df65g4df555f

دیروز علی‌مطهری در دانشکده ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد ضمن تکرار مواضع پیشین خود در ضرورت رفع حصر از رهبران جنبش سبز، بر ضرورت نظارت بر عملکرد رهبرى تاکید کرد.

نماینده تهران در مجلس در مورد خبرگان رهبری گفت: «من یک شهروند معمولی هستم و به عقیده بنده هر فردی حق دارد در مقامی که هست انتقاد کند، اینکه بگویند خبرگان متشکل از مجتهدانی است که کسی حق ندارد در مورد آنها حرفی بزند بی‌ربط است، حرف من این است که وظیفه خبرگان بررسی عملکرد رهبری و زیر مجموعه ایشان بوده اما خبرگان رهبری را ما تاکنون ندیده‌ایم که وارد این موضوع شود».

مطهری هشدار داد: «ما نباید از ولایت فقیه چهره‌ای بسازیم که برخلاف آزادی و دموکراسی جلوه کند و حتی خود ایشان نیز چنین روحیاتی ندارند، بنده در برابر حکم حکومتی سکوت می‌کنم اما در جاهایی که امکان اظهارنظر وجود داشته باشد حرفم را می‌زنم چرا که معتقدم هر فردی در هر جایگاهی اجازه صحبت دارد».

به گزارش ایسنا، او در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان درباره حوادث سال ۸۸ با بیان این‌که «مواضع‌ام در این زمینه روشن‌است» گفت: «این‌که اعلام کنیم فتنه اتفاقی بود که از سال‌ها پیش برنامه‌ریزی شده است و ارتباط مستقیمی با کشورهای خارجی همچون امریکا و انگلیس دارد، برایم قابل قبول نیست. معتقدم استمرار بیش از حد اعتراضات در نتیجه مدیریت بدی که صورت گرفت به حوادث ناگوار سال ۸۸ منجر شد؛ عوامل مختلفی هم قبل و بعد از انتخابات دخیل بودند. عده‌ای از چند ماه قبل گفتند که نظر بر روی فلان فرد است، این خودش یکی از عوامل بوجود آمدن فتنه بود و باعث شد جامعه دو قطبی شود. عوامل دیگری نیز دخیل بودند این که یکی از کاندیدا قبل از شمارش آرا خودش را پیروز انتخابات اعلام کرد و طرف دیگر با وجود اعتراض‌های چند میلیونی جشن ملی گرفت و در آن جشن شال سبز انداخت و عده‌ای را مسخره کرد و افراد تحریک شدند».

مطهرى افزود: «اگر از همان ابتدا دو طرف قضیه را محاکمه می‌کردند و همه عوامل که نقش داشتند را با هم می‌دیدیم خیلی بهتر بود؛ چنانچه در انتخابات سال ۹۲ نیز آسیب‌شناسی صورت گرفت و از جمله رهبری صراحتا اعلام کردند که من هیچ نظری بر روی هیچ یک از کاندیداها ندارم و حتی فرزندانم نمی‌دانندم که به چه کسی رای می‌دهم».

 علی مطهری  با تأکید براینکه حصر موسوی و کروبی بدون حکم قانونی خلاف عدالت است، گفت: «مصاحبه‌های زیادی در این مورد تا به حال انجام داده‌ام و مواضع و نظرات خود را به طور مکرر در مورد فتنه اعلام کرده و معتقدم فتنه دو طرف دارد».

وی افزود: «بنده با این مسئله مخالفم که می‌گویند فتنه ۸۸ حادثه‌ای بود که از سال‌ها پیش برنامه‌ریزی شده و با کشورهایی نظیر آمریکا و انگلیس طراحی این برنامه در ارتباط بوده است، اینها برای من قابل قبول نبوده مگر اینکه مدرک و دلایل محکم آورده شود».

نماینده تهران در مجلس تاکید کرد: «مسئله سال ۸۸ اعتراضی معمولی بود که به دلیل سوءمدیریت‌ها منجر به آن وقایع شد و همین سبب استمرار بیش از حد اعتراضات و حوادث ناگوار شده که به عقیده بنده عوامل مختلفی در آن حوادث ناگوار هم پیش از انتخابات و هم بعد از انتخابات نقش داشتند».

