• حزب موتلفه در و اکنش به برگزاری کنسرت موسیقی سنتی در بوشهر و تجمع و تلاش برخی دلواپسان برای لغو آن، با انتشار بیانیه ای جانب مخالفان برگزاری کنسرت را گرفت واعلام کرد: به نام موسیقی محلی، سنتی و بومی به ترویج فساد می‌پردازند و از اداره فرهنگ و ارشاد هم مجوز می‌گیرند، غافل از اینکه مجوزحلال وحرام به دست ادارات ونهادهای دولتی نیست و نیاز به فتوای مراجع تقلید دارد. …

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه ۲۷ دی ۱٣۹٣ – ۱۷ ژانویه ۲۰۱۵

حزب موتلفه اسلامی در سال ۱٣۴۲ از ائتلاف ٣ هیأت مذهبی –هیأت مسجد امین‌الدوله، هیأت مسجد شیخ‌علی و هیأت اصفهانی‌ها– پیرو آیت‌الله خمینی در منزل وی شکل گرفت. این تشکل به جناح راست و اصول‌گرایان سنتی تعلق دارد، بخشی از هیئت موتلفه در فعالیت‌های تجاری شرکت می‌کند و بازار را در دست دارد که با نام موتلفهٔ بازار یا بخش اصناف جمعیت موتلفه در بازار تهران شناخته می‌شود و قوی‌ترین شاخه موتلفه‌است و دبیرکل فعلی ان محمد نبی حبیبی می باشد. موتلفه در ساختار قدرت از چنان نفوذ و موقعیتی برخوردار است که بعد از حوادث ٨٨، واسطه مصالحه رفسنجانی و خامنه ای می شود، به رفسنجانی نامه خصوصی می فرستد و از وی می خواهد پیام تقدیر و تشکر به خامنه ای بنویسد و بر فصل الخطاب بودن رهبر تاکید کند. رفسنجانی در نوشتن نامه تاخیر می کند و به شخص واسط موتلفه می گوید: من مشغول نوشتن آن نامه تشکربودم ولی فائزه را دستگیر کردند. به گفته دبیرکل موتلفه در گفتگو با «تسنیم» سایت نزدیک به سپاه پاسداران آن شخصیت یک احساس وظیفه می‌کند و تلاش می‌کند که خانم فائزه هاشمی آزاد شود و خانم فائزه هاشمی نیز در فاصله حدود ۲۴ ساعت آزاد شد.
انقلاب ۵۷ طیف وسیعی از نیروهای مذهبی را به قدرت رساند و باعث شد افرادی چون حبیب الله عسگراولادی دبیر کل سابق حزب موتلفه اسلامی به دلیل سابقه مذهبی خود وارد دستگاه حکومتی شود و در صف نخست مخالفان تداوم و تعمیق انقلاب قرار گیرد. عسگراولادی و همراهان وی در هیئت های موتلفه مانند اسدالله لاجوردی، بادامچیان، اسدالله عسگراولادی، ترقی، محمد نبی حبیبی و برخی دیگر وارد حزب جمهوری اسلامی شدند. رهبری انجمن های اسلامی بازار نیز در دست موتلفه قرار گرفت..
حزب موتلفه اسلامی با افرادی چون حبیب الله عسگراولادی از همان اغاز انقلاب در مخالفت با نظارت دولت بر تجارت خارجی، با سرکوب آزادی های سیاسی، و پرونده سازی بر علیه حزب توده ایران برای غیرقانونی کردن آن و با حضور در هیات نظارت بر مطبوعات و بستن مطبوعات و بالاخره نقش اساسی دربه ثمر نرساندن دستاوردهای انقلاب و سرکوب ازادیخواهان بازی می کرد.
