هاشمی رفسنجانی در دیدار با “اتاق فکر مسائل بین‌المللی”

ALI AKBAR HASHEMI RAFSANJANI

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام مى گوید «سیاست خارجی اصول دارد و عرصه شعار نیست»؛ به باور اکبر هاشمى رفسنجانى «نباید به جای استفاده از فرصت‌ها، به سوی تخریب فرصت‌ها برویم».

او که دیروز و در دیدار اعضای اتاق فکر مسائل بین‌المللی در معاونت بین‌المللی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام سخن مى گفت بر اهمیت تصمیمات تاریخی در سیاست خارجی تاکید کرد و گفت: سیاست خارجی چند سال گذشته که بسیاری از فرصت‌ها را تبدیل به تهدید کرد و چرا باید همسایگان ما برای همراهی با دشمنان ایران، بپذیرند که درآمدهای نفتی خویش را ارزان بفروشند؟!

آقاى هاشمى رفسنجانى سیاست ایران در مقطع پذیرش قطعنامه را یک نمونه از اتخاذ سیاست خارجی مبتنی بر عزت، حکمت و مصلحت دانست و گفت: ادامه جنگ به ادلّه‌ای خاص، مصلحت کشور نبود و چنان حکیمانه وارد شدیم که همه کشورهای غربی و مخصوصاً آمریکا در سازمان ملل سند عزت مردم ایران و ذلت حزب بعث را امضا و بین‌المللی کردند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به ماجرای مک‌فارلین، گفت: با اتخاذ روش‌های سیاسی، عمده‌ترین نیازهای جنگ را که در آن مقطع قطعات هواپیما و رادارها و موشک‌های دریایی، ضد تانک و ضدهوایی بود، تأمین کردیم و پس از آن نیز چنان مدیریت کردیم که آمریکایی ها خودشان بر طبل رسوایی خود کوبیدند.

وى با تشریح تفاوت‌های سیاست خارجی ایران در قبال کشورهای آسیای میانه، همسایگان و کشورهای عربی طی دولت‌های گذشته، گفت: در تعاملات با کشورهاست که تولیدات افزایش می‌یابند و اقتصاد رونق می‌گیرند.

آقاى هاشمی رفسنجانی با اشاره به اهمیت سیاست خارجی در نظم جهانی و احساس امنیت مردم، پیامدهای تروریستی سال‌های اخیر را نتیجه اشتباهات قدرت‌های جهانی طی دو دهه گذشته خواند و گفت: وقتی دچار روزمرگی سیاسی شدند و برای اهداف کوتاه مدت از گروه‌های تندرو حمایت‌های سیاسی و نظامی کردند، آتش آنها دامن خودشان را گرفت و امروز القاعده، طالبان، داعش و بوکوحرام، مخلّ امنیت سیاسی آنها و زندگی مردم حتی در قاره آمریکا و اروپا هستند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به اختلافات اخیر روسیه با آمریکا و غرب در ماجرای اوکراین اشاره کرد و گفت: اگر درست مدیریت نشود و براساس منافع کشورها و لج‌بازی‌های سیاسی عمل کنند، امنیت روانی غرب برای تأمین انرژی مخدوش می‌شود.

 وی با تأکید بر اهمیت تحصیلات و تحقیقات آکادمیک برای تعمیق علمی و تحقق عملی آرمان‌های نظام در بعد سیاست خارجی، گفت: استادان و دانشجویان علوم سیاسی و مطالعات بین‌المللی پشتوانه‌های علمی کشور در امروز و آینده هستند و باید در فضایی آزاد، تحقیق و مباحثه کنند.

به باور اکبر هاشمی رفسنجانی اصطلاح منافع ملی و حیاتی دارای معانی خاص در سیاست خارجی است و نباید به جای استفاده از فرصت‌ها، به سوی تخریب فرصت‌ها حرکت کرد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)