فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر

و سازمان های ایرانی عضو آن:

جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (LDDHI)

کانون مدافعان حقوق بشر (DHRC)

پاریس، لندن ـ ۲۷ اکتبر ۲۰۱۴ (۵ آبان ۱۳۹۳)

سازمان های ما اعدام خانم ریحانه جباری را صبح زود شنبه ۳ آبان در ایران به شدت محکوم می کنند.

عبدالکریم لاهیجی، رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر، گفت: «اعدام ریحانه جباری نشانه دیگری از نظام پر ایراد قضایی و بی توجهی رژیم ایران به حق زندگی است.»

جباری در سال ۱۳۸۶ به اتهام قتل مرتضی عبدالعلی سربندی، مامور پیشین وزارت اطلاعات ایران، دستگیر شد. او همواره گفت که پس از این که گویا سربندی به قصد تجاوز به او حمله کرده در دفاع از خود سربندی را با چاقو زده است. جباری پس از تحقیقات و محاکمه ای که مملو از ایراد بود، در سال ۱۳۸۸ به اعدام محکوم شد و محکومیت او در ایران و در سطح بین المللی به شدت مورد انتقاد گروه های حقوق بشر، نمایندگان دولت های مختلف جهان و مسؤولان سازمان ملل قرار گرفت.

با وجود این که جامعه مدنی و جامعه بین المللی، از جمله رییس پارلمان اروپا، [۱] از دولتمردان ایران خواستند حکم اعدام جباری را لغو کنند و به او امکان محاکمه دوباره و عادلانه بدهند، او دو روز پیش در زندان رجایی شهر اعدام شد.

بنا به گزارش های مربوط به دفن ریحانه جباری در روز ۴ آبان، شمار زیادی از ماموران امنیتی حضور داشته اند و حتا مانع شده اند خانواده اش بر جنازه او نماز میّت بگزارد.

سازمان های ما در تمام شرایط با مجازات اعدام مخالف هستند زیرا این مجازات رفتاری غیرانسانی است، و از دولتمردان ایران می خواهند به عنوان گامی در راه الغای کامل مجازات اعدام، اجرای آن را متوقف کنند. دولتمردان ایران باید محاکمه عادلانه را برای تمام متهمان و دسترسی آنها به وکیل انتخابی خود تضمین کنند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com