عاملان قتل دادستان زابل چه کسانی هستند و چه کسانی اعدام می شوند؟!…
zabol
در روز ۱۵ آبان ماه سال ۱۳۹۲ حجت الاسلام حمیدی رییس دادگستری سیستان و بلوچستان اعلام کرد که دادستان شهر زابل هدف ترور عده ای افراد ناشناس قرار گرفته و به همراه راننده خودرو به قتل رسیده اند.
این خبر در رسانه های داخلی بازتاب بسیار گسترده ای داشت. به خصوص اینکه موضوع ترور مطرح بود. مسلما زمانی که موضوع مهمی مانند ترور به میان می آیند، حساسیت نیز بیشتر می شود و ترور یک مقام قضایی برای رسیدگی های عجولانه نیز مزید بر علت می گردد.
چند روز پس از این حمله تروریستی به دادستان زابل مسول روابط عمومی کل سپاه پاسداران اعلام کرد که عاملان ترور مرحوم موسی نوری بازداشت شده اند. در حالی که گروهک جیش العدل که چندی پیش پنج سرباز ایرانی را به گروگان گرفته بود، اعلام نمودند که این ترور توسط آنها صورت گرفته است. این مقام امنیتی سپاه اعلام کرد که این ترور از سوی گروهک های تروریستی و معاند نظام نبوده است.
بررسی های که در این پرونده صورت گرفت نشان داد که این عمل مجرمانه مربوط به بحث قاچاق و انتقام گیری بوده است و هیچ ارتباطی به احتلافات سیاسی نداشته است. بنابراین در این پرونده موضوع محاربه به طور کلی به دلیل اینکه مرتکبین به دلیل یک انگیزه شخصی دادستان را به قتل رسانده بودند منتفی بوده است اما به دلیل ریختن خون یک مقام قضایی به همراه راننده خودرو موضوع در قالب ترور و جرم مجاربه جای گرفت.

با اینکه مسول روابط عمومی کل سپاه اعلام نموده بود که این عمل مجرمانه توسط هیچ گروهک تروریستی صورت نگرفته بود اما پس از آن دیگر مسولین نظام انگشت اشاره را به سوی گروهک های تروریستی بردند. به عنوان مثال در جلسه ای که آقای علاالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز حضور داشت از رئیس اداره اطلاعات سیستان پرسید آیا عاملان جنایت اخیر مشخص شدند و نوری در پاسخ گفت: بله همان ایادی بازمانده همسو با گروه شرور عبدالمالک ریگی هستند که اسم جدیدشان را گذاشته‌اند جیش‌ العدل.
این دو اظهار نظر مقامات دولتی کاملا با هم در تعارض هستند و مشخص می شود که در اصل هدف این است که بالاخره در رابطه با این پرونده خاص که یکی از قضات دستگاه قضایی به قتل رسیده است، فرد یا افرادی اعدام شوند و بر اساس اظهارنظرهایی که می شود، درس عبرتی باشد برای دیگران. به عبارت دیگر مهم نیست که چه کس یا کسانی اعدام می شوند مهم این است که ما با کشتن به دیگران درس عبرت بیاموزیم که دست به قتل یا ترور نزنند.

بعد از سه ماه از بازداشت متهمین که هویت هیچکدام تاکنون مشخص نشده است، به یک باره اعلام شد که اولین جلسه رسیدگی به این پرونده برگزار شد. این خبر را حجت الاسلام ابراهیم حمیدی در گفتگو با خبرنگار مهر در روز ششم اسفند اعلام کرد، ایشان عنوان نمودند که پرونده سه تن از متهمان اصلی ترور شهید نوری دادستان زابل پس از صدور کیفرخواست به دادگاه انقلاب اسلامی زاهدان ارسال شد و جلسه نخست دادگاه روز گذشته با حضور خانواده دو شهید و وکلای تسخیری متهمان برگزار شد. این پرونده متهمان دیگری نیز دارد که پرونده شان در دادسرا باز بوده و پس از تکمیل تحقیقات و صدور کیفر خواست محاکمه می شوند. رئیس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان با اعلام اینکه امیدواریم محاکمه متهمان تا پایان سال به اتمام رسیده و حکم متهمان اصلی ترور صادر شود، تاکید کرد:پس از صدور رای، در صورت اعتراض متهمان یا وکلای آنها پرونده به دیوان عالی کشور ارسال می شود.
سوال اینجاست که آیا رسیدگی به این پرونده واقعا تا به اینجا عادلانه بوده است؟ پرونده ای که اجازه دفاع به متهم داده نشود، وکلایش مشخص نباشد، خانوادهایشان نتوانند حق متهم را ایفا کنند، مشخص است که عادلانه نیست.

