نهج البلاغه خرافه نیست بلکه یک واقعیت است !! تا کنون چند بار آن را ورق زده ایم ؟؟

کتاب نهج البلاغه ، شاید عظیم ترین کتاب حدیثی باشد که پس از قرآن ، دامن دامن معرفت و عشق و اخلاق هدیه می دهد ، دید انسان به هستی را عوض می کند و خود را با خود آشتی می دهد.

امام علی علیه السّلام ، در طول حیات خویش ، منبع علم و فضیلت بودند اما متأسفانه تنها در طول حدود ۵ سال حکومت خویش توانستند زمام امور را به دست بگیرند و منشا خدمات اجرایی شوند. آن حضرت در زمان خلفای سه گانه ، همواره یار مسلمانان و مشاور آنها بودند طوری که از یکی از خلفا نقل شده است که : « اگر علی نبود ، من هلاک می شدم ! » .

ایشان در مدت حکومت خویش ، بارها و بارها مورد اذیت و آزار مخالفان و حتی یاران «کوفی صفت» خویش قرار گرفتند و در اوج مظلومیت ، خیانت ها را تحمل می کردند و از جهل انسان ها می نالیدند. ایشان در فضای ملتهب و نابسامان آن روزگار و با انواع جنگ های داخلی و تهدیدات خارجی ، هیچ گاه عدالت ، حقانیت و اخلاق را ذبح نکردند و همواره در طریق الهی قدم برداشتند.

ایشان با وجود سه جنگ مهم یعنی جنگ جمل ( جنگ با ناکثین و پیمان شکنان ) ، جنگ صفین ( جنگ با قاسطین و ظالمان ) و جنگ نهروان ( جنگ با خوارج و مارقین و خروج کنندگان ) ، همواره با توکل به خدا و حفظ اخلاق سیاسی ، سعی در روشنگری به مردم خویش داشتند و هیچ گاه جنگ را در ابتدا آغاز نکردند و همواره جنگ را آخرین راه حل می دانستند . وقتی در جنگ صفین عده ای از امام انتقاد می کردند که امام ترسیده یا تعلل می کند ، ایشان فرمودند که من نمی خواهم خونی بی جهت ریخته شود و این تعلل ها به خاطر آن است که قبل از خون و خونریزی ، نور هدایت پیدا شود چرا که جنگ ، آخرین راه حل است و نه اولین آن .

در نهایت ایشان با ندای « فزت و رب الکعبه » یعنی : « به خدای کعبه رستگار شدم » ، و با سری خونین ، از میان مسلمین رفتند و یتیمان را تنها گذاشتند.

ایشان در طول حکومت خود بسیار ساده زیست بوده و به فکر محرومان و یتیمان جامعه بودند و نقل شده است که بارها در زمینه ی خدمات عمومی مثل حفر چاه و رسیدگی به نخلستان ها مشارکت داشتند .

ایشان بارها و بارها همراه رسول خدا صلّی الله علیه و آله در جنگ ها و موقعیت های حساس مانند لیله المبیت ، از خود قابلیت های علمی و عملی نشان داند که همگی از عنایت خداوند به ایشن حکایت دارد.

پیامبر ایشان را بسیار تکریم می کرد و خصوصاً در جریان غدیر بود که ایشان را به عنوان جانشین پس از خود معرفی کردند چرا که ایشان منبع علم و عمل نیک بودند.

علی علیه السّلام جزء اولین ایمان آورندگان و حامیان پیامبر بودند و پسر عموی ایشان به شمار می آمدند و از خاندان پاک و طاهر به حساب می آمدند .

این پایگاه در صدد است تا کتابی را که از مجموعه ی قال ها و حال های آن حضرت باقی مانده ، معرفی کند و آن را در قالبی کاربردی و به روز و استفاده از ظاهری زیبا ، ارائه کند و از مظلومیت بیرون بیاورد .

کتاب نهج البلاغه دارای جملات و عباراتی است که بسیار می تواند در توسعه ی فرهنگ علوی مؤثر واقع شود .

از این رو بر آنیم تا حکمت ها ، خطبه ها و نامه های ایشان را که به یادگار مانده است ، از غربت علمی و عملی در آوریم .

از همه ی دوست داران و معرفت پژوهان و عالمان می خواهیم تا یاری مان کنند .

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)