علی جلالی

علی جلالی

علی جلالی،

نشست اضطراری وزیر امور اقتصادی و دارایی با مدیران عامل بانک ها برای حمایت از بازار سرمایه برگزار شد. به گزارش مهر، در این نشست قرار شد، بانک ها نقدینگی های جدیدی را در چند گام به بازار سرمایه تزریق کنند. تقویت صندوق مشترک توسعه بازار سرمایه برای حمایت از بورس و تزریق منابع قابل توجه بانکی؛ از تصمیمات نشست وزیر امور اقتصادی و دارایی و مدیران عامل بانک ها بود.

بانک مرکزی و بازی های سیاسی

این در حالیست که خبرگزاری دولت در گزارش روز گذشته خود با اشاره به توجهات اخیر برخی نمایندگان مجلس به نحوه عملکرد بانک مرکزی نوشت:”با آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید فعالیت ها و اقدامات بانک مرکزی در حوزه های مختلف در راستای شکوفایی اقتصاد قرار گرفت به نحوی که برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقدند این بانک به وظایف اصلی خود بازگشته است.”

به گزارش ایرنا، رضا رحمانی رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، عملکرد بانک مرکزی مطلوب تر شده؛ گفت: “بانک مرکزی تاکنون به وظایف قانونی خود بازگشته و از رویکردهای سیاسی در دولت گذشته فاصله گرفته است. بانک مرکزی در گذشته تابع بازی های سیاسی دولت های نهم و دهم بود. در دولت قبل شاهد اقدامات عجیب بانک مرکزی بودیم و یکباره قیمت دلار به حدود ۴ هزار تومان رسید تا دولت بتواند در قالب جابه جا کردن ارز کمبود بودجه خود را جبران کند و حتی در روزهای پایانی دولت دهم ۷۴ هزار میلیارد تومان از بانک ها مطالبه کردند.”

وی ادامه داد: “دلیل دولت قبل نیز این بود که بالا رفتن قیمت ارز باعث کسب سود برای بانک ها شده و تاوان گرانی و تورم را باید به دولت پرداخت کنند که در اصل باعث گرانی ارز و بی ارزش شدن پول ملی شده بود.”

ثبات اقتصادی نیاز اصلی کشور

نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی نیز با تاکید بر اینکه امروز شاهد ثبات نسبی قیمت ارز هستیم، گفت: “آن روزی که سیف بر ثبات قیمت ارز تاکید کرد، با مخالفت هایی جدی روبه رو شد تا اینکه این ثبات بر اقتصاد حاکم شد. کشور باید از یک ثبات برخوردار باشد تا افراد نتوانند از این بی ثباتی برای خودشان کیسه بدوزند.”

رحمانی با تاکید بر اینکه ثبات اقتصادی نیاز اصلی کشور است، گفت: “امروزه یکی از دلایل آشفتگی صنایع همین بی ثباتی نرخ ارز است به نوعی که صنعتگر زمانی که کالا را تولید می کند اما یکباره می بیند در اثر بالا رفتن قیمت دلار، نرخ کالاهای تولیدی اش چند برابر شده است. در نتیجه کالا را انبار می کند، تا گرانتر شود و از سوی دیگر یکباره قیمت ارز پایین می آید و محصول نهایی روی دستش می ماند.”

در مسیر دلالی

وی خاطرنشان کرد: “در گذشته بانک ها به صنایع وام نمی دادند و تسهیلات در مسیر دلالی به جریان می افتاد که امیدواریم این رویکرد در مدیریت جدید بانک مرکزی اصلاح شود.”

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید بر اینکه نه تنها صنعت بلکه کشور به نگاه مهربانانه بانک مرکزی به صنایع نیاز دارد، گفت: “اکنون شاهد بحران صنایع و در نتیجه بالا رفتن آمار بیکاری و بحران اقتصادی و اجتماعی هستیم، بنابر این بانک مرکزی باید نگاه مهربان تری به صنعت داشته باشد. رونق تولید پس از داشتن بازار مناسب فروش، به نقدینگی و سرمایه در گردش نیاز دارد. بنابراین بانک مرکزی باید در زمینه تامین نقدینگی صنایع کشور درست و دقیق عمل کند تا تولیدکننده مجبور نشود به سوی نزول خواران برود.”

تسهیلات به انحراف نرود

نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس با تاکید بر اینکه کنترل تورم از طریق کنترل نقدینگی کشور صورت می گیرد، گفت: “اگرچه بانک مرکزی موفق شده نقدینگی را از سطح جامعه جمع آوری کند، اما از این موضوع نیز نباید غافل شویم که جمع آوری نقدینگی در صنعت دارای آسیب هایی نیز است. باید به حوزه تولید نقدینگی تزریق شود. بانک مرکزی باید مراقب باشد مانند گذشته تسهیلات به انحراف نرود زیرا شاهد این بودیم که تسهیلات بسیاری از مسیر تولید خارج می شد و به نام تولید در جریان واسطه گری به جریان می افتاد.”

