پخش مستند برنامه ۲۰:۳۰ شبکه ۲ تلویزیون ایران درباره وقایع بند ۳۵۰ زندان اوین، با حاشیه های بسیاری همراه بود. این مستند توسط باشگاه خبرنگاران جوان تهیه شده است. این خبرگزاری از زیرمجموعه ای صداوسیمای ایران محسوب می شود.

غیرواقعی بودن اظهارات مقامات قضایی، عدم گفت و گو با هیچ یک از زندانیان و پخش گزینشی صحنه های درگیری در زندان، از مهم ترین نکاتی است که در این مستند به چشم می خورد.

با این وجود به نظر می رسد گاف های مستند تازه تلویزیون دولتی ایران ابعاد بیشتری دارد. پخش تصاویری از وضعیت زندان اوین به ویژه بند ۳۵۰ زندان یکی از این موارد است. بررسی های ایران وایر نشان می دهد مستند دو قسمتی Behind the Bars in Iranکه فروردین سال گذشته از شبکه پرس تی وی پخش شد، یکی از منابع تهیه مستند تازه باشگاه خبرنگاران جوان درباره بند ۳۵۰ زندان اوین بوده است.

در این مستند ۵۰ دقیقه ای به بررسی وضعیت زندان های اوین و قزل حصار پرداخته شد و سیمایی به شدت مطلوب، متنوع، قانونی و استاندارد از زندان های ایران به تصویر کشیده شد. مهم ترین مقامی که در این مستند به اظهارنظر و دفاع از وضعیت زندان ها پرداخته، سهراب سلیمانی، مدیرکل زندان های استان تهران است.

در بخش اول مستند پرس تی وی تصاویری از زندان اوین حدفاصل دقیقه های ۲ تا ۴ بخش اول پخش می شود که این تصاویر حدفاصل دقیقه یک تا دو مستند تازه تکرار شده است.
پس از پخش این برنامه برخی فعالان سیاسی که سابقه حضور در زندان اوین داشتند، تصاویر منتشره را جعلی خواندند. به عنوان نمونه محمدرضا جلایی پور در صفحه فیس بوکش نوشت: “تصویر لانگ‌شاتی که نشان دادند از [بند) ۳۵۰ نیست (به شهادت دوستانی که آنجا بوده‌اند). ۳۵۰ نه پرده داره و نه پنکه‌ی سقفی.

مجری برنامه تلویزیونی ۲۰:۳۰ ایران تصاویر برنامه ای که دیشب پخش شد را مستند و دست اول خوانده بود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com