مطهری با بیان اینکه شاید یکی از دلایل مهم حوادث ناگوار سال ۸۸ حضور احمدی‌نژاد در جشن پیروزی انتخابات و سخنرانی وی بود، گفت: «به نظر من حضور و سخنرانی احمدی‌نژاد در جشن پیروزی سبب تحریک طرف مقابل بوده و سبب دو قطبی شدن جامعه شد؛ چنین وقایعی که سبب تحریک طرف مقابل می‌شود فضا را متشنج کرده و حتی مسئله دیگر این است که نحوه اعلام نتیجه انتخابات نیز شبهه تقلب را تقویت کرد، حتی عامل دیگر در وقایع ۸۸ این بود که موسوی پیشاپیش اعلام کرده بود من برنده انتخاباتم و تمامی این عوامل سبب ایجاد حوادث سال ۸۸ شد».

مطهری گفت: «اگر اعتراضات سال ۸۸ خوب مدیریت می‌شد فتنه مسئله آنچنان مهمی نبود و بارها این مسئله را گفته‌ام که در جریان فتنه باید دو طرف محاکمه می‌شدند، همانطور که می‌بینیم در انتخابات سال ۹۲ با توجه به آسیب‌شناسی که انجام شد شاهد برگزاری انتخاباتی خوب و مطلوب بودیم؛ به عقیده بنده باید این بستر تفرقه جمع شود و به صلاح انقلاب نیست، کسانی مورد خطاب من هستند که می‌گویند “کسانی که بر طبل تفرقه می‌کوبند باید اعدام شوند” ولی من این را نمی‌پسندم و باید کاری کنیم که این موضوع ادامه پیدا نکند».

نماینده مردم تهران در مجلس تأکید کرد: «بنده قاضی نیستم و قضاوت نمی‌کنم اما حرف من این است که باید به دنبال حل موضوع باشیم، کسانی که در حصر هستند ۸ سال نخست‌ وزیر و دیگری ریاست مجلس را به عهده داشته و ما باید به آنها اجازه حرف زدن بدهیم تا ببینیم حرف حساب‌شان چیست و چه می‌خواهند و چه می‌شود».

مطهری تصریح کرد:‌ «به نظر بنده اینکه به آنها اجازه دهیم حرف بزنند خیلی بهتر از این است که آنها بدون حکم قضایی زندانی کرده و همین مسئله بهانه غربی‌ها شود تا بگویند ما حقوق بشر را رعایت نمی‌کنیم».

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: «اصرار دارم در بیان این حرف که حصر بدون حکم قضایی برای کروبی و موسوی عادلانه نیست و در برابر حکم قانونی این دو نفر تمکین می‌کنم».

به گزارش ایسنا او در بخش دیگری از سخنانش در مورد مواضع جریان پایداری گفت: «جریان پایداری گروهی هستند که از یک سو به اصول خود اعتقاد داشته و قابل احترام هستند یعنی افرادی که به مبانی و اصول فکری خود عمل می‌کنند، اگرچه باید بگویم گاهی در این مسیر نیز از این مواضع و اصول خود بهره‌برداری‌های سیاسی نیز به منظور اینکه رقبای خود را از میدان به‌در کنند، انجام می‌دهند».

نماینده تهران در مجلس افزود: «این صحیح نیست که ما بگویم در سال ۸۸ هر فردی که اعتراض کرد، فتنه‌گر است و یا اینکه هر فردی زیر نامه‌ای را در سال ۸۸ امضا کرده فتنه‌گر است، ما باید حق حرف زدن داشته باشیم و حتی این مسئله را نیز در حادثه کوی دانشگاه تهران نیز مشاهده می‌کنیم که کسانی که اعتراض و یا تحصن کردند نیز با عنوان فتنه‌گر شناخته شدند، نباید فضا را طوری نمایش دهیم که بگویند در جمهوری اسلامی حق اظهارنظر وجود ندارد و آزادی بیان نیست».

مطهری تأکید کرد: «بنده ضمن احترام به اصول و مبانی جبهه پایداری با تندروی‌های آنان مخالفم».

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com