا جاییکه این شهرستان در محروم‌ترین استان کشور و در بین ۱۹ شهرستان نیز متاسفانه نیز در رتبه‌های آخر قرار دارد.

بر اساس آخرین آمار اداره کل نوسازی استان سیستان و بلوچستان، سرانه آموزشی به ازای هر دانش‌‌آموز در شهرستان چابهار ۲٫۴۴ مترمربع است که این حدود یک متر پایین‌تر از میانگین استان سیستان و بلوچستان به حساب می‌آید و این در حالیست که در این آمار فضای مدارس خشت و گلی و ۲۰۴ مدرسه فرسوده و تخریبی و ۲۴۸ مدرسه نیازمند مقاوم‌سازی نیز لحاظ شده است که اگر این فضاهای تخریبی را از سرجمع آمار کم کنیم آنگاه بدون تردید شهرستان چابهار در آخرین رتبه کشوری از نظر سرانه آموزشی قرار خواهد گرفت.
از سوی دیگر با توجه به اینکه در بهترین سال‌های اعتباری و بودجه‌ای کشور متوسط کل اختصاص بودجه در استان سیستان و بلوچستان حدود ۵۵۰ میلیارد ریال بوده است و اگر برای ارتقای سرانه آموزشی چابهار بخواهیم بر اساس بودجه‌های سالانه همانند گذشته اقدام کنیم برای رسیدن به میانگین سرانه استان و نه کشور بایستی حدود ۶۰ سال انتظار را تحمل کرد (۱).”

zahedan1

برای رفع این کمبودها، دولت سالهاست که دست کمک به سوی خیرین دراز کرده است .

در همین زمینه، همایش هفدهمین جشنواره خیرین مدرسه ساز چهارشنبه گذشته در چابهار برگزار شد. در این همایش، حدود ۳۴۵ میلیارد ریال به عنوان کمک خیرین به مدرسه سازی در سیستان و بلوچستان جمع آوری شد که بیش از ۱۴۰ میلیارد ریال آن به مدرسه سازی در چابهار اختصاص دارد (۲). در همین همایش، رئیس مجمع خیرین مدرسه‌ساز کشور گفت: استان سیستان و بلوچستان با مشارکت ۳۰ میلیارد تومانی رکورد مشارکت‌پذیری در امر مدرسه‌سازی در کشور را شکست. رئیس مجمع خیرین مدرسه‌ساز کشور افزود: انتظار می‌رود که استانداری سیستان و بلوچستان معادل همین مبلغ را در امر مدرسه‌سازی مشارکت کند تا شاهد کم‌رنگ شدن معضل کمبود مدارس و افزایش انگیزه خیرین مدرسه‌ساز شوند (۳). شایان ذکر است که بر اساس قوانین جاری کشور در صورتیکه خیرین هزینه ۳۰ درصدی مدارس را در روستاها و ۵۰ درصدی این هزینه را در شهرها تعهد کنند، آنگاه دولت موظف است مابقی هزینه احداث هر مدرسه را پرداخت کند.

اما کاملا روشن است که دولت به وظایف خود عمل نکرده است. چرا که اگر  عمل کرده بود، اگر در طول سالهای گذشته با وجود درآمدهای نفتی هنگفت، کمی، فقط کمی، محرومیت زدایی در دستور کار مسئولان قرار می گرفت، امروز نمی گفتیم سرانه آموزشی چابهار فاجعه است. امروز شاهد این همه تبعیض و بی عدالتی و محرومیت در جنوب شرقی ترین نقطه کشور نبودیم. در شعار، آموزش کیفی، رایگان و برابر حق همه کودکان است اما در عمل، از آموزش کیفی خبری نیست و این تبعیض آشکار در تخصیص بودجه ها و فضاهای آموزشی، برابری را هم کاملا زیر سوال برده است.

در شرایطی که دولت به وظایفش عمل نمی کند، در شرایطی که صد و بیست هزار کودک و نوجوان در سیستان و بلوچستان از تحصیل بازمانده اند، شاید تنها نقطه امید همین خیرین باشند. خیرینی که مدرسه می سازند، کتاب و لوازم تحریر توزیع می کنند و با فراهم کردن کمک هزینه های تحصیلی برای کودکان محروم و بی سرپرست این استان، کمی از بار این محرومیت می کاهند.

این خیرین چه انجمن هایی مثل “انجمن حامی” و “شرق آباد” باشند، چه افراد دلسوزی مانند “عمو خیاط” که سالهای عمر را در خدمت آموزش کودکان کم بضاعت و محروم می گذرانند و یا چه سرمایه گذاران گمنام و شریفی که جای خالی کم کاری های دولت و مسئولین را پر می کنند، تنها نقطه امید و قوتند.

وجود پر غنیمت این خیرین یعنی، در این خانه تاریک، در قصر قند چابهار و شیرآباد زاهدان و کلپورگان سراوان، هنوز چراغی روشن است و از جان و دل می سوزد.

(۱) http://www.asrehamoon.ir/vdcg7n93.ak9tt4prra.html

(۲) http://www.khabaronline.ir/detail/397649/society/education

(۳) http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13931108001735

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)