انرژی هسته ای صرف نظر از صلح امیز بودن و یا نبودن آن، به ابربحرانی تبدیل شده است که هستی و نیستی ایران و مردمش را با خطر نابودی مواجه کرده است.

جدای از تمایل رژیم حاکم بر ایران به بحران سازی و کشدار کردن ابربحرانها چه چیزی دیگری باعث شد که این ابربحران به چنین وضعیت وخیمی منجر شود؟

ناآگاهی و نا آشنایی مردم و اپوزیسیون با مفاهیم بنیادی در زمینه انرژی از دلایل اصلی موفقیت رژیم در ایجاد و ادامه دادن این ابربحران بوده اند. متاسفانه به دلیل سرکوب شدید، جامعه دانشگاهی ایران هیچگاه نتوانسته است به صورت شفاف و با روشی علمی درباره انرژی هسته ایی نظر بدهد. تک چهره هایی هم که در خارج از کشور در این باره صحبت می کنند صدایشان در میان انبوه به اصطلاح روشنفکران ناآگاه گم می شود. در این مقاله سعی می کنم از موضع یک ایرانی که وطن و مردمش را دوست دارد و همزمان مخالف سیاست بحران زای رژیم از یک سو، خط مذاکره با غرب توسط معتدلان و اصلاحطلبان از سوی دیگر و در نهایت خط تحریم و جنگ از سوی بخشی از اپوزیسیون به نقد و بررسی ابربحران انرژی اتمی و راهکار آن بپردازم.

یکی از مفاهیم پایه که هر دانشجوی رشته انرژی با آن آشنا می شود “استقلال انرژتیک” است. بدین معنی که انرژی مصرفی در یک کشور به چه نسبتی از انرژی اولیه موجود در آن کشور تامین می شود و چقدر از انرژی مصرفی از خارج وارد می شود؟ انرژی اولیه شامل انرژی خام مثل باد، آفتاب، گاز و نفت و اورانیم و… هست که در آن کشور موجود هستند.

با توجه به اینکه استقلال انرژتیک یک مقوله ی استراتژیک است همه کشورها سعی می کنند وابستگی خود به خارج را کمتر کنند.

یکی دیگر از مفاهیم پایه در مدیریت انرژی، “تنوع انرژتیک” است. بدین معنی که یک کشور می کوشد تا منابع تولید انرژی اش را متنوع کند تا اگر دسترسی اش به یک نوع از انرژی، به هر دلیلی محدود شد، بتواند از سایر روشها انرژی مورد نیازش را تولید کند.

حال سوال اصلی درباره انرژی هسته ایی صلح امیز –تولید برق هسته ایی- در ایران این است که آیا انرژی هسته ایی استقلال انرژتیک ایران را تامین می کند و یا تهدید؟!

پاسخ صریح این قلم به این سوال این است که انرژی هسته ایی نه تنها استقلال انرژتیک کشورمان را بهتر نمی کند که حتی در ضدیت با این اصل مهم است. کشور ما فاقد منابع غنی اورانیوم است. تنها برای ساخت و نگه داری نیروگاه بوشهر سالهاست که وابسته به روسیه شده ایم. از سوی دیگر منابع و معادن اورانیوم در اختیار کشورهای قدرتمند غربی هستند و لذا حتی اگر ما چندین نیروگاه برق هسته ایی داشته باشیم، بیشتر و بیشتر به آنها وابسته می شویم! این درحالی است که با وجود منابع گاز و نفت بسیار زیاد، ایران به راحتی می تواند نیاز انرژتیک را برطرف کند. به طوری که نه تنها از نظر انرژی مستقل باشد که حتی انرژی سایر کشورهای همسایه را نیز تامین کند. لازم به ذکر است که بهره وری اکثر نیروگاههای گازی ایران به دلیل فرسودگی، بسیار پایین است. لذا استقلال انرژتیک حکم می کند که در درجه اول سیاست انرژی کشور برای نوسازی، بهسازی و ساختن نیروگاههای جدید بر اساس نفت و گاز باشد که در کشور موجود است. بسیار غمگینم که پیگیری ابربحران اتمی توسط رژیم باعث شده است که بهره برداری از منابع نفت و گاز مختل و حتی در موارد تعطیل شود. برای مثال در میدان مشترک پارس جنوبی که در آن با قطر شریک هستیم، قطری ها با سرمایه گذاری بسیار بسیار بالا در حال بهره برداری اند و سهم ایران تقریبا صفر است…

