از چپ به راست: مریم رحمانیان، جیسون رضاییان و یگانه صالحی

 در نخستین‌ واکنش‌ها به خبر بازداشت سه خبرنگار و عکاس ایرانی-امریکایی در تهران، دو مقام ارشد قضایی جمهوری اسلامی، ضمن تایید این بازداشت‌ها، اطلاع‌رسانی درباره‌ی آن را به آینده موکول کردند.

به گزارش خبرگزاری “فارس”، غلام‌حسین اسماعیلی، رییس کل دادگستری استان تهران، روز جمعه (۳ مرداد-۲۵ جولای) در حاشیه راهپیمایی حکومتی “روز قدس” در تهران، با بیان اینکه «این موضوع هنوز در مرحله تحقیقات است»، گفت که اطلاع‌رسانی در این خصوص “بعد از بازجویی‌ها” و “بررسی‌های فنی” صورت خواهد گرفت.

آقای اسماعیلی در گفتگو با خبرگزاری “تسنیم”، دیگر خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران نیز اظهار داشت: «مجموعه امنیتی و اطلاعاتی ما اشراف کاملی داشته تحرکات عیادی دشمن در کشور را زیر نظر دارد و اجازه نمی‌دهد که کشور عزیز و اسلامی ما به جولانگاه آن‌ها مبدل شود.»

این خبرگزاری در عین حال اتهام بازداشت‌شدگان را بر اساس شنیده‌ها، “جاسوسی” اعلام کرد.

غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، “دادستان کل کشور” جمهوری اسلامی نیز در جریان این راهپیمایی با ابراز بی‌اطلاعی درباره این پرونده به خبرگزاری “فارس” گفت: «اجازه بدهید زمان همه چیز را مشخص کند.»

نخستین بار، روزنامه امریکایی “واشنگتن پست”، روز پنج‌شنبه (۲ مرداد-۲۴ جولای) گزارش داد که جیسون رضاییان، خبرنگار این نشریه و همسرش، یگانه صالحی، شام‌گاه سه‌شنبه (۳۱ تیرماه) در تهران بازداشت شده‌اند. این روزنامه هم‌چنین در گزارش خود از بازداشت هم‌زمان دو عکاس خبری دیگر که با آقای رضاییان همکاری می‌کردند خبر داد.

آقای رضاییان، ۳۸ ساله، از سال ۲۰۱۲ به عنوان خبرنگار واشنگتن پست در تهران فعالیت می‌کرد. او پیش از آن نیز به عنوان خبرنگار آزاد مقیم تهران گزارش‌هایی را برای برخی روزنامه‌ها و رسانه‌های آمریکایی هم‌چون “سان‌فرانسیسکو کرانیکل” و “اسلیت” تهیه کرده بود. همسر وی، خانم صالحی نیز خبرنگار روزنامه انگلیسی‌زبان “نشنال” مستقر در امارات متحده عربی است که هرچند هنوز تابعیت امریکا را ندارد اما برای اقامت در این کشور اقدام کرده بود.

در همین حال، شام‌گاه جمعه (۳ مرداد)، وب‌سایت “کمپین بین‌المللی حقوق بشردر ایران” به نقل از یک “منبع موثق” جزییات بیشتری از بازداشت این چهار نفر را منتشر کرد.

این وب‌سایت دو بازداشت‌شده دیگر را “مریم رحمانیان” و همسرش “وحید” معرفی کرد و به نقل از منبع خود نوشت که هر کدام از این دو زوج‌ روزنامه‌نگار، با هجوم نیروهای امنیتی به منزل‌شان بازداشت و پس از تفتیش و ضبط وسایل شخصی مانند لپ‌تاپ و دست‌نوشته‌ها به محلی که هنوز نامعلوم است، منتقل شده‌اند.

این منبع هم‌چنین گفته که خانه‌ی این افراد بعد از بازرسی منزل‌شان به «جهنم» تبدیل شده بود.

مری رضاییان، مادر جیسون رضاییان هم با تاکید بر این‌که آخرین بار دو روز پیش از بازداشت فرزندش با او صحبت کرده بود به “کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران” گفت:‌ «هیچ نشانه‌ای از نگرانی از این‌که او ممکن است در خطر باشد در صحبت‌هایش وجود نداشت. او پنج سال پیش هم در جریان انتخابات وقتی به گزارشگری مشغول بود بازداشت و بلافاصله آزاد شد.»

خانم رضاییان با تاکید بر این‌که فرزندش «بسیار مورد احترام» و «در گزارش‌گری خود هوشیار و بادقت بود»، دلیل کار کردن او در ایران را تلاش برای تغییر چهره‌ی «منفی» این کشور در رسانه‌های امریکایی عنوان کرد و افزود: «روزنامه‌نگاری را انتخاب کرد تا بتواند برای ساختن پل‌هایی برای فهم مشترک و همچنین به اشتراک گذاشتن میراث فرهنگی ایران با غرب کمک کند. کار او جنجال آمیز نیست و روایت صادقانه است است از روابط مردم و روح ایران.»

گفتنی است در نخستین واکنش‌های بین‌المللی به بازداشت این خبرنگاران، مری هرف، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرد که مقامات امریکایی از بازداشت آن‌ها آگاه هستند.

داگلاس ییل، “دبیر سرویس خارجی” روزنامه واشنگتن‌پست نیز نسبت به وضعیت جیسون رضاییان، یگانه صالحی و دو عکاس-خبرنگار دیگری که همراه آن‌ها بازداشت شده‌اند، «عمیقا» ابراز نگرانی کرد.

در همین حال در روز جمعه، “سازمان گزارشگران بدون مرز” با صدور اطلاعیه‌ای، بازداشت این روزنامه‌نگاران را محکوم کرد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)