در حالی که امشب شهر سائوپائولوی برزیل میزبان مهم‌ترین رویداد ورزشی سال۲۰۱۴ می‌شود؛ نمایش رقابت‌های بیستمین جام‌جهانی در سینماهای تهران منتفی شد؛ اما شاید این بازی‌ها در پارک‌ها و فضاهای عمومی شهری پایتخت پخش شود. هرچند هنوز هیچ مسوولی در شهرداری تهران این موضوع را تایید نمی‌کند. موضوع نمایش بازی‌های جام جهانی در پارک‌ها و برج میلاد و باغ‌موزه قصر یک‌ماه پیش در دویست‌وسی‌و‌سومین جلسه شورای اجتماعی، فرهنگی و ورزشی شهرداری تهران مطرح شد و اعضای شورا به منظور ایجاد فضایی شاد، مفرح و تقویت روحیه ملی در بین شهروندان با پخش مسابقات جام‌جهانی فوتبال در اماکن عمومی موافقت کردند. در آن زمان نمایش این بازی‌ها بسته به‌نظر شورای تامین استان و شورای امنیت بود. پخش فوتبال در فضاهای عمومی از سال۲۰۰۶ که ایران در بازی‌های جام‌جهانی به مرحله نهایی رفته بود آغاز شد.

فوتبال

در آن زمان مسوولان شهرداری وقت تصمیم گرفتند تا این بازی‌ها را در فضاهای عمومی زیرنظر شهرداری نیز پخش کنند تا مردم هم به‌طور دسته‌جمعی به دیدن بازی‌ها بنشینند و هم با توجه به برگزاری این بازی‌ها در فصل تابستان از فضاهای عمومی مثل پارک‌ها استفاده کنند. نمایش این بازی‌ها به‌خصوص بازی‌های تیم‌ملی ایران در پارک‌های بزرگ مثل پارک ملت و پارک لاله با استقبال بسیار زیادی از سوی شهروندان تهران روبه‌رو شد و بسیاری از خانواده‌ها فوتبال‌ها را از این طریق دیدند.

البته بعد از این شهرداری با نمایش مجموعه‌های تلویزیونی نیز فضای دیداری خوبی در ایام تابستان برای شهروندان فراهم کرد. امسال هم به‌نظر می‌رسید هم مسوولان شهری و هم سینماداران به فکر نمایش فوتبال‌ها به‌صورت مستقیم از سینماها و اماکن عمومی باشند.

اما نمایش بازی‌ها از سینماها درست یک‌روز مانده به آغاز جام‌جهانی منتفی شد آن هم به‌دلیل کمک به اقتصاد سینما. هر چند از زمانی که بحث نمایش فوتبال‌ها از سینماها مطرح شد نیروی انتظامی اعلام کرد مجوز پخش این بازی‌ها را به‌صورت مختلط نخواهد داد و سینماداران هم اعلام کردند این اتفاق در صورت جداسازی رخ نخواهد داد اما روز سه‌شنبه انجمن سینماداران تصمیم گرفتند تا به این دلیل که پخش بازی‌ها در سینماها بر فروش فیلم‌ها تاثیر می‌گذارد آن را کنسل کنند.

شهرداری هم با وجود آنکه پیش از این اعلام کرده بود با این موضوع مشکلی ندارد اما به نظر می‌رسد هنوز به پاسخ قطعی از سوی نهادی دیگر نرسیده است. هر چند عبدالحسین مختاباد، رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر می‌گوید که به این موضوع رسیدگی می‌کند.

سعیدی، مدیر باغ‌موزه قصر در گفت‌وگو با «شرق» گفت مسوولان شهرداری از آنها خواسته‌اند تا تلویزیون شهری این باغ‌موزه را که در مقابل ساختمان مارکوف هست آماده کنند. سعیدی البته اعلام کرد این مجموعه آماده نمایش آثار است اما نمی‌توانند از نخستین بازی پخش فیلم را داشته باشند. امروز مهم‌ترین رویداد ورزشی جهان در برزیل آغاز می‌شود و به‌نظر می‌رسد با وجود آمادگی شهرداری پخش آن در روزهای بعدی قطعی شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)