ارومیه دریاچه دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: دریاچه ارومیه می تواند در مدت زمان ۱۰ سال احیا شده و به تراز اکولوژیک خود بر گردد.

عیسی کلانتری در گفتگو با مدیران حوزه آخیز دریاجه ارومیه گفت: پیش از این تصور می شد زمان احیای دریاچه به حدود ۱۳ سال برسد که این رقم با برآوردهای صورت گرفته و برنامه های احیا، سه سال کاهش می یابد.

کلانتری اضافه کرد: اکنون دریاچه ارومیه نزدیک به دو میلیارد مترمکعب آب دارد و در صورت احیاء با اضافه شدن ۱۲ تا ۱۲٫۵ میلیارد مترمکعب، این رقم به حدود ۱۴٫۵ میلیارد مترمکعب می رسد.

وی اظهار کرد: در حال حاضر همچنین غلظت نمک دریاچه ارومیه حدود ۵۰ درصد است که با اجرای عملیات احیاء و نتایج آن، این سهم به ۲۵ درصد می رسد.

مطمئن هستیم زندگی به دریاچه ارومیه بر می گردد

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه یادآوری کرد: مطمئن هستیم زندگی به دریاچه ارومیه بر می گردد و این امر نیازمند همکاری مردم، مسئولان و حمایت های دولت است.

وی با انتقاد از عدم آغاز عملیات احیای دریاچه ارومیه در چندین سال گذشته گفت: در صورتی که این عملیات، در سال های گذشته رخ می داد، هزینه های احیا نیز بسیار کمتر از زمان حال بود.

انتقال آب از دریاچه خزر به دریاچه ارومیه پایه علمی ندارد

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: انتقال آب از دریاچه خزر به دریاچه ارومیه پایه علمی ندارد و شخصیت علمی خاصی از این طرح حمایت نکرده چرا که این طرح خواسته برخی افراد دارای منفعت فردی است.

کلانتری افزود: عده ای به دنبال این هستند که هیچ کدام از برنامه های دولت درخصوص احیای دریاچه ارومیه به اجرا درنیاید و بسیاری از آنها نیز انتقال آب از دریاچه خزر به دریاچه ارومیه را پیشنهاد می کنند که این امر پایه علمی ندارد.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه هر طرحی، کامل و بی ایراد و اشکال نیست ادامه داد: هر پروژه ای که در احیای دریاچه ارومیه پیشنهاد و اجرایی شود، مشکلاتی را برای عده ای از شهروندان و مردم اطراف دریاچه ایجاد می کند ولی مطمئنا تبعات آن، بیشتر از تبعات خشکی کامل دریاچه ارومیه نیست.

کلانتری گفت: تصمیمات بزرگ در کنار منافع بسیار زیاد، یک سری آسیب هایی نیز دارد.

وی از تصمیم ستاد احیای دریاچه ارومیه برای ارائه نظرات نهایی خود به هیات دولت در نیمه دوم خرداد ماه امسال خبر داد و افزود: هیات دولت در نیمه دوم خردادماه امسال با تشکیل جلسه، در خصوص راه حل های نهایی احیای دریاچه ارومیه تصمیم می گیرد و مصوبات ستاد احیای این دریاچه را مورد بررسی قرار می دهد.

احیای دریاچه از اولویت های شخص رئیس جمهور است

وی از همراهی و مشارکت تمامی دستگاه ها به ویژه دانشگاه های معتبر کشور برای تصمیم سازی در خصوص احیای دریاچه ارومیه قدردانی کرد و ادامه داد: همه پیشنهادات ارائه شده حول محور احیای دریاچه ارومیه است و دولت و شخص رییس جمهوری نیز اولویت خود را برای احیای این دریاچه قرار داده اند و بر آن مصمم هستند.

وی اضافه کرد: ما مطئمن هستیم با استفاده از تکنولوژی و سرمایه گذاری، با کاهش مصرف آب می توان افزایش محصول را در این حوضه در بخش کشاورزی شاهد باشیم تا مشکلی در این خصوص نیز نداشته باشیم.

وی به برخی انتقادهای صورت گرفته در این جلسه به ویژه از سوی استاندار آذربایجان غربی در خصوص انتقال آب زرینه رود به تبریز و اقدامات انجام شده برای احداث خط دوم این انتقال نیز پاسخ داد و اظهار کرد: خط دوم متوقف شده است و انتقالی نخواهیم داشت ولی در خصوص خط نخست، من صلاحیت اظهارنظر ندارم و باید مسئولان مرتبط در این خصوص پاسخگو باشند.

آخرین وضعیت دریاچه ارومیه / جنوب دریاچه ارومیه در وضعیت بحرانی قرار دارد

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: در صورت تداوم روند فعلی خشکسالی و وضعیت بد بارش ها جنوب دریاچه ارومیه که دچار مشکل کم آبی است در وضعیت کاملا بحرانی قرار گرفته و کاملا خشک می شود.

حسن عباس نژاد افزود: ،سطح تراز دریاچه ارومیه در تاریخ دوم خرداد سال ۱۳۹۳ به رقم ۶۷/۱۲۷۰ سانتی متر بالاتر از سطح آبهای آزاد رسیده که در مدت زمان مشابه سال گذشته این سطح تراز  ۰۴/۱۲۷۱ سانتی متر بوده که کاهش ۳۷ سانتی متری نسبت به سال گذشته وجود دارد.

وی ادامه داد: در صورت ادامه روند کاهش سطح آب در پاییز امسال سطح تراز دریاچه ارومیه به کمتر از ۱۲۷۰ متر خواهد رسید.

دریاچه نسبت به وضعیت نرمال دارای ۷ درصد آب و ۳۱ درصد پهنه آبی می باشد

عباس نژاد گفت: براساس برآورد های انجام یافته حجم آب دریاچه ارومیه در وضعیت فعلی حدود ۲/۲ میلیارد متر مکعب بوده که ۷% حجم در وضعیت نرمال می باشد.

وی اظهار کرد: میزان ورودی از رودخانه ها به دریاچه در سال آبی جاری نیز در حدود  ۳۵۰ میلیون متر مکعب بوده که در زمان مشابه سال آبی گذشته ۶۷۰ میلیون متر مکعب بوده است.

مساحت عرصه آبی دریاچه هم اکنون یکهزار و ۸۰۰ کیلومتر مربع میباشد که ۳۱ درصد عرصه آبی در وضعیت نرمال است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)