انباشت-سرمایه

روز دوم بهمن ماه ۱۳۹۳ سمیناری با موضوع مباحثی پیرامون «انباشت سرمایه» در تهران برگزار گردید. سخنرانان این سمینار حسن مرتضوی، پرویز صداقت و محمد مالجو بودند.
در اقتصاد سیاسی مارکس تولید ارزش اضافه و انباشت سرمایه دوجنبه‌ اصلی فرآیند تولید سرمایه هستند. حسن مرتضوی با عنوان «مفاهیم نظری انباشت سرمایه» به بررسی سیر نظری این مفهوم در جلد اول سرمایه مارکس پرداخت و از شکل‌های متنوع انباشت از طریق سلب مالکیت توده‌ها در شکل‌گیری پیشاتاریخ سرمایه‌داری غرب گفت. پرویز صداقت با بحث «معمای انباشت سرمایه موهومی» به بررسی انباشت این نوع از سرمایه در سطح جهان و ایران پرداخت. محمد مالجو نیز با عنوان «زنجیره انباشت سرمایه در ایران» به بررسی این پرسش پرداخت که «آیا اقتصاد ایران سرمایه‌دارانه است؟»

علاقه‌مندان به این موضوع و کسانی که در این سیمنار شرکت نداشته‌اند، می توانند فایل صوتی سخنرانی‌ها را از آدرس زیر دانلود کنند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com