مصر تمام مسیرهای دسترسی به غزه را مسدود کرده است

اکنون اگرچه مصر کشتار غزه را محکوم کرده و خواستار آتش بس بوده است ولی در روزهای اخیر این اتهام به مصر وارد شده که نسبت به درد و رنج غزه بی تفاوت بوده است و منافع قاهره به طرف اسرائیل کشیده شده است.

پیام نو،  تصمیم گیری و سختگیری کشور مصر برای بسته نگه داشتن مرزهایش و عدم اجازه عبور کمک های بشردوستانه به غزه با انتقادات فراوانی همراه بوده است و رسانه ها معتقدند طرفداری مصر از اسرائیل صدمه جدی به ساکنان غزه وارد کرده است.

به گزارش پیام نو، اخیرا مصر کمک های دارویی که به سوی غزه می رفت را بازگرداند ، این امر درمورد ۱۰۰ تن کمکهای بشردوستانه ایران نیز صدق می کند که در انتظار اجازه مصر برای عبور کمک ها به غزه است. درجریان سه هفته بمباران غزه توسط نیروهای اسرائیلی ، مصر تمامی راههای کمکی به غزه را به دلیل اختلافاتش با حماس مسدود کرده است

گاردین نوشت اگرچه جنگ غزه تقابل بین اسرائیل و حماس تصویر شده ولی یک کشور سوم نیز با طرفداری از اسرائیل تنش ها را شدت بخشیده است. مصر که عنوان کارگزار سنتی روابط فلسطین و اسرائیل محسوب می شود در جریان درگیریهای گذشته همواره تصور می شد که برای منافع فلسطین تلاش می کند. اکنون اگرچه مصر کشتار غزه را محکوم کرده و خواستار آتش بس بوده است ولی در روزهای اخیر این اتهام به مصر وارد شده که نسبت به درد و رنج غزه بی تفاوت بوده است و منافع قاهره به طرف اسرائیل کشیده شده است.

از ماه جولای مصر گذرگاه رفح مرتبط به غزه و تونلهای زیرزمینی که مواد ضروری را به این منطقه وارد می کرد مسدود کرد. مصر خواستار پذیرش آتش بس از سوی حماس بود ولی حماس خواستار آن بود که مصر چگونگی این آتش بس را اعلام کند. رهبران مصر تمایلی به کمک به حماس ندارند چون این گروه را متحد اخوان المسلمین می دانند. مصر به رهبری “عبدالفاتح السیسی” برای محکم کردن قدرت به سختی اخوان المسلمین را در داخل کشور سرکوب کرده است و فشار به حماس نیز تلاش برای خشکاندن کمکهای این گروه به اخوان المسلمین است. این امر در رسانه های مصری نیز دیده می شود که اکثرا با ساکنین غزه همدردی می کنند ولی بارها رویکردی خشن را درپیش گرفته اند. درعین حال نگرش عمومی مردم مصر نسبت به ساکنین غزه با همدردی بوده است.

در هفته های اخیر درگیریها نشانه هایی از نرم شدن مقامات مصری دیده شد که بیشتر به دلایل سیاسی بود و نه دلایل بشردوستانه ، کشورهای رقیب مصر چون ترکیه و قطر درحال تلاش برای ایجاد شرایط آتش بس هستند و نگرانی از این امر که مصر ممکن است نقش سنتی خود در تقابل اسرائیل فلسطین را از دست بدهد باعث شده رهبران مصری به تغییر در موضع خود فکر کنند

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)