• ۱۴۷
  ۱۴۷
  ۱۴۷
  ۱۴۷
  ۱۴۷
  ۱۴۷
  ۱۴۷

برای دیدن سند در اندازه‌ی اصلی بر روی آن کلیک کنید.

با افشای نام اعضای خانواده برخی از وزیران دولت احمدی‌نژاد و اعضای کنونی مجلس شورای اسلامی در فهرست دریافت‌کنندگان بورسیه‌های غیرقانونی در دولت‌های نهم و دهم، ماجرای استیضاح رضا فرجی دانا، “وزیر علوم، تحقیقات، و فناوری” در دولت حسن روحانی وارد فاز تازه‌ای شد.

روز پنج‌شنبه (۲۳ مرداد-۱۴ آگست)، عباس مقتدایی، “عضو کمیسیون آموزش مجلس مجلس شورای اسلامی” در گفتگو با خبرگزاری “فارس”، متعلق به سپاه پاسداران، با استقبال از افشای تخلفات صورت‌گرفته در مورد بورسیه‌های غیرقانونی گفت: «باید مشخص شود چرا آقای وزیر پیش از طرح مسأله استیضاح این تخلفات را رسانه‌ای نکرده است؟»

یک روز پیش‌تر علی‌رضا سلیمی، دیگر عضو این کمیسیون در گفتگو با دیگر خبرگزاری وابسته به سپاه، “تسنیم”، رسانه‌ای شدن موضوع سه هزار بورسیه غیرقانونی در دولت قبل پیش از بررسی‌های نهایی را “حاشیه‌سازی رسانه‌ها” و “آدرس غلط دادن به افکار عمومی” دانست و خواستار “ورود قوه قضاییه” به این موضوع شد.

وی با بیان این‌که ممکن است در میان بورسیه‌شدگان «افراد دارای مشکل وجود داشته باشند»، افزود که اعلام قطعی ۳هزار بورسیه “غیرقانونی” در دولت گذشته، “صحیح نیست”، چرا که بر اساس گزارش‌های مسوولان وزارت علوم در کمیسیون آموزش، «برخی از این افراد دارای رتبه بالا هستند و مشکل خاصی نداشته‌اند».

قاسم جعفری، سخنگوی کمیسیون آموزش نیز در گفتگو با همین خبرگزاری، موضوع بورسیه‌های غیرقانونی در دولت گذشته را “سناریور روانی-رسانه‌ای” تهیه شده در یک “ستاد جنگ روانی” و “برنامه‌ریزی‌شده برای انحراف اذهان از استیضاح وزیر علوم” توصیف و پیشنهاد کرد که هر سه دولت‌ هاشمی، خاتمی و احمدی‌نژاد، «تعداد و روش» بورسیه‌های داده شده را منتشر کنند تا «مشخص شود در کدام دولت در بحث بورسیه‌ها تخلف صورت گرفته است».

در این میان، جبار کوچکی‌نژاد که خود یکی از متهمان این پرونده به حساب می‌آید، با “غیرقابل‌قبول” خواندن “ادعای” بورسیه‌های غیرقانونی در دولت گذشته، به “تسنیم” گفت که اساسا «قانونی برای قانونی و غیرقانونی بودن بورسیه‌ها وجود ندارد» و «اصل این موضوع به تشخیص وزرا بستگی داشته است».

وی اضافه کرد که در دولت محمد خاتمی هم «بورسیه‌های زیادی ارائه شد که می‌توان از آن‌ها نیز ایراد گرفت».

گفتنی است خبرگزاری “ایلنا” روز چهارشنبه (۲۲ مرداد) با انتشار گزارشی از دستیابی به “اسناد موثقی” خبر داد که نشان می‌دهد «برخی مدیران رسانه‌ای منتسب به اصول‌گرایان، نمایندگان مجلس، اعضای درجه اول خانواده برخی از وزرای دولت احمدی‌نژاد و نیز فرزندان روحانیون صاحب‌ منصب، در لیست بورسیه‌های غیرقانونی و تخلفات غیرقانونی در رابطه با وزارت علوم قرار دارند».

به نوشته‌ی “ایلنا”، در فهرست بورسیه‌های غیرقانونی نام پسر و داماد محمد سلیمانی، “وزیر ارتباطات دولت گذشته” و از طراحان اصلی استیضاح فرجی دانا به چشم می‌خورد که به ترتیب بورس ادامه تحصیل در کانادا و امریکا دریافت کرده‌اند.

این گزارش از فرزند محمدمهدی زاهدی، رییس کنونی “کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی” و وزیر علوم در دولت اول احمدی‌نژاد نیز به عنوان دانشجویی نام برده که «با معدل ۱۳، از بورسیه نخبگان استفاده کرده و هم‌اکنون مشغول تحصیل در مقطع دکترا است».

“ایلنا” هم‌چنین از اعطای بورسیه به خواهرزاده و داماد آقای زاهدی خبر داده و افزوده است که به همسر وی نیز در حالی «مجوز فعالیت یک مرکز آموزش عالی ویژه زنان در تهران داده شد» که مطابق قوانین موجود این امر یک “تخلف قانونی” به شمار می‌آید.

پیش از نیز در شهریورماه ۹۲، خبرگزاری ایرنا، حکم بورس داخل کشور سارا دانشجو، دختر کامران دانشجو، وزیر پیشین علوم در دولت محمود احمدی‌نژاد منتشر شد. بر اساس این حکم که در  تاریخ ۲۰ مرداد ۹۲ و توسط محمود ملاباشی، معاون وقت وزارت علوم صادر شده، خانم دانشجو از بورسیه مقطع دکترای رشته‌ی زیست‌فناوری در “دانشگاه تربیت‌مدرس تهران” بهره‌مند شده است.

طرح استیضاح رضا فرجی دانا با ۵۰ امضا روز ۲۱مردادماه از سوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد. “بازگشت دانشجویان ستاره‌دار و استادان اخراجی به دانشگاه‌ها”، “عدم پذیرش پذیرفته‌شدگان بورسیه‌های تحصیلات تکمیلی”، “عزل و نصب‌های صورت‌گرفته در وزارت علوم و دانشگاه‌ها” و “باز شدن فضای سیاسی دانشگاه‌ها”، چهار دلیلی هستند که استیضاح‌کنندگان در متن استیضاح به آن اشاره کرده‌اند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)