این هفته با حقوق بشر در ایران

حقوق زن

ادامه بحث‌ها در فضای مجازی پیرامون فمینیسم، سکسیزم، امنیت زنان در جامعه ایران و مشارکت آنان در زندگی اجتماعی، موضوع حقوق زن را یکی از مسائل داغ جامعه ایرانی نگه داشته. همزمان که نیروی انتظامی به خاطر عدم توانائی در شناسائی مرتکبین اسیدپاشی‌های اصفهان با انتقادات روزافزون روبرو است، حق زنان ایرانی برای تماشای مسابقات والیبال مردان در ورزشگاه‌ها توجهات جهانی را به خود جلب کرده.

 Morality police play a prominent role in Iran. How active should they be on issues like hijab? #Iran

گشت ارشاد

۲۲ آبان، معاون وزیر ورزش در واکنش به فشارها بر حکومت و امکان محرومیت ایران از میزبانی مسابقات بین‌المللی والیبال اعلام کرد که مکانی مجزا در ورزشگاه‌ها به بانوان اختصاص داده خواهد شد. غنچه قوامی، کنشگر ایرانی-بریتانیائی، که دلیل تلاش برای ورود به محل مسابقات والیبال مردان به یک سال زندان محکوم شده، از زمان بازداشت‌اش در ۳۰ خردادماه، به کانون توجهات بین‌المللی در این زمینه بدل شده.

شهین‌دخت ملاوردی، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان، ۲۱ آبان اعلام کرد که درتحقیقات برای یافتن عاملان اسیدپاشی‌های اصفهان هیچ پیشرفتی حاصل نشده. نرگس محمدی، وکیل و کنشگر در زمینه حقوق بشر، که چهره‌ای بارز در اعتراضات به اسیدپاشی‌ها به شمار می رود، ۱۷ آبان توسط دادگاه انقلاب تهران احضار شده و مورد بازجوئی قرار گرفت. پس از این واقعه، او مسئولان را با این پرسش روبرو ساخت که چرا بجای دستگیری حمله‌کنندگان، با معتراضان به حمله برخورد می‌کنند؟

۱۸ آبان، مجلس لایحه حمایت از مجریان امر به معروف و نهی از منکر را تصویب کرد. بدین ترتیب نیروهای بسیج رسما می‌توانند به زنان بد حجاب اخطار شفاهی دهند.

مصاحبه‌ای با محمد جواد لاریجانی، رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه به تازگی در شبکه‌های اجتماعی جنجال برانگیز شده. او در مصاحبه‌ای که با یک شبکه تلویزیونی آلمانی، ۱۰ آبان انجام شده بود، گفت زنان در ایران می‌توانند کاندیدای ریاست‌جمهوری شوند. هرچند ممکن است اظهار نظر او درست باشد، اما هرگاه پیش از این، زنی خود را کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری کرده، صلاحیت او توسط شورای نگهبان رد شده. بر مبنای قانون اساسی جمهوری اسلامی، رئیس‌جمهور باید از «رجل سیاسی» باشد.

حقوق بشر

۲۱ آبان، قوه قضائیه ایران اعلام کرد که ایران به دو تن از گزارش‌گران شورای حقوق بشر سازمان ملل اجازه داده سال دیگر از ایران بازدید کنند. همزمان، ایران کماکان احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه حقوق بشر در ایران را مورد انتقاد قرار داده از ورود او به کشور جلوگیری می‌کند.

اخیرا در شبکه‌های اجتماعی ویدئوی منتشر شده که در آن افراد نیروی انتظامی که ماسک بر صورت دارند، چهار مرد جوان را در خیابان موردآزار و توهین قرار می‌دهند.

پاسخ‌گوئی حکومت

۲۱ آبان، دولت حسن روحانی قانون دسترسی آزاد به اطلاعات را اجرائی کرد. این قانون تمام نهاد‌های دولتی را ملزم می‌سازد تا ظرف سه سال بایگانی اینترنتی خود را به صورت رایگان در اختیار مردم قرار دهند. متممی بر لایحه پیشنهادی مجلس، نهادهای تحت امر رهبری، همچون سپاه پاسداران، صدا و سیما و شماری از بنیادها را از این قانون مستثنا کرده، آن‌ها تنها با حکم رهبری ملزم به آزادسازی اسناد‌شان هستند.

آزادی مذهب

خانواده رهنا سمندری، دختر ۱۲ ساله‌ای از یک خانواده بهائی که ۲۹ مهر فوت کرده بود، امکان دفن‌اش در قبرستان تبریز، شهر محل سکونت‌شان را نیافته‌اند. جسد او کماکان در سردخانه نگهداری می‌شود، زیرا مقامات اجازه دفن بهائیان در گورستان شهر را صادر نمی‌کنند. دیگر بهائیان نیز اخیرا با مشکل دفن از دست رفتگان‌شان در تبریز مواجه شده‌اند.

حقوق حیوانات

۱۶ آبان، ۳۲ نماینده مجلس لایحه‌ای را پیشنهاد دادند که برمبنای آن، مالکیت، جابجائی یا خرید و فروش سگ و میمون در ایران جرم شناخته خواهد شد. متخلفان از این قانون ممکن است تا ۷۴ ضربه شلاق مجازات گردند.

آزادی اینترنت

۱۸ آبان، وزیر ارتباطات اعلام کرد که طی شش هفته آینده طرح «فیلترینگ هوشمند» به اجرا گذاشته خواهد شد. این روش فیلترینگ بجای مسدودسازی وب‌سایت‌ها بخش‌های مورد نظر حکومت را فیلتر خواهد نمود.

حقوق دانشجویان

۲۰ آبان، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد، فیلم «عصبانی نیستم» رضا درمیشیان، باوجود اعمال اصلاحات در نسخه نهائی، اجازه اکران نخواهد گرفت. فیلم قصه دانشجوئی را بیان می‌کند که به دلیل مشارکت در اعتراضات سال ۸۸ از دانشگاه اخراج شده.

استانداردهای بین‌المللی حقوق بشر

اخیرا، رادیو زمانه یکی از آخرین دوره‌های آموزشی نبض‌ایران، تحت نام «ایران و استانداردهای بین‌المللی حقوق بشر» را در سکوی آموزشی خود «آکادمی زمانه» منتشر کرده. این دوره تلاش می‌کند تا شرکت‌کنندگان را با مکانیزم‌های بین‌المللی حمایت از حقوق بشر در ایران آشنا کرده، به آنان بیاموزاند چگونه می‌توانند حکومت را نسبت به تعهدات حقوق بشری‌اش پاسخگو سازند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com