تا اینجا متوجه شدیم که ابربحران انرژی اتمی استقلال انرژتیک کشور را به دو دلیل تهدید می کند. اول اینکه منابع اورانیم در ایران وجود ندارد و بازار اروانیم در اختیار غرب است. و دوم اینکه تحریمهای کمر شکن باعث شده است بهره برداری از منابع گاز و نفت هم با اختلال شدید مواجه شود.

اما ممکن است تعدادی از هموطنان بگویند که افزودن انرژی صلح آمیز هسته ایی به سبد انرژی کشور باعث تنوع انرژتیک کشور می شود و انرژی اتمی در آینده بعد از تمام شدن نفت و گاز احتمالا می تواند به منبع اصلی انرژی تبدیل شود. در پاسخ به این ادعا باید گفت اولا کشور ایران با وجود آفتاب و باد و ساحل فراوان به راحتی می تواند در زمینه انرژی های تجدید پذیر و پاک در موافقت با توافقنامه پاریس سرمایه گذاری کند. این نوع انرژی ها نه خطرات انرژی هسته ایی را دارند و هم باعث بالا رفتن استقلال انرژتیک می شوند. از سوی دیگر ایران با سرمایه گذاری گسترده می توانست در سطح جهانی الگویی برای سایر کشورها باشد.

ندانستن این مفاهیم پایه ایی باعث شد که رژیم بتواند شعار ناسیونالیستی “انرژی هسته ایی حق مسلم ماست” را تا آنجا جا بیاندازد که عده ایی از مردم و حتی روشنفکران نیز آنرا تایید کنند. همین ناآگاهی بود که باعث شد اکثریتی موافق توافق برجام شوند. درحالی که راهکار اصلی و نهایی ابربحران اتمی ایران بر اساس آنچه دربالا آمد توقف سیاست دستیابی به انرژی هسته ایی و سرمایه گذاری حتی در انرژی صلح آمیز هسته ایی است. حتی اگر کشور بنا به دلایلی که بر صاحب قلم مشخص نیست بخواهد به برق هسته ایی به صورت گسترده دست پیدا کند، این مسئله باید از طریق نهادهای دانشگاهی و تحقیقاتی در فضای شفاف و غیر امنیتی بررسی و تایید شود.

 

در خاتمه باید بگویم که حل ابربحران انرژی هسته ایی نیاز به دقت، دانش و مواضع شفاف دارد. گفتن اینکه انرژی هسته ایی حق ما هست ولی ما سایر حقوق هم داریم، باعث می شود رژیم بلایی را که سرمان آورده است را ادامه بدهد. حتی انرژی صلح آمیزهسته ایی آنچنان که در بالا دیدیم، در تطابق با حقوق و استقلال انرژتیک کشور نیست لذا حق نیست چه برسد به حق مسلم. بلکه وسیله ایی است برای ادامه حکمرانی رژیم و خسارت زدن به مردم و کشور. در نتیجه دفاع از مذاکره، برجام و … تنها به بدبختی می انجامد که در آن گرفتار شده ایم. بهترین موضع این است که ما انرژی هسته ایی حتی صلح آمیز نمی خواهیم و مجریان و تصمیم گیران این ابربحران مقصرند و مجرم!

 

حنیف یزدانی پور

Hanifyazdani@gmail.com

 

 

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)