در روز جهانی کارگر، روزی که حسن روحانی در مراسم دولتی آن از آزادی تشکل‌یابی کارگران سخن گفت، ۲۳ تن از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه و چند فعال اتحادیه آزاد کارگران ایران بازداشت شدند. ساعاتی بعد بیش از ۲۰ تن از اعضای بازداشت‌شده سندیکای کارگران شرکت واحد آزاد شدند. اما از وضعیت جمیل محمدی، پروین محمدی و شاپور احسانی‌راد هنوز اطلاعات دقیقی منتشر نشده است.

کارگران بازداشت‌شده به‌هنگام بازداشت مورد ضرب و شتم، توهین و بدرفتاری قرار گرفته‌اند.

کارگران بازداشت‌شده به‌هنگام بازداشت مورد ضرب و شتم، توهین و بدرفتاری قرار گرفته‌اند

طبق گزارش خبرنگار رادیو زمانه، جمعی از فعالان کارگری و اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در پایانه آزادی شهر تهران بازداشت شدند.

آن‌ها تصمیم داشتند در ساعت ۱۲الی ۱۴روز پنج‌شنبه ۱۱ اردیبهشت، برای بزرگداشت روز جهانی کارگر در پایانه اتوبوسرانی میدان آزادی اقدام به توزیع گل و شیرینی در بین شهروندان کنند که با انبوهی از نیروهای پلیس، نیروهای لباس شخصی و پلیس ضد شورش روبه‌رو شدند.

نیروهای امنیتی به‌طور مشخص در بین عابران به دنبال فعالان شناخته شده چپگرا بودند و به محض مشاهده، آنان را بازداشت یا از محوطه پایانه خارج می‌کردند. در این میان تعداد زیادی از فعالان کارگری و سیاسی بازداشت شدند که پس از آزادی تعدادی از آنان، دست‌کم ۲۳نفر با همراهی غیرمتعارف پلیس راهی زندان اوین شده‌اند.

به‌گفته خبرنگار رادیو زمانه، همه دستگیرشدگان به‌شکل فشرده و همراه با ضرب و شتم در یک خودروی ون جا داده شدند. دو موتورسیکلت در جلو و دو موتورسیکلت در عقب، خودرو حامل زندانیان را همراهی کرده و تعداد دیگری خودرو متعلق به نیروهای انتظامی و امنیتی نیز همراه با زندانیان به حرکت درآمدند.

بازداشت‌شدگان را ابتدا به «ستاد راهنمایی و رانندگی» مستقر در خیابان آزادی برده و سپس به زندان اوین منتقل کردند.

اسامی تعدادی از بازداشت‌شدگان عبارت بودند از: ابراهیم مددی، ناصر محرم‌زاده، الفتی، امیر تاخیری، مرتضی کمساری، علی‌اکبر نظری، وحید فریدونی، عبدالله ایراندخت، محمد سالاری، قاسمی، داود فاطمی، محسن حسینی‌تبار، رضا نعمتی‌پور، توکلی و چراغی.

ابراهیم مددی از فعالان شناخته شده جنبش کارگری ایران به‌هنگام دستگیری و پیش از انتقال بازداشتگاه گفت: «حکومتی که کارگران را به‌خاطر توزیع گل و شیرینی در روز کارگر دستگیر کند و کتک بزند، نمی‌تواند ادعای دموکراسی داشته باشد.»

ساعاتی بعد از این دستگیری‌ها، وب سایت اتحادیه آزاد کارگران ایران خبر داد که بیش از ۲۰ تن از اعضای بازداشت‌شده سندیکای کارگران شرکت واحد تهران آزاد شدند. اما از عظیم زاده و جمیل محمدی و پروین محمدی و شاپور احسانی‌راد خبری نیست.

از نکات قابل توجه در تجمع پایانه میدان آزادی، اقدام سه راننده شرکت واحد با وجود جو سنگین امنیتی بود. این سه راننده در حالی که لباس فرم رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی را به تن داشتند به وسط محوطه پایانه رفته و شروع به دست زدند کردند. نیروهای لباس شخصی نیز آن‌ها را بازداشت کردند.

به‌گفته خبرنگار رادیو زمانه این سه راننده پلاکاردی به همراه نداشتند و شعاری نیز سر ندادند. آن‌ها صرفا به دلیل دست زدن در روز جهانی کارگر بازداشت ‌شدند.

از سوی دیگر وضعیت محوطه اطراف وزارت کار ایران نیز تبدیل به یک پادگان نظامی شده و مأموران لباس شخصی و نیروهای پلیس اجازه تردد هیچ کس را در پیاده‌رو مقابل این وزارتخانه نمی‌دادند.

وزارت کار ایران در خیابان آزادی و در نزدیکی پایانه مسافربری میدان آزادی واقع است و به دلیل سابقه تجمع خودجوش کارگران معترض در مقابل آن، روز پنج‌شنبه با تعدادی زیادی نیروی لباس شخصی و نیروهای ویژه ضد شورش به محاصره درآمده بود تا جلوی تجمع فعالان کارگری و کارگران ایران در این محل گرفته شود.

