ساخت خط راه آهن قزوین – رشت از سال ۸۴ شروع شد. طول این پروژه ۲۰۵ کیلومتر که ۲۲ کیلومتر خطوط فرعی، ۵۳ تونل به طول ۲۲ هزار و ۸۴ متر، ۶۲ پل به طول ۱۷ هزار و ۹۳۶ متر و ۱۱ ایستگاه به طول ۱۳ هزار و ۵۰۰ متر می باشد. شیب طولی در بعضی از ایستگاه ها از صفر تا ۲.۵ در هزار و حداکثر سرعت برای قطارهای مسافری ۱۶۰ کیلومتر در ساعت و برای قطارهای باری ۱۲۰ کیلومتر در ساعت در نظر گرفته شده است. ایستگاه های این خط آهن به ترتیب سیاه چشمه، دستجرد، کوهین، شیرین کوه، لوشان، منجیل، رستم آباد، امام زاده هاشم، رشت، پیر بازار و در آخر ایستگاه انزلی می باشد. با گذشت ۸ سال از شروع این پروژه تا به حال وعده های زیادی از طرف مسئولین در مورد زمان اتمام پروژه به مردم داده شده است.

 

چند نمونه از گزارش های تهیه شده در این چند سال اخیر از مسئولین به تربیت زیر می باشد:

 

۳۰ فروردین ۱۳۹۱

سید احمد صادقی ، مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه زیر بناهای حمل و نقل کشور از روند پیشرفت فیزیکی عملیات اجرایی احداث خط آهن قزوین – رشت بازدید و با پیمانکاران دیدار داشت. در این بازدید ماکان پدرام، رئیس حوزه نظارت شرکت ساخت در استان گیلان درباره این پروژه اظهار داشت: برنامه داریم تا پایان دولت دهم این پروژه به اتمام برسد.

ولی یکی از نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی زمان بهره برداری از راه آهن قزوین – رشت را سال ۹۴ پیش بینی کرد. سید مهدی صادق اظهار داشت: بهتر است آمار و اعدادی که در مورد افتتاح و پیشرفت پروژه ها داده می شود با واقعیت نزدیک باشد. با اطلاعاتی که از عملیات اجرایی پروژه موجود است این خط ریلی قطعا تا پایان سال ۹۱ به بهره برداری نمی رسد. این پروژه هم اکنون حدود ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و بخشی از اعتبارات سال گذشته آن هنوز محقق نشده است.

 


۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۱

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد راه آهن قزوین – رشت سال آینده به پایان برسد. همچنین عبدالعلی صاحب محمدی در خصوص زمان اتمام راه آهن قزوین – رشت، اظهار داشت: تلاش داریم تا در هفته دولت سال آینده در قالب پروژه مهر ماندگار این پروژه هم به پایان برسد.

وی با بیان اینکه این پروژه یکی از دیدنی ترین و زیباترین پروژه ها در شبکه ریلی کشور است، افزود: این مسیر از قزوین تا رشت ۱۸۵ کیلومتر است که زیرسازی آن ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و هم اکنون در حال آماده سازی برای شروع عملیات روسازی هستیم.

مدیرعامل شرکت راه آهن این پروژه را در راستای کریدور شمال – جنوب عنوان کرد و گفت: در این مسیر ۲۲ کیلومتر تونل و۱۷ کیلومتر پل وجود دارد و تاکنون هم ۳۵۰ میلیارد تومان در این پروژه هزینه شده است.

 

۱۶ دی ۱۳۹۱

استاندار گیلان با بیان اینکه راه آهن رشت قزوین ۸۰ درصد پیشرفت کار دارد، گفت: سوت قطار، خرداد ماه سال آینده در گیلان شنیده می شود. کیهان هاشم نیا در حاشیه بازدید از خط آهن رشت ـ قزوین، گفت: احداث خط آهن رشت ـ قزوین در حال حاضر ۸۰ درصد پیشرفت دارد. وی با اشاره به تاکیدات رئیس جمهور برای بهره برداری از راه آهن رشت ـ قزوین، تاکید کرد: با تلاش شبانه روزی سوت قطار، خرداد ماه سال آینده در گیلان شنیده می شود. استاندار گیلان تصریح کرد: تا کنون ۴۰۰ میلیارد ریال برای اجرای این طرح ملی هزینه شده و تکمیل آن ۳۵۰ میلیارد تومان دیگر هزینه خواهد شد. کیهان هاشم نیا با اشاره به اینکه مشکل مالی اجرای این طرح برطرف شده است، خاطر نشان کرد: برای ساخت راه آهن و خرید واگن ها ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت اختصاص یافته است. وی بیان نمود خط آهن قزوین – رشت ۱۶۴ کیلومتر طول دارد.

 

۲۷ شهریور ۱۳۹۲

معاون وزیر راه و شهرسازی در بازدید صبح امروز در بازدید از راه آهن قزوین-رشت گفت: تا کنون ۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال در این پروژه هزینه شده و برای تکمیل آن حدود ۸ هزار میلیارد ریال نیاز است.

به گزارش روابط عمومی شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، مهندس احمد صادقی صبح امروز با سفر به استان گیلان از روند اجرایی راه آهن قزوین-رشت بازدید کرد. وی در حاشیه این بازدید، راه آهن قزوین-رشت را یکی از مهمترین خطوط ریلی کشور و از اولویت های دولت یازدهم دانست و گفت: تمامی امکانات جهت تسریع در روند اجرایی این پروژه به کار گرفته می شود تا هر چه سریعتر به بهره برداری برسد.

صادقی ادامه داد: در صورت تامین اعتبار مورد نیاز، این خط ریلی در سال ۹۳ به بهره برداری خواهد رسید.