چند روز از دادگاهی که مشخص نیست با چه شرایطی تشکیل شده بود این بار توسط یکی دیگر از مسولین اعلام شد، حکم اعدام برای سه متهم این پرونده صادر شده است. اینکه ضارب که بوده و معاونین جرم چه کسانی بوده اند مشخص نیست. چیزی که مشخص بوده است اینکه خشک و تر با هم سوخته اند.
در روز ۱۹ اسفند رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان از صدور حکم اعدام برای سه متهم اصلی پرونده ترور دادستان زابل خبر داد. حجت الاسلام حمیدی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: پس از انجام تحقیقات در خصوص پرونده ترور دادستان زابل برای سه متهم اصلی پرونده به اتهام محاربه کیفرخواست صادر و پرونده برای رسیدگی به دادگاه انقلاب فرستاده شد. پس از محاکمه متهمان برای آنها حکم اعدام صادر شد.

ایشان در همین مصاحبه اعلام می کنند که در حال حاضر پرونده با اعتراض وکلای متهمان به حکم مجازات به دیوان عالی کشور فرستاده شده است.

به کجا باید پناه برد، حکمی بر اعدام افرادی صادر شده است و همان روز هم وکلای متهمین اعتراض کرده اند و سریع پرونده به دیوانعالی کشور ارجاع شده است تا تایید شود! …

آیا چنین دادرسی عادلانه است؟ وکیل متهم می بایست مهلت دفاع از موکل خود را داشته باشد. باید در کمال ارامش دلایل اثبات بی گناهی موکلین خود را اعلام کند. همین که وکلای این سه متهم به حکم اعدام اعتراض می کنند یعنی حکمی که صادر شده است بر اساس قانون نبوده است و حال آیا صحیح است که با سرعت پرونده ای را به مرحله اجرا برسانیم.

در حالی که هر پرونده ای که از زاهدان به تهران ارجاع و به زاهدان برگردد چندین ماه به طول می انجامد، اما در چند روز حکم اعدام این سه متهم قطعی و اجرایی می گردد.

در تاریخ ۳۱ فروردین ماه دادستان عمومی و انقلاب زاهدان از اجرا شدن حکم اعدام سه نفر از قاتلان دادستان زابل طی چند روز آینده خبر داد.

رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان در رابطه با این پرونده می گوید: به زودی در فرصت مغتنم و با آماده شدن تمهیدات لازم حکم اعدام این عوامل به مرحله اجرا در خواهد آمد و درس عبرتی برای کسانی که در سر سودای تعرض به دستگاه قضائی و ایجاد اخلال در امنیت کشور را دارند خواهد شد.

تمام مواردی که ذگر شد بر گرفته از سایت های خبری رسمی است که اخبار مربوط به قتل مرحوم موسی نوری را منعکس کرده اند و هیچ اطلاع دیگری غیر از آنچه گفته شد در خبرگزاری ها نیست.

بهتر این بود که پیش از اعدام این سه نفر، امکان دفاع همه آنها به خوبی فراهم می شد، رسانه ها می توانستند انگیزه متهمین از قتل را بفهمند و به اطلاع مردم برسانند. به صرف اینکه قتلی رخ داده است و فرد یا افرادی به عنوان قاتل شناسایی و بدون دادرسی عادلانه محاکمه شوند که نمی تواند توجیه و بیانی برای اعدام سه شهروند ایرانی باشد.
مطمنا با اعدام افراد نه تنها درس عبرتی برای کسی داده نمی شود بلکه باعث می گردد که کینه و دشمنی بیشتر و بیشتر شود. پس بهتر است بیاییم و مدارا کنیم. برای پیش گیری از وقوع جرم از راهکارهای بهتری استفاده کنیم.

برای من به عنوان یک شهروند و حقوقدان، این پرونده ابهامات بسیاری دارد که نمی تواند اعدامی را توجیه کند باشد که آنچه مرقوم گردید مورد توجه مسولین دلسوز و آیندگان قرار گیرد چرا که بنده مخالف مجازات نمودن افراد مجرم نبوده و صرفا مخالف عدم رعایت حقوق متهم هستم.

نوشته محمد مصطفایی وکیل دادگستری

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com