جمعیت موتلفه اسلامی در پیش از انقلاب روابط مستحکمی با رفسنجانی داشت. رفسنجانی عضو شورای فقهی آن‌ها بود. در جریان درگیری موتلفه با سازمان مجاهدین خلق ایران پس از سال ۱٣۵۴ و درگیری‌های داخل زندان در سالیان آخر حکومت پهلوی دوم نیز با هم هماهنگ بودند. بعد از انقلاب رفسنجانی روابط نزدیک خود را حفظ کرد. روابط خوب رفسنجانی با جناح چپ سازمان مجاهدین انقلاب خوشایند موتلفه و به‌خصوص تیپ‌هایی چون صادق اسلامی و اسدالله لاجوردی نبود. این روند تا دوره اول ریاست جمهوری رفسنجانی تداوم داشت. اما با شکل گیری کارگزاران سازندگی رابطه رفسنجانی و موتلفه از حالت راهبردی خارج شد. در دوران اصلاحات و به‌خصوص برخورد منفی که با رفسنجانی شد، نیروهای موتلفه به نحوی پررنگ از هاشمی حمایت کردند. ورود احمدی‌نژاد به دایره قدرت، زاویه میان رفسنجانی و موتلفه را زیاد کرد. اما خیز اصول‌گرایان مدافع گفتمان سوم تیر(گفتمان عدالت ) برای از صحنه بیرون کردن اصول‌گرایان سنتی باعث نزدیکی آن‌ها شد. اما جنس این نزدیکی تاکتیکی و مبتنی بر توافقاتی شکننده بود. موتلفه می‌خواهد رفسنجانی از چهارچوب کلاسیک نظام، هم‌سویی کلان با خامنه‌ای و مواضع فرهنگی و سیاسی بسته نظام خارج نشود.
..در دهه شصت دو جریان مذهبی بودند که نقش تعیین کننده ای در کشتار و جنایات و ضربه زدن به نیروهای سیاسی و چپ داشتند. اول حزب موتلفه اسلامی که اعضای دادستانی تهران را تشکیل می‌دادند، و از طرف دیگر سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی بود که اعضای حفاظت اطلاعات سپاه را تشکیل می‌دادند و پرونده‌ها و بازجویی‌ها توسط آنها صورت می‌گرفت .
بخشی از این نیروها امروز تحت عنوان اصلاح‌طلبان حکومتی هستند، بخشی هم در نهادهای نظام مستقرند. بخشی نیز به عنوان منتقد نظام در زندان بسر می‌برند و یا دوره‌های زندان را سپری کردند. و بعدها با همکاری سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران حزب مشارکت اسلامی را تشکیل دادند. اینها در سرکوب، کشتار و دیگر مسائل نقش داشتند به نوعی هرکدامشان به این مسئله دچار شدند.
نباید فراموش کرد که همین موتلفه کنونی شاخه ای از فداییان اسلام قبل از انقلاب است که بدنه و استخوان بندی اصلی ان را اوباش و مداحان تشکیل می دادند. جریانی که رویکردی مسلحانه نسبت به رسیدن به اهداف خود داشته و دارد.
حزب موتلفه با ثروتی که از راه قاچاق و برخورداری ازگذرگاه های مخفی وارادات به دست آورده به هیچ وجه حاضر نیست سهمی که در قدرت دارد به حریف واگذار کند. حتی اگر آن حریف خامنه ای باشد. موتلفه هرکجا که بتواند با پول قدرت بخرد ؛ می خرد و اگر نتوانست از شاخه های مسلحانه خود استفاده می کند. یکی از افرادی که در شاخه نظامی این حزب ، در سرکوبها هم نقش داشت احمد قدیریان بود. بنا به گذارش جرس ۲ تیر ماه ۱٣۹۱ یک هفته بعد از درگذشت قدیریان ،اسدالله بادامچیان٬ قائم‌مقام حزب موتلفه از احمد قدیریان که علی خامنه‌ای وی را «دوست صمیمی» خود خوانده٬ به عنوان یکی از عوامل «تسلیح حز‌ب‌الله» که در کودتای انتخاباتی و سرکوب اعتراض‌های دانشجویی و مردمی سال ۷٨و ٨٨نقش داشت یاد کرد. به نوشته این عضو موتلفه٬ قدیریان «در سپاه و وزارت اطلاعات مسئولیت جمع‌آوری سلاح‌ها و تسلیح حزب‌الله را به‌ عهده داشت و با لیاقت این کار را سامان داد. آن‌طور که اسد‌الله بادامچیان نوشته است احمد قدیریان در جریان اعتراض‌های دانشجویی سال ۱٣۷٨در نیروی مقاومت بسیج به همراه «یارانش» نقش داشته است . وی همچنین افزوده است: «در جریان ٨٨ او {قدیریان} در تمام صحنه‌ها با یارانش شبانه روزی حضور یافت و فتنه‌گران از نامش هم هراس داشتند. بادامچیان در یادداشت خود از قدیریان با عنوان معاون اجرایی اسد‌الله لاجوردی نام برده و افزوده که وی در سرکوب اعضای سازمان مجاهدین خلق هم نقش اصلی داشته است.
