dcfg645dfg44d

“امروز در کشور گروه‌های خطرناکی وجود دارند که برای کشور از داعش و طالبان خطرناکترند”؛ این بخشى از سخنرانى مدیر مسئول روزنامه جمهورى اسلامى در برج میلاد است.

در مراسم بزرگداشت روز خبرنگار که دیروز از سوی انجمن صنفی روزنامه‌های غیردولتی و با حضور مدیران مسئول،خبرنگاران و اهالی رسانه در سالن همایش‌‌های برج میلاد برگزار شد هم از میرحسین موسوى تجلیل شد و هم از روزنامه نگارانِ افشاگر قتل هاى زنجیره اى.

به گزارش  ایلنا،علی مطهری نماینده مجلس شورای اسلامی در این مراسم گفت: خبرنگار از جامعه و برای جامعه خبر می‌آورد و امروز نقش خبرنگاران در جامعه کاملا مشهود است.

وی با اشاره به اینکه آزادی عمل خبرنگاران از بروز فساد جلوگیری می کند، گفت: زمانی که در کشور مطبوعات آزاد بودند بحث‌هایی همچون قتل‌های زنجیره‌ای،مسائل پیش آمده در بند ۳۵۰ اوین و همچنین قتل ستار بهشتی بیان و افشا شد.

وی ادامه داد: در کشورهایی همچون ژاپن نه دیوان محسابات وجود دارد و نه دستگاه نظارتی بلکه خود مردم،رسانه‌ها و خبرنگاران بهترین عامل و ناظر مبارزه با فساد هستند.

وی با اشاره به اینکه برای اولین بار در دوره مشروطه نقش مطبوعات مهم تلقی شد، گفت: باید به سمتی حرکت کنیم که برخوردهای دوگانه با مطبوعات وجود نداشته باشد و همانگونه که با یک روزنامه اصلاح طلب برخورد می‌شود با کیهان و فارس هم همانطور برخورد شود و حاکمیت دوگانه در مطبوعات باید از بین برود.

وی با اشاره به اهمیت هیات نظارت بر مطبوعات گفت: وقتی هیات نظارت بر مطبوعات وجود دارد باید قبل از توقیف یک روزنامه  نظر هیات نظارت اخذ شود و اگر دادستانی می‌خواهد روزنامه‌ای را توقیف کند و یا سایتی را فیلتر کند باید قبلش نظر هیات نظارت را اخذ کند.

وی افزود: باید نظام جامع رسانه‌ای و لایحه جامع نظام رسانه‌ای، صدا و سیما را نیز در بر بگیرد و این لایحه هر چه زودتر باید از طرف دولت ارائه شود همچنین باید در دادن یارانه‌ها به نشریات کیفی یارانه داده شود.

مطهری با اشاره به اینکه روزنامه‌نگاران زندانی باید آزاد شوند، گفت: نباید خبرنگاری به خاطر پیگیری مساله‌‌ای همچون حادثه زندان اوین ماه‌ها در انفرادی بماند از طرف دیگر باید انجمن صنفی روزنامه‌نگاران مشکلش حل شود و از آنجا که وزارت اطلاعات شکایت خود را پس گرفته قوه قضاییه نباید سخت‌گیری کند و این انجمن باید زودتر باز شود.

وی ادامه داد: باید قانون دسترسی آزاد به اطلاعات که سال ۸۸ مصوب شد زودتر اجرایی شود.

نقش موسوى در رونق روزنامه نگارى

به گزارش ایلنا، مسیح مهاجری مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی دیگر سخنران این مراسم اظهار امیدوارى کرد که “از این به بعد در روز خبرنگار رئیس جمهور تنها به خانه شهید صارمی نرود و از سایر خبرنگاران نیز تقدیر کند”.

وی ادامه داد: خبرنگار زمانی ارزش دارد که مستقل باشد والا رسانه دولتی خط فکری مشخصی دارد و رسانه و روزنامه دولتی عروس هزار داماد است.

وی با اشاره به حضور خود در روزنامه جمهوری اسلامی گفت: من بعد از پایان کار مهندس میرحسین موسوی به پیشنهاد شهید بهشتی به این روزنامه رفتم و همان زمان شهید بهشتی به ما گفت که از دولت پولی نگیرید البته این حرف امروز به این معنی نیست که روزنامه‌ها از دولت یارانه نگیرند یا دولت یارانه را قطع کند.

وی با اشاره به تلاش‌های نخست وزیر دوران جنگ در رونق و گسترش روزنامه‌نگاری در ایران؛ ابراز امیدواری کرد موضوع حصر میرحسین موسوی برطرف شود.

مهاجری با اشاره به اینکه دولت نباید روزنامه تاسیس کند گفت: زمانی که هاشمی رفسنجانی قصد داشت روزنامه ایران را تاسیس کند من مخالف بودم و بعدا دیدید که این روزنامه چه بلایی بر سر ایشان و دولت‌های بعد آورد.

وی افزود: روزنامه‌ها باید از پستان دولت مستقل باشند و باید در انبوه پرداخت‌هایی که امروز به شکل یارانه انجام می‌شود تحولی صورت بگیرد و نباید روزنامه‌هایی که از پستان‌های شهرداری و دولت شیر می‌خورند و ارتزاق می‌کنند و یارانه می‌گیرند باز هم از دولت بودجه بگیرند.

وی با اشاره به اینکه صدا و سیما نیز باید مستقل باشد گفت: اگر بعد از وقایع سال ۸۸ ما یک رادیوی خصوصی و یا تلویزیون خصوصی داشتیم که حرف دیگران پخش می‌شد وضعیت بهتر بود می‌توانیم حداقل مانند افغانستان و پاکستان تلویزیون خصوصی داشته باشیم.

وی با اشاره به لزوم تکریم خبرنگاران گفت: تکریم خبرنگار به این نیست که در روز خبرنگار به آنها بگوییم از اتوبوس و مترو مجانی استفاده کنند و یا از برج میلاد بالا بروند بلکه باید خبرنگاران طرف مشورت و مسئولیت قرار بگیرند.

مهاجری با اشاره به اینکه امروز باید از ظرفیت اعتدال به خوبی استفاده شود گفت: دولت قدرتش کم است اما از همین قدرت کم هم درست استفاده نمی‌کند زیرا استفاده از قدرت شجاعت و جسارت می‌خواهد ما باید از فضای اعتدال استفاده کنیم زیرا امروز در کشور گروه‌های خطرناکی وجود دارند که برای کشور از داعش و طالبان خطرناکترند

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)