وب سایت اتحادیه آزاد کارگران ایران گزارش داده نیروهای امنیتی مانع برگزاری وگردهمایی کارگران در محل وزارت کار شدند. این گردهمایی قرار بود به‌دعوت این اتحادیه برگزار شود.

کارگران و فعالان کارگری در گروه‌های چند نفره به‌شکل پراکنده در اطراف خیابان و کوچه‌های منتهی به اداره کار منتظر فرصت بودند تا گردهمایی را آغاز کنند.

این گزارش می‌افزاید شاهپور احسانی‌راد و پروین محمدی، دو تن از اعضای هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران و گروهی از کارگران حاضر توسط مأموران دستگیر شده‌اند.

حسن روحانی در روز کارگر: کارگران باید بتوانند از طریق تشکل‌ها و جمعیت‌های آزادشان صدای خود را به گوش مسئولان و وزارت کار راحت و شفاف برسانند.

حسن روحانی: کارگران باید بتوانند از طریق تشکل‌ها و جمعیت‌های آزادشان صدای خود را به گوش مسئولان و وزارت کار راحت و شفاف برسانند.

شاهدان عینی گفته‌اند بازداشت‌شدگان در مینی‌بوس‌های ون پلیس و خودروهای نیروهای امنیتی به محل نامعلومی برده شدند.

نیمه‌شب ۱۰اردیبهشت‌ماه نیز جعفر عظیم‌زاده و جمیل محمدی دو فعال کارگری و از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران با یورش مأموران امنیتی در خانه خود بازداشت شدند.

همزمان با این بازداشت‌ها سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ، طی پیامی دستگیری اعضای اتحادیه آزاد کارگران و سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی را محکوم کرد و خواستار تدبیری امیدوارکننده از سوی دولت حسن روحانی برای آزادی همه کارگران زندانی در سراسر ایران شد.

بازداشت فعالان کارگری در روز جهانی کارگر در حالی صورت می‌گیرد که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در مراسم دولتی روز جهانی کارگر در سالن ۱۲ هزار نفری مجموعه ورزشی آزادی گفت: «شکل‌گیری تشکل‌های مدنی، مردمی و انجمن‌های خاص در میان کارگران آزاد و بدون مشکل باشد.»

حسن روحانی افزود: «کارگران باید بتوانند از طریق تشکل‌ها و جمعیت‌های آزادشان صدای خود را به گوش مسئولان و وزارت کار راحت و شفاف برسانند.»

مراسم دولتی روز کارگر در پی ندادن مجوز راهپیمایی به کارگران در سالن سرپوشیده برگزار شده است. از هشت سال پیش تاکنون کارگران اجازه برگزاری راهپیمایی در این روز را نداشته‌اند. از سال‌های دهه ۶۰ به این سو نیز تشکل‌های کارگری همواره زیر فشار بوده‌اند و اجازه نداشتند به‌طور مستقل روز جهانی کارگر را برگزار کنند.

رئیس‌جمهور ایران در سخنان روز کارگر خود تأکید کرد: «دولت نباید در این تشکل‌ها (تشکل‌های کارگری) مداخله کند. این تشکل‌ها مردمی است، در اختیار مردم است و دولت صرفا باید بستر لازم را برای این فعالیت و حمایت لازم را نسبت به این جمعیت‌ها انجام دهد.»

حسن روحانی همچنین وعده‌های دیگری چون «اشتغال و امنیت شغلی کارگران»، «اقدامات لازم برای مسکن کارگران»، «ارتقاء دفترچه‌های بیمه درمانی» و «فراهم ساختن زمینه اشتغال‌های کوچک، صنایع دستی، اشتغال روستاییان و اشتغال در زمینه گردشگری» را داد و گفت با تبعیض جنسیتی در دنیای کار و تلاش و تولید، مخالف است و زنان و مردان در صحنه کار باید از حقوق برابر برخوردار باشند.

مراسم دولتی روز کارگر با قطعنامه‌ای نیز همراه بود. در این قطعنامه با اشاره این‌که برخلاف اصل ۲۷ قانون اساسی به کارگران اجازه برگزاری راهپیمایی روز جهانی کارگر داده نشده است، از وضعیت بد اقتصادی، گرانی، بیکاری و عدم اجرای دقیق مقررات کار و تأمین اجتماعی انتقاد شد.

جشن روز جهانی کارگر در زندان اوین

در روز جهانی کارگر از زندان اوین نیز خبر می‌رسد که فعالان کارگری بند ۳۵۰ زندان اوین با تبدیل نان بربری به شیرینی در محوطه هواخوری این بند اقدام به برگزاری جشنی کوچک کرده‌اند. فعالان کارگری به همراه اعضای اتاق سهبند ۳۵۰زندان اوین که محل نگهداری زندانیان سیاسی چپگرا است، قطعات نان بربری را در آب قند خیس کرده‌ به‌همراه  شربت آبلیمو بین حاضران در این جشن پخش کرده‌‌اند. سخنران این مراسم، رضا شهابی، از اعضای زندانی سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی بوده است. در این مراسم زندانیان با چپدن نیمکت‌‌های هواخوری به صورت صحنه نمایش، اقدام به اجرای یک نمایش کارگری کرده‌اند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)