حزب موتلفه اسلامی به عنوان یک حزب قدرتمند همیشه به صورت یک سایه در صحنه سیاسی و اقتصادی کشور حضور داشته است . قدرت و توانمندی این حزب در گرو قدرت و توانمندی جمهوری اسلامی می باشد و تمام فعالیت این حزب در راستای دفاع و حفظ رژیم ولایت فقیه است . این حزب از زمان انقلاب تا به حال در کنار جریانات مذهبی دیگر در کنترل پلیسی جامعه، سرکوب ازادیهای اجتماعی و حقوق دمکراتیک مردم و پیگرد و بازداشت و شکنجه مخالفان نظام نقش بسزایی ایفا کرده است.
در این راستا بنا به گذارش عصر ایران ۱۶ دی ۱٣۹٣ حزب موتلفه در و اکنش به برگزاری کنسرت موسیقی سنتی در بوشهر و تجمع و تلاش برخی دلواپسان برای لغو آن، با انتشار بیانیه ای جانب مخالفان برگزاری کنسرت را گرفت واعلام کرد: حلال و حرام موسیقی دست دولت نیست و نیاز به فتوای مراجع دارد. در ادامه در بیانیه موتلفه آمده است: «ظاهرا عده‌ای فراموش کرده‌اند که در این مملکت انقلاب اسلامی رخ داده است وکاباره‌ها ودانسینگ‌ها و مشروبخانه و مظاهر فساد برچیده شده است… به نام موسیقی محلی، سنتی و بومی به ترویج فساد می‌پردازند و از اداره فرهنگ و ارشاد هم مجوز می‌گیرند، غافل از اینکه مجوزحلال وحرام به دست ادارات ونهادهای دولتی نیست و نیاز به فتوای مراجع تقلید دارد. حمایت و دفاع موتلفه از تجمع دلواپسان علیه کنسرت موسیقی حاکی از ان است که این جریان نقطه مقابل این آزادیهای اجتماعی حتی اندک در جامعه می باشد .
حزب موتلفه اسلامی اخیرا نیز نسبت به سخنرانی رئیس جمهور حسن روحانی در کنفرانس اقتصادی ایران در مورد رفراندوم واکنش تندی از خود نشان داد. در این راستا بنا به گذارش نامه نیوز، ۲۰ دی ۱٣۹٣ محمد کاظم انبارلویی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با اشاره به موضوع رفراندوم در قانون اساسی، اظهار داشت: در قانون اساسی در دو اصل ۱۷۷ و ۵۹ به موضوع رفراندوم اشاره شده است. در اصل ۵۹ آمده است که «در مسائل مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه‌پرسی و مراجعه مستقیم به آرای مردمی صورت گیرد و درخواست مراجعه به آرای عمومی باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان برسد.
عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اعمال همه پرسی را جزو اختیارات قوه مقننه دانست و گفت: امروز هیچ موضوع مهم اقتصادی و سیاسی در کشور نداریم که نیاز به رفراندوم داشته باشد. انبارلویی گفت: اصل ۵۹ هیچ وظیفه‌ای را برای رئیس‌جمهور تعیین نکرده است که بیاید در موضوعات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی رفراندوم برگزار کند و در مورد اصل ۱۷۷ قانون اساسی اشاره کرد و افزود این اصل هم در حوزه اختیارات رهبری است که بازنگری قانون اساسی را اعلام می‌کند .
بنابراین همانطور که اشاره شد حزب موتلفه اسلامی به عنوان یک حزب با نفوذ همیشه به صورت یک قدرت درسایه در صحنه سیاسی- اقتصادی کشور حضور داشته است. این حزب همچنان در کنار جریانات مذهبی دیگرسهیم در قدرت، در کنترل پلیسی جامعه، سرکوب آزادیهای اجتماعی و حقوق دمکراتیک مردم و پیگرد و بازداشت و شکنجه مخالفان نظام نقش ایفا می کند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)