22
شماره بیست و دوم رادیو داوطلب، مجله شنیداری موسسه کنشگران داوطلب منتشر شد. در این شماره از بازنگری و تسهیل در آیین‌نامه تأسیس سازمان‌های مردم نهاد جوانان، نهایی شدن سیاست‌های حمایتی سازمان‌های مردم نهاد، اجرا شدن کمپین روز کار داوطلبانه در ایران، برگزاری مجمع عمومی خانه سازمان‌های غیردولتی استان مرکزی، آغاز به کار ائتلاف حمایت از عهدنامه، برگزاری نخستین انتخابات اتاق‌های اصناف شهرستان‌های کشور در سی و یکم اردیبهشت ماه در تهران و شهرستان‌ها خواهید شنید.
محمود گلزاری، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان از بازنگری و تسهیل در آیین‌نامه تأسیس سازمان‌های مردم نهاد جوانان خبر داد.
گلزاری با بیان این مطلب گفت: در گذشته یک هزار و سیصد سمن در حوزه جوان ثبت شده است که در حال حاضر تنها ۴۰۰ تا ۵۰۰ سمن فعال در حوزه جوان داریم. ما معتقدیم که فعالیت بسیاری از این سازمان‌های مردم نهاد به دلیل قوانین سخت‌گیرانه متوقف شده است.
معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده خبر از نهایی شدن سیاست‌های حمایتی سازمان‌های مردم نهاد داد. شهیندخت مولاوردی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: سیاست‌های حمایتی در ابعاد مالی، اجتماعی از سوی معاونت زنان نهایی شده و پس از مطالعه و تأیید نهایی رئیس‌جمهور اعلام می‌شود.
کمپین روز کار داوطلبانه توسط کارکنان بنگاه‌های اقتصادی هفته گذشته در تهران و همزمان در ده شهر دیگر ایران اجرا شد. هدف از این کمپین که با شعار «یک روز به صدای قلبمان گوش دهیم» فراخوانی شد، حساس شدن کارکنان شرکت‌ها نسبت به مسائل و آسیب‌های اجتماعی شهر بود.
مجمع عمومی خانه سازمان‌های غیردولتی استان مرکزی با حضور حداکثری سازمان‌های مردم نهاد این استان در روز پنج شنبه یازده اردیبهشت ماه در سالن جلسات خانه سازمان‌های غیردولتی استان مرکزی برگزار شد. در این نشست کلیه اسناد مالی خانه در سال نود و دو به تصویب مجمع رسید و با رأی حاضرین تغییر ساختار خانه از هیئت مدیره به هیئت امنا تصویب گردید.
ائتلاف جهانی سازمان‌های جامعه مدنی (ائتلاف حمایت از عهدنامه)، ائتلافی از جنبش‌های اجتماعی، سازمان‌های غیردولتی و گروه‌های حقوق بشر از اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل خواست از ابتکاری در ماه ژوئن حمایت کنند که آغازی برای فرایند تدوین عهدنامه ای برای مبارزه با نقض حقوق بشر به وسیله شرکت‌ها خواهد بود. ائتلاف حمایت از عهدنامه به طور جمعی نماینده ۵۰۰ گروه در سراسر جهان و مصمم هستند به نقض حقوق بشر به وسیله شرکت‌ها پایان دهند.
یک فعال کارگری در خوزستان با انتقاد از بی‌توجهی کارفرمایان به ضرورت وجود نهادهای کارگری گفت: متاسفانه بسیاری از کارگرانی که برای پیگیری مطالبات کارگران در نهادهای صنفی عضو می‌شوند، به دلیل پیگیری حقوق کارگران ممکن است با خطر اخراج و یا عدم تمدید قرار داد از سوی کارفرما مواجه شوند. به گفته وی تقویت امنیت شغلی کارگران، جلوگیری از اخراج سلیقه‌ای کارگران، حذف اخذ سفته و انعقاد قرارداد سفید امضاء توسط برخی کارفرمایان خود لازمه ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری است تا بتوانند در مقابل این ظلم‌های آشکار بایستند.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی از برگزاری نخستین انتخابات اتاق‌های اصناف شهرستان‌های کشور در سی و یکم اردیبهشت ماه در تهران و شهرستان‌ها خبر داد. روسای حدود هشت هزار اتحادیه صنفی در کشور سی و یکم اردیبهشت‌ماه امسال در حدود ۴۰۰ شهرستان به طور همزمان نمایندگان اتاق‌های اصناف را تعیین می‌کنند.
همه این خبرها در بیست و دومین شماره صدای جامعه مدنی ایران، رادیو داوطلب در دسترس شماست.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)