خامنه ای در بستر مرگ
حکم “بیمارى رهبر” در اصل ١١١ قانون اساسى

ناظران سیاسى مى گویند تاکیدها بر ساده بودن عمل جراحى و٬مناسب بودن حال رهبر جمهوری‌اسلامی و اخبارى از این دست برای جلوگیری از تمسک مخالفان یا منتقدان آیت‌الله خامنه‌ای به قانون اساسی است.

براساس اصل ۱۱۱ قانون اساسی و “هر گاه رهبر بر اثر بیمارى یا حادثه دیگرى موقتا از انجام وظایف رهبرى ناتوان شود”٬ آن‌گاه  ”شورایى مرکب از رییس‌جمهور، رییس قوه‌قضاییه و یکى از فقهاى شوراى نگهبان به انتخاب مجمع تشخیص مصلحت نظام، همه وظایف رهبرى را به طور موقت به عهده مى‌گیرد”.

به گزارش روز، اعمال چنین اصلی به معنای آن است که حتی برای کوتاه‌مدت٬ اختیار عمل از دستان آیت‌الله خامنه‌ای جدا و به ترکیبی از برخی بزرگان جمهوری‌اسلامی – در حال حاضر: حسن روحانی٬ صادق لاریجانی و یکی از فقهای شورای نگهبان٬ احتمالا احمد جنتی – سپرده خواهد شد.

در چنین حالتی نقش مجلس خبرگان و مجمع تشخیص مصلحت‌نظام نیز پررنگ‌تر خواهد شد. ریاست مجمع تشخیص مصحلت نظام در حال حاضر بر عهده اکبر هاشمی‌رفسنجانی است. رییس مجلس خبرگان نیز محمدرضا مهدوی‌کنی است که در سه ماه گذشته در کما بوده.

اصول‌گرایان – چه بیرون و چه در مجلس خبرگان – در این مدت همواره مخالف برگزاری انتخابات برای تعیین رییس جدید این مجلس بوده‌اند. آن‌ها با ذکر این مساله که مهدوی‌کنی هنوز از دنیا نرفته٬ مانع برگزاری انتخابات شده‌اند و تا زمان بازگشت مهدوی‌‌کنی – و یا مرگ وی – محمود هاشمی‌شاهرودی – رییس پیشین قوه‌قضاییه – جلسات این مجلس را اداره می‌کند.

آن‌گونه که علی‌رضا مرندی – پزشک ایت‌الله خامنه‌ای – خبر داده٬ پس از عمل جراحی وی باید “بین سه تا پنج روز” در بیمارستان بماند و پس از آن نیز “باید به مدت چند هفته از فشار کاری خود کم و برخی کارها را نیز حذف کنند”. مرندی همچنین گفته بود که عمل جراحی آیت‌الله خامنه‌ای حدود نیم ساعت و با بی‌حسی موضعی انجام شده.

بیمارى و مسئله‌ى جانشینى

گزارش روز مى‌گوید عمل جراحی آیت‌الله خامنه‌ای و بستری شدن وی در بیمارستان٬ به فاصله تنها یک هفته پس از پایان شانزدهمین اجلاس خبرگان٬ می‌تواند نشانه‌ای برای اعضای آن باشد برای عمل به آن‌چه که پیش از این یکی از نواب رییس این مجلس گفته بود.

هم‌چنان که می‌توان در سایه‌ی چنین رویدادى٬ دلیل عدم برگزاری انتخاباتی که تعیین‌کننده‌ی رییس جدید این مجلس باشد را تحلیل کرد.

رهبر جمهوری‌‌اسلامی حدود یک هفته پس از پایان نشست مجلس خبرگان و دیدار با اعضای آن به بیمارستان رفت.

این مساله و سپس انتشار خبر و عکس‌هایی از حضور ایت‌الله خامنه‌ای در بیمارستان٬ پس از آن صورت می‌گیرد که اردیبهشت ماه٬ قربان‌علی دری نجف‌آبادی٬ نایب‌رییس مجلس خبرگان٬ گفته بود: “خدا رهبری را حفظ کند و به ایشان طول عمر دهد انشاالله. اما به هر حال باید برای بعد از ایشان به فکر باشیم”.

عضو هیات‌رییسه مجلس خبرگان اشاره‌ای نیز به انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای از سوی این مجلس به سمت رهبر جمهوری‌اسلامی پس از مرگ آیت‌الله خمینی کرده و آن را “تجربه موفقی” توصیف کرده بود که “همه اقشار جامعه به راحتی آن را پذیرفتند”. مجلس خبرگان براساس قانون اساسی دو وظیفه انتخاب و نظارت بر عمل‌کرد رهبر جمهوری‌اسلامی را به عهده دارد.

رهبر جمهوری‌اسلامی متولد سال ۱۳۱۸ است و در حال حاضر ۷۵ سال سن دارد. در پایان دوره‌ی پنجم مجلس خبرگان – که انتخابات آن بیش از یک سال دیگر برگزار خواهد شد – حدود ۸۴ سال سن خواهد داشت. سنی که می‌تواند مجلس خبرگان را مجبور کند که فکری به حال جانشینی وی بکند.

طی سال‌های گذشته نیز بارها شایعه بیماری و حتی مرگ ایت‌الله خامنه‌ای منتشر شده بود. عدم حضور او در مجامع عمومی برای چند روز٬ از جمله عوامل این شایعات بود.

خبرگان و حساسیت اصولگرایان

به نظر می‌رسد در شرایط فعلی می‌توان دلیل حساسیت‌های اصول‌گرایان نسبت به مجلس خبرگان را متوجه شد. آن‌ها نه تنها گفته‌اند که برای انتخابات بعدی این مجلس٬ به هر فردی اجازه نخواهند در این مجلس حضور پیدا کند٬ بلکه در مجلس فعلی نیز خبر از آن داده‌اند که با “اعضای ناباب” برخورد خواهند کرد.

محمد مومن، از فقهای شورای نگهبان، ماه گذشته خبر از آن داده بود که این شورا صلاحیت تمامی اعضای فعلی مجلس خبرگان را برای انتخابات آینده تایید نخواهد کرد و اعضای این مجلس، قصد داشتند یکی از اعضای فعلی را از این مجلس اخراج کنند.

اشاره مومن متوجه علی‌محمد دستغیب، نماینده شیراز در مجلس خبرگان، بود. این نماینده مجلس خبرگان پس از اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ به حمایت از میرحسین موسوی و مهدی کروبی پرداخت. مساله‌ای که موجب اعتراض اصول‌گرایان شد.

حمایت‌های دستغیب از موسوی و کروبی باعث شد که شایعه‌ی استعفای وی از مجلس خبرگان منتشر شود. وی این مساله را تکذیب کرد، اما گفت که دعوت‌نامه‌ای برای حضور در اجلاس خبرگان برای وی ارسال نشده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)