ثبات، هنوز زود است

در بخش دیگری از گزارش ایرنا، عضو قضایی مجلس هم در این مورد گفت: “مردم به دلیل بحران های اقتصادی دولت گذشته هنوز به دولت آن اعتماد لازم را ندارند و تا زمانی که نزدیک ۲۲ میلیون تن واردات مواد غذایی از کشورهای دیگر داریم، نمی توانیم از ثبات اقتصادی حرف بزنیم.”

قره سیدرومیانی با تاکید بر اینکه باید در همه زمینه ها یک اندیشه منطقی داشته باشیم، افزود: “اینکه برخی گمان کنند بانک مرکزی به تنهایی می تواند تورم را کنترل کند، تفکر درستی نیست. باید یکسری گزینه های اقتصادی مورد بازنگری قرار گیرد. در دولت دهم ظرف مدت کوتاه چند ماهه قیمت ارز از یک به نزدیک ۴هزار تومان رسید و تورمی به کشور القا شد که نمی توان یک شبه یا چند ماهه آن را برطرف کرد. این موضوع نیازمند بررسی دقیق و ارایه راهکارهای عملیاتی و هم اندیشی دولت و مجلس است.”

سقوط بورس، زیر فشار سود بانکی

روز گذشته همچنین خبرگزاری مجلس شورای اسلامی در مطلبی با عنوان “تالار حافظ زیر فشار سود بانکی” به نقل از نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در تشریح عوامل تاثیر گذار بر بازار سرمایه نوشت: “رشد ۲درصدی ارزش افزوده از ۶ به ۸ و افزایش نرخ سود بانکی تا ۲۵ درصد شاخص بورس را در هفته های اخیر منفی کرد.”

روح الله بیگی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه  عوامل مختلفی در تغییرات شاخص بورس تاثیرگذار است گفت:به دلیل افزایش نرخ ارز در نیمه دوم سال ۹۱ و ۹۲   ورشد قیمت فروش محصولات تولیدی شاخص بورس  رشد بالای ۱۰۰ درصدی را تجربه کرد.

به نوشته این خبرگزاری، نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی در تشریح عوامل موثر بر بازار سرمایه گفت: “با تثبیت نرخ  ارز و مصوبه افزایش ۵ برابری نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و  عوارض ۳۰ درصدی معادن تردید‌ها بر بازار بورس حاکم شد و فضای حمایت از تولید جای خود را به جبران بودجه از تولید داد.”

این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: “در اواخر سال ۹۲ با زمزمه اجرای مرحله دوم هدفمندی و با توجه به سابقه اجرای نامناسب فاز اول و لطمات وارد شده به تولید و اقتصاد کشور، نگرانی ها در این زمینه افزایش پیدا  کرد. افزایش ۲ درصدی ارزش افزوده از ۶ به ۸ و افزایش نرخ سود بانکی تا ۲۵ درصد از عوامل موثر دیگر در سقوط شدید شاخص بورس بود.

پیش بینی رکود تورمی

وی  با تاکید براینکه حمایت‌های مسئولان از بورس در حد حرف باقی مانده وعملا مکانیزم مناسبی جهت کنترل بازار به کار گرفته نشد و فرآیند کمک و تقویت آن عملیاتی نشده است ، تصریح کرد: “افزایش نرخ سود بانکی تا ۲۵ درصد در کوتاه مدت باعث کنترل نقدینگی و کاهش تورم می‌ شود. حبس گردش‌ مالی اقتصاد در بانکها به صورت سپرده در میان مدت و بلندمدت مشکل آفرین است به طوری که رکود، کاهش ساخت و ساز و تولید خود نیز در میان مدت از آسیب‌های این سیاستگذاری است که باعث رکود تورمی شدید در آینده خواهد شد. باید توجه داشت که زمزمه‌های اجرای فاز دوم هدفمندی با ذهنیت اجرای فاز اول بر بار روانی مسئله موثر بوده به طوری که این موضوع بر افزایش نرخ ارز و برخی کالاها تاثیر مستقیم داشته است.”

تولید، زمین گیر شده است

بیگی در ادامه گفت: “متاسفانه تمرکز دولت به سمت انصراف از دریافت یارانه نقدی باعث شده تا مسئولان توجه کمتری به  بازارهای دیگر  داشته  و به خوبی  سایر بازارها را رصد نکنند تا از انتظارات تورمی جلوگیری شود. دولت باید در اجرای فاز دوم هدفمندی بسیار مدبرانه عمل کند و ضمن توجه به مسائل فنی ، به تبعات روانی نیز توجه کنند.”

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس یادآورشد: “سیاستگذاری مناسب درتعیین نرخ سود بانکی می‌تواند مشکلات بخش تولید و صنعت را کاهش دهد و نباید فراموش کرد که نرخ تسهیلات بالای ۲۰ درصدی، بخش تولید و صنعت را زمین‌گیر کرده، این در حالی است که افزایش ۲ درصدی در عوارض و مالیات بر ارزش افزوده و همچنین نرخ حاملهای انرژی بخش تولید را تحت تاثیر قرار می دهد.”

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com