 

۱ مهر ۱۳۹۲

سخنگوی کمیسیون عمران در مجلس گفت:‌ اگر تنگناهای مالی راه‌آهن قزوین- رشت برطرف شود این پروژه در سال ۹۳ به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری خانه ملت؛”مهرداد بائوج لاهوتی” نماینده مردم لنگرود در مجلس درباره راه‌آهن قزوین- رشت گفت:‌ این راه‌آهن باید امسال به بهره‌برداری می‌رسید، ولی روند کارها به گونه‌ای است که این اتفاق نمی‌افتد.

وی افزود: ریل‌گذاری‌ها از قزوین آغاز شده ولی این پروژه با تنگناهای مالی روبرو است که اگر این مشکلات برطرف شود قطعا راه‌آهن قزوین- رشت در سال ۹۳ به بهره‌برداری می‌رسد.

 

۱۹ مهر ۱۳۹۲

کمبود منابع مالی، پروژه ملی راه‌آهن گیلان را به کندی پیش می‌برد و رویای شنیدن صدای سوت قطار در این استان هنوز به واقعیت تبدیل نشده است. پروژه ملی راه‌ آهن قطار که از سال ۸۵ قطعه رشت‌ ـ قزوین آغاز شده و اکنون حدود ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. مسیر ریلی قزوین به رشت ۲۰۵ کیلومتر است که ۷۵ کیلومتر آن در استان قزوین بوده و قرار است ۴۰ کیلومتر نیز از منطقه کوهین تا لوشان به صورت دوخطه احداث ‌شود.

اعتبار برآورد شده برای ساخت راه‌آهن‌ قزوین‌ـرشت ۸۰۰ میلیارد تومان اعلام شده و تاکنون برای اجرای این طرح ۳۵۰ میلیارد تومان هزینه شده است. ریل‌گذاری‌ها از قزوین آغاز شده اما این پروژه با تنگناهای مالی مواجه است و البته قرار بود تا پایان امسال صدای سوت قطار در گیلان شنیده شود اما برخی از مسئولان اعتقاد دارند که این خط ‌آهن در سال ۹۳ نیر افتتاح نمی‌شود.

نماینده مردم انزلی در مجلس شورای اسلامی، کمبود منابع مالی را از مهم‌‌ترین مشکلات پیش روی پروژه راه‌آهن گیلان عنوان کرد.

حسن خسته‌بند اظهار کرد: راه‌آهن گیلان حدود ۲۰۵ کیلومتر همزمان با پروژه راه‌آهن اصفهان و شیراز مصوب شد که مسئولان آنها خط آهن خود را به بالای ۹۰ درصد رساندند و مال گیلان به ۲۶ درصد رسیده بود.

نماینده مردم انزلی در مجلس با اشاره به اینکه تاکنون حدود ۸۵۰ میلیارد تومان برای راه‌آهن هزینه شده است، افزود: این پروژه اکنون ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و گفته بودند مسیر قزوین‌ـرشت در سال ۹۲ به پایان می‌رسد اما در سال ۹۳ نیز این پروژه تمام نمی‌شود.

محمد آقاجانزاده، میزان پیشرفت زیرساخت‌های پروژه راه‌آهن گیلان را ۷۵ درصد عنوان کرد و افزود: مطالبات هشت پیمانکار این پروژه قابل توجه و حدود ۷۰ میلیارد تومان بوده و به ۴۵۰ میلیارد تومان هزینه لازم است.

۲۵ آبان ۱۳۹۲

پروژه ملی راه‌آهن قزوین به رشت از سال ۸۵ آغاز شده و اکنون از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردارست که به گفته مدیرعامل راه‌آهن اواسط سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

عبدالعلی صاحب‌محمدی – معاون وزیر راه و شهرسازی – به خبرنگار راه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: راه‌آهن قزوین – رشت حدود ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در حال ریل‌گذاری است.

 

در گزارش های تهیه شده بالا در تاریخ های مختلف به موارد جالبی می توان اشاره کرد:

۱- میزان طول احداث پروژه خط راه آهن قزوین – رشت در گزارش ها با هم تطبیق ندارد و با ارقام ۲۰۵ کیلومتر ، ۱۸۵ کیلومتر ، ۱۶۴ کیلومتر بیان شده است. با قاطعیت می توان گفت تنها عددی که در تمام این سالها هیچ عواملی مانند تورم و … نمی تواند تغییری در آن ایجاد کند مسافت پروژه است که مقامات پاسخگو حتی در گزارش ها ی خود به این مورد ساده آگاهی کافی نداشته اند.

۲- درصد پیشرفت پروژه نیز با گذشت زمان در بعضی از موارد نه تنها پیشرفتی نداشته است بلکه از مقدار قبلی اعلام شده از طرف مسئولان کمتر می باشد. در تاریخ ۳۰/۰۱/۹۱ درصد پیشرفت پروژه ۴۰ درصد ، ۱۶/۰۲/۹۱ درصد پیشرفت زیر سازی ۷۰ درصد ، ۱۶/۱۰/۹۱ درصد پیشرفت پروژه ۸۰ درصد ، ۲۷/۰۶/۹۲ درصد پیشرفت پروژه ۷۵ درصد ، ۱۹/۰۷/۹۲ درصد پیشرفت پروژه ۲۶ درصد و ۷۵ درصد و در گزارش آخر در تاریخ ۲۵/۰۸/۹۲ این عدد ۹۰ درصد اعلام شده است.

۳- زمان اتمام پروژه نیز به تناسب تاریخ تهیه گزارشات معمولا به سال بعد موکول شده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)