به دنبال اعتراض جامعه گرافیک کشور در مورد کپی برداری نشانه سازمان دامپزشکی کشور و عدم رعایت حقوق مالکیت فکری و معنوی طراحان جوان کشور در دولت کنونی ، دامنه اعتراض ها به سطح نمایندگان مجلس رسید.
به گزارش ماه مهر، هر چند دولت کنونی داعیه عدالت محوری و قانونمداری داشته است ، با این وجود اقدام سازمان دامپزشکی کشور در نحوه انتخاب لوگوی این سازمان آن هم پس از ۹۰ سال که از عمر تاسیس آن گذشته است ، اعتراض های فراوانی را به همراه داشته است زیرا بر اساس شواهد و ادعاهای موجود این لوگو کپی برداری غیر قانونی از اثر یک هنرمند جوان بوده است .

در همین زمینه علی ایرانپور نماینده مردم مبارکه و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس اعلام کرد : در صورت اثبات ادعای این هنرمند، استفاده از نشانه یاد شده بدون کسب رضایت هنرمند اثر، کاری غیرقانونی و غیرشرعی است”.

نماینده دامپزشک مجلس نهم ثبت لوگوی سازمان دامپزشکی بدون بررسی شکایت مطروحه پیرامون این نشانه را دور از شان سازمان نامبرده دانست و افزود : صحت یا سقم این موضوع حتما باید بررسی شود و سازمان دامپزشکی موظف است به حقوق هنرمند و جامعه هنری احترام بگذارد.

وی همچنین ثبت لوگوی جدید سازمان دامپزشکی را بدون بررسی شکایت مطرح شده پیرامون این نشانه را کاری غیراخلاقی دانست و افزود:در شان سازمان دامپزشکی است که تا پیش از اثبات رسمی یا عدم اثبات ادعای مطروح شده، ثبت لوگوی سازمان را به تعویق بیندازد.

سازمان دامپزشکی کشور شهریور ماه گذشته پس از ۹۰ سال با اعلام یک فراخوان عمومی از هنرمندان گرافیک کشور درخواست کرد تا طرح های پیشنهادی خود را برای لوگوی این سازمان ارایه دهند تا لوگوی برتر به عنوان نشانه سازمان دامپژشکی استفاده شود.

هر چند مدت این فراخوان تا هشتم مهر ماه تمدید شد ، اما در روز دامپزشکی ( ۱۴ مهر ) مسئول سازمان دامپزشکی کشور با رونمایی نشانه ای که بهزاد جوانبخت طراحی کرده بود ، اعلام کرد که متاسفانه آثار رسیده به این سازمان بر اساس فراخوان از کیفیت پائینی برخوردار بوده است و سازمان طراحی نشانه را به بهزاد جوانبخت سفارش داده است .

به دنبال رونمایی از این نشانه ، محسن جمالی هنرمند جوان و فعال گرافیک کشور که در این فراخوان شرکت کرده بود ، با آشکار شدن شباهت زیاد لوگوی منتخب به اثر ارسالی او به سازمان دامپزشکی ، لب به اعتراض گشود که اعتراض او از سوی بسیاری از هنرمندان فعال این عرصه نیز تائید شد . صحه هنرمندان گرافیک کشور بر شائبه کپی برداری از لوگوی این هنرمند جوان از سوی سازمان دامپزشکی کشور موجب شده است که هم اکنون حتی برخی نمایندگان مجلس نیز نسبت به بروز بی عدالتی اعتراض کرده و خواهان رسیدگی به این مساله باشند.

 

 

 

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)