عکاس: فاطمه رضائیان
اردیبهشت ۱۳۹۳

هر جمعه در پارکینگ طبقاتی پروانه واقع در خیابان جمهوری؛ بین خیابان های سعدی و لاله زار برگزار می شود. این بازار که در سه طبقه ی ابتدایی پارکینگ مذکور دائر می شود فضایی ست شلوغ، نیمه تاریک  و فاقد تهویه ی مناسب، که با این وجود هر هفته مردم زیادی را برای خرید اجناس ارائه شده در بازار و گاهن گذران اوقات فراغت و تماشای فضای دلنشین و سنتی بازار به این مکان می کشاند.

بعد از چند مرتبه بازدید از فضای بازار و گفتگو با فروشندگان و یا مشتریان متوجه خواهید شد که بسیاری از فروشندگان و مشتریان این  مکان دائمی بوده و بعد از گذشت سال ها همچنان بدون تغییر باقی مانده اند (به طوری که برخی از سوژه های  عکس ها _به خصوص فروشندگان ترکمن_ تقاضا کردند که عکس هایشان را حتا تا چند ماه پس از تاریخ گرفتن شان در همان مکان به آنها تحویل دهم). طبقه ی اول این بازار به فروش اجناس قدیمی و عتیقه و همچنین برخی وسایل چوبی اختصاص دارد که تقریبن هر نوع جنسی را در بر می گیرد. فروشندگان این اجناس عمومن  شامل مردان مسنی می شود که اجناس خود را بر پارچه ای روی زمین پهن کرده و خود نیز در کنار آن نشسته اند و خریدارانشان نیز از قشر عتیقه دوستانی اند که آنها هم بیشتر از بین میانسالان اند. طبقه ی دوم و سوم بازار نسبت به طبقه ی اول بسیار شلوغ تر و پر رفت و آمد تر است.

در این دو طبقه اجناس با تنوع بیشتری ارائه می شود. مانتوها و لباس های سنتی که بسیار هم پر طرفدار هستند و بر روی رگال هایی برای تماشا آویزان شده اند و نیز غرفه هایی برای فروش زیور آلات دست ساز، تابلوها و اجناس هنری بسیارخلاقانه که توسط دختران و پسران هنری عرضه می شوند که مشتریان جوان را به این غرفه ها می کشانند. در میان فروشندگان، ترکمن های بسیاری دیده می شوند که به فروش پارچه، روسری و لباس های سنتی و همچنین گلیم مشغول هستند. این فروشندگان نیز عمومن بر روی زمین و در کنار اجناس خود نشسته اند. در گوشه و کنار این بازار زنان مسنی دیده می شوند که برای فروش لباس های دست دوز خود و یا ترشی ها و شیرینی های خانگی به این مکان کشیده شده اند. لازم به ذکر است که برخی از این فروشنده های خوراکی های خانگی وابسته به انجمن های خیریه هستند و درصدی از سود خود را به این انجمن ها اختصاص می دهند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com